رفتن به نوشته‌ها

پلن بی کیست؟ با معرفی انواع مدل و پیش‌بینی ها

پلن بی (Plan B) نام مستعار یکی از تحلیلگران مهم در دنیای رمز ارزهاست که تاکنون اطلاعات بسیار مهمی را درباره تحلیل قیمت بیت کوین ارائه داده است. این شخص که خالق مدل انباشت بیت کوین است، اصرار دارد نام اصلی او برای همیشه مخفی بماند. با پیش‌بینی‌های Plan B تاکنون قیمت بیت کوین با اختلاف بسیار جزئی با همین روند حرکت کرده است. در این مقاله از سری مقالات آموزش رمز ارز، به زندگینامه این فرد، تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های او در اکانت توییترش پرداخته‌ایم؛ پس با ما همراه باشید.
فهرست این مقاله
معرفی پلن بی خالق مدل انباشت بیت کوین
از پلن بی که نام مستعار خالق مدل انباشت بیت کوین است، اطلاعات زیادی در دست نیست. نام او در همه رسانه‌های اجتماعی، مصاحبه‌های ویدئویی و… به‌صورت مستعار آمده و به بیان دیگر خود را زیر این نام پنهان کرده است. Plan B که متولد هلند است، با سابقه حقوقی و امور مالی خود وارد حوزه بیت کوین شده و بسیاری از سال‌های عمر خود را به بررسی عملکرد قیمت بیت کوین پرداخته است. از دیگر فعالیت‌های مهم او که در آن به‌عنوان مدیر سرمایه‌گذاری مشغول به فعالیت بوده، مدل انباشت به جریان است. این مدل شهرت فراوانی در سطح جهانی داشته و ترازنامه آن میلیاردها دلار ارزش دارد.
نخستین مقاله منتشرشده توسط پلن بی
نخستین مقاله Plan B در ۲۲ مارس سال ۲۰۱۹ با نام «مدل‌سازی ارزش بیت کوین با کمبود» منتشر شد. در این مدل، بیت کوین‌های در گردش بر نرخ عرضه سالانه تقسیم می‌شوند. در زمان انتشار این مقاله، میزان ارزش بیت کوین ۷۰ میلیارد دلار بود؛ درحالی‌که امروز میزان ارزش بازار آن به بیش از ۸۴۴ میلیارد دلار می‌رسد. چندی بعد Plan B این مدل خود را به‌روز کرد و آن را مدل دارایی متقابل بیت کوین S2FX نامید.
پیش‌ بینی سال ۲۰۲۰ پلن بی
پلن بی در سال ۲۰۲۰ بزرگ‌ترین آزمون خود را پشت سر گذاشت. با سقوط بیت کوین به ۳۶۰۰ دلار انتقادهای فراوانی علیه مدل او صورت گرفت؛ درحالی‌که او در اکانت توییتر خود به‌شدت از مدل انباشت به جریان و اهداف قیمتی آن دفاع می‌کرد. اگرچه افراد بسیاری با استدلال‌های مختلف برای ثابت‌کردن این موضوع تلاش کردند که بیت کوین قادر به پیروی از مدل انباشت به جریان نیست، خلاف آن موضوع ثابت شد و در سال ۲۰۲۰ بیت کوین دقیقاً در همان جایی که باید «مدل انباشت به جریان» را به پایان می‌رساند، این مدل را به پایان رساند. همچنین او نسخه‌های دیگری را از این مدل در همان سال منتشر کرد که سایر دارایی‌های دیگر مانند طلا نیز در آن گنجانده شده بود.
پیش‌ بینی سال ۲۰۲۱ توسط پلن بی

با باقی‌ماندن قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ در زیر ۱۰۰ هزار دلار، مدل انباشت به جریان اعتبار خود را از دست می‌دهد. این مدل میزان عرضه و تقاضا را بررسی می‌کند. با توجه به این مدل، با هر بار انجام‌شدن هاوینگ بیت کوین، کمیابی آن بیشتر می‌شود و همین امر قیمت آن را افزایش می‌دهد. با وجود این، نباید فراموش کرد که در این مدل پیش‌بینی قیمت تقاضا برای بیت کوین ثابت در نظر گرفته شده است. براساس گزارش کوین تلگراف، در دو سال گذشته مدل انباشت به جریان به‌خوبی توانسته است قیمت بیت کوین و روند آن را در بلندمدت پیش‌بینی کند، اما عملکرد این رمز ارز در ماه‌های گذشته، سبب ایجاد اضطراب در خالق این مدل شده است. Plan B در یک نظرسنجی توییتری از دنبال‌کنندگان خود خواست تا قیمت بیت کوین را تا پایان سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کنند. همچنین در ادامه نتایج این نظرسنجی را با نظرسنجی ماه مارس ۲۰۲۱ مقایسه کرد. در این نظرسنجی ۱۲۴ هزار و ۵۹۵ نفر شرکت کردند که در آن ۴۱ درصد پیش‌بینی کردند قیمت بیت کوین تا پایان امسال نیز زیر ۱۰۰ هزار دلار باقی می‌ماند؛ درحالی‌که در نظرسنجی ماه مارس تنها ۱۶ درصد چنین نظری داشتند. در حال حاضر، هر واحد بیت کوین در محدوده ۴۸ هزار دلار معامله می‌شود و سهم بیت کوین از بازار ۴۲ درصد است.
بیت کوین تا کریسمس به ۱۰۰ هزار دلار می‌ رسد
Plan B با انتشار پیامی در توییتر خود پیش‌بینی کرد که قیمت این رمز ارز تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰ هزار دلار برسد. همچنین تأکید کرد که ماه‌های پیش رو بسیار مهم و حیاتی هستند. او پیش‌‌تر از رسیدن بیت کوین به این رقم خبر داده بود و هنگامی که بیت کوین از ناحیه ۶۴ هزار دلار سقوط کرد، او معتقد بود که روند صعودی هنوز به پایان نرسیده است. همچنین Plan B طی یک مصاحبه با آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano) یوتیوبر مشهور گفته است: «اگر قیمت بیت کوین در پایان سال به زیر ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد، بسیار بسیار شگفت‌زده خواهم شد. این به‌نوعی دیدگاه من و مدل‌های من را باطل می‌کند و قطعاً شگفت‌زده خواهم شد. من فکر می‌کنم تا کریسمس قیمتی حداقل ۱۳۵,۰۰۰ دلاری خواهیم دید؛ زیرا این چیزی است که مدل پایه‌ای من می‌گوید. اساساً من از سه نوع مدل استفاده می‌کنم که همه یک چیز را می‌گویند».
براساس گفته Plan B سه مدل او S2F هستند. یک مدل به‌طور سنتی در بازارهای کالاها برای استخراج قیمت با توجه به جریان عرضه استفاده می‌شود. مدل دیگر از سیگنال‌های زنجیره‌ای استفاده می‌کند و درنهایت مدل طبقه‌ای که هدف آن یافتن کمترین قیمت ممکن بیت کوین است. براساس مدل انباشت به جریان S2FX، قیمت بیت کوین در پایان چرخه ۲۸۸ هزار دلار تعیین شده است، اما به گفته این تحلیلگر امکان جهش ناگهانی و رسیدن به بالای این سطح غیرممکن نیست. وی همچنین ادامه داد: «حدس می‌زنم در پایان سال بالای ۱۰۰.۰۰۰ دلار یا بالای ۱۳۵.۰۰۰ دلار باشیم و شاید به سمت اهداف مدل S2FX، ۲۸۸،۰۰۰ دلار یا حتی بالاتر به رشد خود ادامه دهیم. حتی اگر در سه ماهه اول یا دوم سال آینده قیمت‌های ۳۰۰.۰۰۰ دلار، ۴۰۰.۰۰۰ دلار، ۵۰۰.۰۰۰ دلار را ببینم، تعجب نمی‌کنم».
جمع‌ بندی
در این مقاله به معرفی شخصیت خالق مدل انباشت بیت کوین پرداختیم که با نام مستعار Plan B مشغول فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال و پیش‌بینی قیمت بیت کوین است. تاکنون پیش‌بینی‌های او درباره قیمت بیت کوین در اکانت توییترش بسیار دقیق بوده و تنها چالش او در سال ۲۰۲۱ است که اگر قیمت بیت کوین براساس پیش‌بینی‌های او پیش نرود، مدل او اعتبارش را از دست خواهد داد. Plan B در این باره می‌گوید، اگر قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ براساس پیش‌بینی‌های او پیش نرود، خودش نیز به‌شدت غافلگیر خواهد شد.
سوالات متداول
۱. پلن بی کیست؟
از پلن بی که نام مستعار خالق مدل انباشت بیت کوین است، اطلاعات زیادی در دست نیست. نام او در همه رسانه‌های اجتماعی، مصاحبه‌های ویدئویی و… کاملاً به‌صورت مستعار آورده شده و به بیان دیگر خود را زیر این نام پنهان کرده است.
۲. پیش‌ بینی پلن بی برای قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ چیست؟
پلن بی با ۲۵ سال تجربه در بازارهای مالی می‌گوید، بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ پیش از سقوط احتمالی به ۱۳۵.۰۰۰ دلار خواهد رسید. این مرد که برای محافظت از هویت خود، نام مستعار «Plan B» را انتخاب کرده، از مدل پیش‌بینی سهام به جریان استفاده می‌کند که در گذشته بسیار دقیق بوده است.
۳. Plan B چه زمانی اولین مقاله خود را منتشر کرد؟
اولین مقاله Plan B در ۲۲ مارس سال ۲۰۱۹ با نام «مدل‌سازی ارزش بیت کوین با کمبود» منتشر شد. در این مدل بیت کوین‌های درگردش بر نرخ عرضه سالانه تقسیم می‌شوند.

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *