رفتن به نوشته‌ها

پرتفوی رمز ارز چیست و چگونه یک سبد سودآور بسازیم؟

با وجود محبوبیت بالای بیت‌ کوین، این رمز ارز تنها سرمایه معامله‌گران حرفه‌ای نیست و آن‌ها با هدف کاهش ریسک و افزایش میزان سود خود، یک سبد سودآور از انواع ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کنند؛ به همین دلیل براساس توصیه کارشناسان بهتر است در کنار ایجاد تنوع در پرتفوی رمز ارز، پس از انجام تحقیقات گسترده، ارزهای دیجیتال مناسب را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. در ادامه این مطلب به معرفی سبد رمز ارز و نکات مربوط به آن می‌پردازیم.
فهرست این مقاله
معرفی پرتفوی یا سبد سرمایه‌گذاری رمز ارز
پرتفوی رمز ارز به نرم‌افزاری گفته می‌شود که موجودی ارزهای شما را مدیریت کرده و با استفاده از ابزارهای تحلیلی بازار کمک می‌کند تا به‌خوبی عملکرد هریک از ارزهای خود را ردیابی کنید. بسیاری از سیستم‌های مدیریتی پرتفوی، از طریق صرافی‌های رمزنگاری‌شده به قیمت‌های به‌روز ارزها دسترسی دارند و این قیمت‌ها را به‌صورت زنده در فیلدهای خود نمایش می‌دهند.
تعریف متنوع سازی پرتفوی
متنوع‌سازی پرتفوی رمز ارز عملی است که به‌موجب آن سرمایه‌گذار دارایی خود را در طیف وسیعی از پروژه‌های رمزنگاری‌شده سرمایه‌گذاری می‌کند. این امر سبب می‌شود درصورت عملکرد ضعیف یک یا چند مورد از پروژه‌ها، ریسک سرمایه‌گذاری کاهش بیابد و تا حد ممکن سرمایه‌گذاری شما بهترین بازدهی را داشته باشد؛ چراکه سرمایه‌گذاران باهوش باور دارند قراردادن تمام تخم‌مرغ‌ها در یک سبد، عمل خطرناکی است. اگر یک سرمایه‌گذار در مقیاس کوچک هستید، بهتر است روی دو یا سه رمز ارز سرمایه‌گذاری کنید، اما اگر قصد ایجاد یک سبد رمز ارز بزرگ را دارید، باید بدانید که دو یا سه ارز کافی نیست.
انواع دارایی های لازم در سبد
هدف اصلی قراردادن انواع دارایی‌های رمزنگاری‌شده در سبد سرمایه، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف با سوددهی و عملکرد بالاست. هریک از پروژه‌های ارزهای دیجیتال پایه و اساس مختلفی دارند و براساس فناوری‌های متنوع طراحی و اجرا می‌شوند. این تنوع سبب می‌شود پروژه‌هایی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید که با هدف سرمایه‌گذاری شما مطابقت داشته باشند. ید. آیدو؛ برای مثال ممکن است از میان انواع کوین‌های خصوصی، توکن‌ها و آلت ‌کوین‌های موجود در بازار، بهترین پروژه را انتخاب کنید. هنگام اجرای این استراتژی باید به موارد مختلفی مانند قیمت کنونی ارزهای دیجیتال، روند گذشته و پتانسیل‌های آینده آن‌ها توجه داشته باشید. انواع دارایی‌های لازم در سبد سرمایه عبارت‌اند از:
۱. ارزهای پرداختی:
هدف از ایجاد این نوع از ارزها انتقال ارزش بوده است؛ مانند بیت‌ کوین، ریپل، بیت‌ کوین کش، لایت‌کوین و…
۲. استیبل کوین ها:
ارزش این نوع از ارزها ثابت است و براساس یک ارز فیات قیمت‌گذاری می‌شوند؛ مانند: BUSD و تتر.
۳. توکن های سهام:
این نوع از ارزها مانند اوراق بهادار سنتی عمل می‌کنند.
۴. توکن های کاربردی:
ارزهای کاربردی مانند کلید یک محصول یا سرویس عمل می‌کنند؛ مانند: BNB و ETH
۵. توکن های حاکمیتی:
در اختیار داشتن این نوع توکن سبب می‌شود کاربر در تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی پروژه حق رأی‌دهی داشته باشد؛ مانند توکن‌های بومی پلتفرم‌های DeFi از جمله پنکیک سواپ و سوشی سواپ.
نکاتی درباره چیدن سبد سودآور

برای ایجاد تنوع در سبد رمز ارز، باید نکاتی را رعایت کنید و استراتژی‌های مناسبی را در پیش بگیرید. در ادامه به معرفی تعدادی از بهترین استراتژی‌های متنوع‌سازی پرتفوی رمز ارز اشاره می‌کنیم:
۱. ایجاد تنوع در پرتفوی رمز ارز براساس صنعت کریپتوکارنسی
یکی دیگر از استراتژی‌های مهمی که هنگام انتخاب انواع دارایی‌های سبد سرمایه باید به آن توجه کنید، انتخاب ارزهای کاربردی است که می‌توان از آن‌ها برای حل مشکلات مختلف استفاده کرد. اجرای این استراتژی سبب کاهش اثرات منفی در سبد سرمایه‌گذاری شما خواهد شد. هنگام انتخاب انواع ارزهای دیجیتال، تحقیقات کاملی انجام دهید و هم‌زمان در پروژه‌های باثبات و همچنین مواردی که رشد سریعی دارند، سرمایه‌گذاری کنید. به یاد داشته باشید که سرمایه خود را به پروژه‌هایی که اطلاعاتی کمی درباره آن‌ها دارید، اختصاص ندهید. درنهایت قبل از هر اقدامی مدتی را صرف یادگیری و آموزش جوانب مختلف صنعت ارزهای دیجیتال کنید.
۲. ایجاد تنوع در سبد رمز ارز براساس تنوع زمانی
شاید در ابتدا این مورد کمی جدید به نظر برسد، اما استراتژی «تنوع زمانی» مدت زیادی است که از سوی سرمایه‌گذاران استفاده می‌شود. اگر این استراتژی به‌درستی اجرا شود، کاملاً مفید و مطمئن خواهد بود، تنها کافی‌ است بازار را زمان‌بندی کرده و دارایی‌های رمزنگاری‌شده را در زمان مناسب خریداری کنید. همه ما می‌دانیم که حذف کامل ریسک سرمایه‌گذاری در تمام بازارهای سرمایه، به‌ویژه ارزهای دیجیتال عملاً غیرممکن است، اما می‌توان با انتخاب درست زمان خرید و فروش ارزها این ریسک را به‌صورت قابل‌توجهی کاهش و سود پرتفوی رمز ارز خود را افزایش داد.
انتخاب انواع ارزهای دیجیتال براساس زمان‌بندی بازار، اساساً یک استراتژی سرمایه‌گذاری مبتنی بر بازه زمانی است. درواقع براساس این استراتژی لازم است مقادیر مشخصی از پول خود را برای خرید توکن‌های مدنظر در بازه زمانی خاص کنار بگذارید. به‌ این ‌ترتیب زمانی که قیمت‌ها روند نزولی بگیرد، فرصت خوبی برای خرید ارزهای دیجیتال جدید خواهید داشت و در مقابل زمانی که شرایط خوب و قیمت‌ها بالا باشد، فرصت خوبی برای فروش ارز و کسب سود دارید.
۳. ایجاد تنوع در سبد رمز ارز براساس تنوع جغرافیایی
استراتژی دیگری که هنگام ایجاد تنوع در پرتفوی رمز ارز باید به آن توجه کنید، ایجاد تنوع جغرافیایی است؛ به این معنا که پروژه‌هایی را از خواستگاه‌های مختلف از سراسر جهان انتخاب کنید. به این ترتیب با توجه به میزان تحمل ریسک و تجربه‌های خود می‌توانید دارایی خود را در پروژه‌هایی از آسیا، اروپا یا آمریکا سرمایه‌گذاری کنید. دقت کنید که تمام سرمایه خود را در پروژه‌های رمزنگاری‌شده یک کشور یا منطقه قرار ندهید و تحقیقات گسترده‌ای درباره نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال در نقاط مختلف جهان انجام دهید. این استراتژی سرمایه تنها یکی از راه‌های مهم ایجاد تنوع در سبد رمز ارز است و سرمایه شما را از ریسک‌های مرتبط با وضع قوانین حاکمیتی کشورها حفظ می‌کند.
۴. ایجاد تنوع در پرتفوی رمز ارز براساس کاربرد پروژه
یکی دیگر از راه‌های ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال، انتخاب ارزهایی با کاربردهای متنوع است. بسیاری از سرمایه‌گذاران کم‌تجربه هنگام خرید مستقیم، انواع ارزهای دیجیتال را با یکدیگر مقایسه می‌کنند؛ البته این روش دقیق نیست و گمراه‌کننده است. توجه داشته باشید که از نظر کاربرد، ارزهای دیجیتال با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند؛ برای مثال بیت‌ کوین با هدف ایجاد یک واحد پول مجازی، ریپل برای تسهیل نقل و انتقالات پرداخت در مؤسسات مالی و بانک‌ها و از طرف دیگر اتریوم در قلب پروتکل‌های DeFi و قراردادهای هوشمند ایجاد شدند. در ادامه به کاربرد برخی از مهم‌ترین پروژه‌های ارزهای دیجیتال اشاره می‌کنیم:

Bitcoin Cash، Stellar و Dash: پرداخت
Ethereum، Cardano، Tron و NEO: دنیای کامپیوتر
Tether، Dai و PAX: استیبل کوین

۵. ایجاد تنوع در سبد رمز ارز براساس آنالیز پروژه‌ها
این استراتژی متنوع‌سازی پرتفوی رمز ارز کمی پیچیده بوده و اجرای آن با توجه به شرایط، اطلاعات و مهارت‌های سرمایه‌گذار متفاوت است. همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، می‌توانید براساس تحلیل و تجزیه هریک از پروژه‌ها، در کنار ارزهای پایدار، با انتخاب یک یا دو پروژه ریسکی در سبد رمز ارز خود تنوع ایجاد کنید. نکته مهم این است که حتی پروژه‌های باثبات و پایدار نیز همیشه پایدار نیستند، بلکه تنها از سایر پروژه‌ها پایدارتر هستند. در میان طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال، بیت‌ کوین و اتریوم محبوب‌ترین ارزها برای سرمایه‌گذاری ایمن هستند. براساس نظر کارشناسان بهتر است ۶۰ درصد از سبد خود را به ارزهای دیجیتال باثبات، ۳۰ درصد را به پروژه‌های با ریسک متوسط و ۱۰ درصد باقی‌مانده را به ارزهای پرخطر اختصاص دهید.
معرفی ابزار و منابع لازم برای ساختن پرتفوی

برای ساخت و ردیابی پرتفوی رمز ارز به ابزار و منابع مختلفی نیاز است. ردیاب سبد رمز ارز یک پلتفرم دیجیتالی مانند اپلیکیشن یا وب‌سایت است و به شما این امکان را می‌دهد تا برای مدیریت درست سبد سرمایه، ارزش دارایی‌های رمزنگاری‌شده خود را به‌خوبی ردیابی کنید. ردیاب‌های پرتفوی رمز ارز ابزارهای مهمی برای تمام سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و مبتدی هستند. این ردیاب‌ها به کیف پول یا در برخی موارد به صرافی‌های رمزنگاری‌شده متصل می‌شوند و به کاربر کمک می‌کنند تا قیمت ارزهای دیجیتال را در تمام ساعات روز رصد کرده و سرمایه‌گذاری‌های خود را در طول زمان پیگیری و کنترل کند.
بهترین ردیاب پرتفوی رمز ارز برای دارایی‌های بزرگ
اگر قصد ردیابی و مدیریت یک سبد رمز ارز بزرگی را دارید، CoinStats بهترین گزینه برای شماست. با استفاده از CoinStats می‌توانید تعداد نامحدودی از پرتفوی ارزهای دیجیتال را به همراه صرافی‌ها و کیف پول‌های دیجیتالی مانند موارد زیر به یکدیگر متصل کنید.

Binance
Metamask
Trust Wallet
Coinbase
Kraken
Kucoin
Bitstamp

سخن پایانی
مانند سایر بازارهای سرمایه، برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و افزایش سود در بازار کریپتوکارنسی، ایجاد پرتفوی رمز ارز ضروری است. به ‌این ‌ترتیب بهتر است علاوه بر استفاده از ارزهای محبوبی مانند بیت‌ کوین و اتریوم سبد رمز ارز خود را با استفاده از سایر ارزهای معتبر متنوع کنید.

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *