رفتن به نوشته‌ها

همه چیز درباره سشن‌ های معاملاتی فارکس

فهرست این مقاله
سشن‌ های معاملاتی بازار فارکس
بازار فارکس بزرگ‌ترین بازار مالی جهان است که حجم معاملاتی روزانه‌ی آن حدوداً بین ۲ تا ۳تریلیون‌دلار تخمین زده می‌شود. برای موفقیت در بازار معاملاتی فارکس، بایستی تمامی جنبه‌های مهم بازار مبادلات خارجی را مطالعه کنید. از این میان، می‌توان به سشن‌  های معاملاتی فارکس که در نقاط مختلف جهان وجود دارند اشاره کرد. 
قصد داریم در این مقاله، ساعات کاری بازار فارکس را موشکافی کرده و با نگاهی به سشن‌های مختلف، بهترین و بدترین زمان خرید و فروش را در این بازار تعیین کنیم. با خواندن این مقاله، هر چیزی که لازم است درباره‌ی سشن‌های معاملاتی فارکس بدانید، خواهید یافت.  
بازار فارکس در 24ساعت شبانه‌روز و ۵روز هفته فعال است و طیف گسترده‌ای از مشترکین، از قبیل بانک‌های مرکزی، صندوق‌های تأمین، شرکت‌های مدیریت سرمایه‌گذاری، کارگزاران خرده‌فروشی فارکس و شمار بسیاری از سرمایه‌گذاران از سراسر جهان را در بر می‌گیرد. 
در هر یک از سشن‌ های معاملاتی فارکس، شهری که مرکز مالی اصلی منطقه‌ی مربوطه در آن قرار دارد، عنوان سشن را اتخاذ می‌کند. برای یافتن بهترین زمان معامله‌ی جفت‌ارزهای بازار فارکس، بسیار حائز اهمیت است که با سشن‌ های معاملاتی مختلف و ارزها یا بازارهایی که بیش‌ترین میزان نقدینگی را در این ساعات دارند، آشنایی پیدا کنید. 
ساعات کار بازار فارکس

واقعیت این است که بازار جهانی ارز تحت سلطه‌ی یک صرافی واحد قرار ندارد بلکه از شبکه‌ای جهانی و از صرافی‌ها و کارگزاران در سراسر جهان تشکیل شده است. ساعات کار بازار فارکس براساس زمان معاملات کشورهای عضو تعیین می‌شود. 
چهارسشن اصلی بازار فارکس عبارتنداز:

سیدنی؛
لندن؛
توکیو؛
نیویورک.

روز معاملاتی با شروع هر روز کاری در نیوزیلند آغاز می‌گردد. با این حال، نخستین سشن اصلی با نام شهر سیدنی شناخته می‌شود. الگوی کارکرد سشن‌ها به این صورت است که به‌محض اتمام یک سشن اصلی فارکس، سشن بعدی شروع به کار می‌کند. حتماً حواستان به این موارد باشد که برخی ساعات روز در مقایسه با دیگر ساعات فعال‌تر است. 
در بخش‌های بعدی مقاله با جزئیات بیش‌تری به شرح مهم‌ترین سشن‌ های معاملاتی فارکس و بهترین زمان معامله در این سشن‌ها خواهیم پرداخت اما نخست بهتر است نگاهی به زمان‌های باز و بسته‌شدن هر سشن در روز معاملاتی فارکس داشته باشیم. 
بهار/ تابستان در نیم‌کره‌ی‌ ی شمالی
نکته‌ای که باعث پیچیده‌شدن این معادله می‌شود، تغییرکردن تایم سشن‌های فارکس با هر سشن است که به‌دلیل حداکثر استفاده از نور خورشید اتفاق می‌افتد. از بین چهارسشن اصلی معاملاتی فارکس که بالاتر معرفی کردیم، تنها سشن ژاپن در تمام طول سال ثابت مانده و ساعت خود را عقب یا جلو نمی‌کشد. 
در جدول زیر، شروع و اتمام هریک از سشن‌های فارکس را در زمان محلی و BST (ساعت تابستانی بریتانیا) مشاهده می‌کنید:

Session

Local Time

BST (GMT + 1)

Sydney

07:00 – 16:00

22:00 – 07:00

Tokyo

09:00 – 18:00

01:00 – 10:00

London

08:00 – 16:00

08:00 – 16:00

New York

08:00 – 17:00

13:00 – 22:00

پاییز/ تابستان در نیم‌کره‌ی شمالی
جدول زیر ساعات کاری اصلی فارکس را در زمان محلی و GMT نشان می‌دهد:

Session

Local Time

GMT

Sydney

07:00 – 16:00

20:00 – 05:00

Tokyo

09:00 – 18:00

00:00 – 09:00

London

08:00 – 16:00

08:00 – 16:00

New York

08:00 – 17:00

13:00 – 22:00

سشن‌ های معاملاتی اصلی بازار فارکس
 
همانطورکه پیش‌تر اشاره کردیم، یکی از برترین ویژگی‌های بازار فارکس، فعالیت 24ساعته‌ی آن در 5روز هفته است. این بدان معناست که سرمایه‌گذاران در سراسر جهان می‌توانند در زمان دلخواه خود در طول هفته‌ی کاری، به انجام معاملات بپردازند. با این حال، تمامی زمان‌ها به‌طور 100درصد معادل هم نیستند. گاهی اوقات تغییرات پرایس اکشن (Price action) یا نوسانات بازار در طول هفته زیاد بوده و همینطور دوره‌هایی از سکون کامل نیز مشاهده می‌شود.
اگرچه شما می‌توانید به‌عنوان سرمایه‌گذار در این بازار، در هر زمانی که خواستید هر ارزی را معامله کنید اما این امکان که شخصاً پوزیشن‌های خود را برای چنین بازه‌های طولانی پایش کنید، برایتان وجود ندارد. در برخی ساعات کاری بازار فارکس ممکن است یک نوسان ناگهانی در قیمت منجربه جابجاشدن پوزیشن‌ها گردد و اگر معامله‌گر فعالی در آن زمان وجود نداشته باشد، فرصت معاملاتی از دست خواهد رفت. 
برای کاهش‌دادن ریسک چنین اتفاقی، معامله‌گر بایستی بداند که بازار در چه زمانی بیش‌ترین نوسان قیمت را دارد و بر این اساس تصمیم بگیرد که برای اجرای استراتژی معاملات فردی خود کدام زمان‌ها بهتر خواهد بود.
بازار فارکس را عمدتاً می‌توان در سه‌سشن اصلی تقسیم بندی کرد (که در طی این زمان‌ها فعالیت در بیش‌ترین حد خود قرار دارد). این سشن‌ها عبارتنداز: سشن آسیا، اروپا و آمریکای شمالی یا به‌عبارت دیگر سشن‌های توکیو، لندن و نیویورک. 
این اسامی اغلب در بین تریدرهای بازار فارکس به جای هم به کار می‌روند؛ به این علت که این سه‌شهر برای هر ناحیه نماینده‌ی مراکز مالی اصلی به حساب می‌آیند. بیش‌ترین زمان فعالیت بازارها زمانی است که این سه‌مرکز مالی در حال معامله هستند. در این زمان است که بیش‌ترین تعداد بانک‌ها و مؤسسات در حال انجام تراکنش‌های روزانه‌ی خود بوده و شمار سوداگران آنلاین در بالاترین حد خود قرار دارد. 
اکنون می‌خواهیم با نگاه ظریف‌تری به بررسی هر یک از این سشن‌ های معاملاتی فارکس بپردازیم. برای این کار با سشن آسیا یا توکیو شروع می‌کنیم.
سشن معاملاتی توکیو
در این سشن، پس از تعطیلات آخر هفته فعالیت به بازار فارکس باز خواهد گشت. این زمان برای افرادی که در اروپا زندگی می‌کنند، معادل یکشنبه‌شب خواهد بود. فعالیت این منطقه به‌طور غیررسمی توسط بازارهای سرمایه‌ی توکیو ایجاد می‌شود و علت نامگذاری آن نیز همین است. 
با این وجود، دیگر نقاط جغرافیایی نیز در این معادله نقش دارند و از آن جمله می‌توان به استرالیا، چین و سنگاپور اشاره کرد. علی‌رغم تعداد زیاد معاملات در حال انجام، گاهی اوقات نقدینگی در طی این سشن‌ها به‌خصوص در مقایسه با سشن‌های لندن و نیویورک، پایین گزارش می‌شود. 
سشن معاملاتی لندن
درست پیش از آنکه ساعات سشن توکیو به پایان برسد، روز معاملاتی وارد سشن اروپایی یا سشن لندن می‌شود. این منطقه‌ی زمانی چگالی بالایی داشته و شامل تعداد زیادی از بازارهای مالی کلیدی است. با این حال، افتخار نامگذاری این سشن اروپایی نصیب شهر لندن شده است.
لندن نه‌تنها مرکز معاملات فارکس در اروپا بلکه در سراسر جهان به شمار می‌رود. علت این امر نیز عمدتاً به منطقه‌ی زمانی خاص و منحصربه‌فرد آن بازمی‌گردد. سشن لندن با دوسشن معاملاتی دیگر بازار فارکس (یعنی توکیو و نیویورک) همپوشانی دارد؛ به این معنا که نسبت بزرگی از معاملات روزانه‌ی فارکس در طول این دوره‌ی زمانی به وقوع می‌پیوندد. 
این افزایش فعالیت فارکس به نقدینگی بالا در سراسر سشن انجامیده و به‌طور بالقوه، به‌معنای اسپرد (spread) پایین‌تر خواهد بود. یکی دیگر از آثار این افزایش فعالیت، این است که سشن لندن معمولاً به‌عنوان پرنوسان‌ترین ساعات بازار فارکس شناخته می‌شود. نوسان بازار معمولاً در میانه‌ی سشن به کم‌ترین حد خود می‌رسد و بلافاصله تا زمان شروع سشن نیویورک، مجدداً رو به افزایش می‌گذارد. 
سشن معاملاتی نیویورک
هنگامی که سشن آمریکای شمالی فعال می‌شود، چندین ساعت از بسته‌شدن سشن آسیایی گذشته است اما همچنان برای تریدرهای اروپایی فارکس نیمی از روز باقی مانده است. این سشن اغلب تحت تأثیر فعالیت‌های ایالات متحده و به‌طور کم‌تر کانادا، مکزیک و چندین کشور محدود در آمریکای جنوبی قرار می‌گیرد. 
ساعات ابتدایی صبح در سشن نیویورک مطرح کننده‌ی دوره‌هایی با بیش‌ترین میزان نقدینگی و نوسانات قیمت است. این دوفاکتور، به مرور تا بعدازظهر کاهش می‌یابند؛ یعنی، زمانی که سشن اروپایی فعالیت خود را به اتمام رسانده است. 
هم‌ پوشانی در سشن‌ های معاملاتی فارکس
همانطورکه حتماً تاکنون دریافته‌اید، در برخی ساعات روز دوسشن به‌طور همزمان مشغول به فعالیت هستند و به اصطلاح گفته می‌شود که سشن‌ها با یکدیگر هم‌پوشانی (overlap) دارند.
این هم‌پوشانی‌ها مطرح کننده‌ی شلوغ‌ترین ساعات روز از نظر انجام معاملات فارکس هستند و علت آن نیز فعالیت  مشترکین بیش‌تری در این ساعت است. تریدرها می‌توانند انتظار نوسانات و نقدینگی بالایی را در طی این ساعات بازار فارکس داشته باشند. این امر موجب می‌شود که این ساعات جزو بهترین ساعات برای انجام معاملات تلقی شوند.
جفت‌های معاملاتی سطوح متفاوتی را از فعالیت در طول روز به نمایش می‌گذارند و این امر بستگی به آن دارد که در هر زمان چه افرادی در بازار مشغول فعالیت هستند. آگاهی از سشن‌های مختلف فارکس به ما اطلاعات ارزشمندی در خصوص ساعاتی از روز که جفت‌های فارکس بیش‌ترین فعالیت را دارند اعطا می‌کند.
برای مثال، در حد فاصل هم‌پوشانی سشن‌های لندن و نیویورک، که شلوغ‌ترین زمان روز از نظر انجام معاملات هستند، می‌توان انتظار داشت که جفت‌های معاملاتی EUR/USD و GBP/USD بیش‌ترین میزان فعالیت خود را داشته باشند. در این زمان، نوسانات و نقدینگی نیز در بالاترین حد خود قرار دارد. از سوی دیگر، نوسانات بازار و نقدینگی برای این جفت‌ها به‌طور قابل توجهی در سشن سیدنی پایین‌تر است. 
این موضوع در نمودار جفت EUR/USD زیر نشان داده شده است. در این نمودار، ناحیه‌ی مشخص شده با رنگ زرد بیانگر هم‌پوشانی بین سشن‌های لندن و نیویورک و ناحیه‌ی آبی‌رنگ نمایانگر سشن سیدنی است. شاخص انحراف معیار در پایین صفحه میزان نوسانات بازار را نشان می‌دهد که در طول بازه‌ی هم‌پوشانی به‌طور چشمگیری بالاتر است. 
  
بنابراین، اگر شما جزو آن دسته تریدرهایی هستید که از نوسانات بازار به نفع خود استفاده می‌کنید، می‌توانید با تفسیر ساعات کاری مختلف بازار فارکس، بهترین زمان‌ معامله در هریک از جفت‌های ارزی را به دست آورید. به همین ترتیب، اگر استایل معاملاتی شما به‌گونه‌ای است که می‌کوشید از هرگونه نوسانات شدید بازار خودداری کنید، می‌توانید دریابید که در چه زمان‌هایی از روز بایستی از بازار فاصله بگیرید. 
بهترین و بدترین زمان‌ های انجام معاملات فارکس
بهترین و بدترین زمان‌های روز برای انجام معاملات فارکس تا حد زیادی نسبی بوده و بر مبنای استراتژی معاملاتی انتخابی هر تریدر و جفت‌ارزهای موردنظر تعیین می‌گردد. 
همانطورکه در بخش قبلی اشاره کردیم، تریدرهایی که به‌دنبال نوسانات بالای بازار هستند، ترجیح می‌دهند معاملات جفت‌ارزهای خود را در طول بازه‌های هم‌پوشانی سشن‌ها انجام دهند و برعکس، آن‌هایی که از نوسانات بازار گریزانند، بایستی در این زمان‌ها احتیاط بیش‌تری به خرج دهند. 
یکی از دیگر زمان‌هایی که بیش‌ترین نوسانات قیمت در آن‌ها دیده می‌شود، بلافاصله بعد از اعلانات اقتصادی مهم است. 
به‌طور کلی، نقدینگی پایین، مطلوب هیچکس نیست؛ با این حال، این نقدینگی پایین در برخی ساعات مشخص در طول هفته اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.
برای مثال، در طول هفته، معمولاً در پایان سشن نیویورک و آغاز سشن سیدنی (و هنگامی که آمریکایی‌ها به معاملات روزانه‌ی خود پایان داده و استرالیایی‌ها و ساکنین نیوزیلند از خواب برخاسته و آماده‌ی روز کاری می‌شوند) شاهد کاهش فعالیت خواهیم بود.
به همین ترتیب، اغلب تریدرها اکنون اتفاق نظر دارند که هم در آغاز و هم در پایان هفته سیر انجام معاملات کند‌تر است؛ زیرا در این زمان‌ها، تریدرها بعد از چند روز استراحت، دوباره کار را از سر گرفته و یا ممکن است پیش از سررسیدن آخر هفته، از بار کاری خود بکاهند. 
سخن آخر
در این مقاله، در مورد هریک از سشن‌های معاملات فارکس و ساعات کاری این بازار اطلاعاتی ارائه دادیم. برای معامله در بازار فارکس، پیش از هر چیز بایستی مطابق با استایل معاملاتی خود تصمیم بگیرید که نوسانات قیمت به نفعتان است یا به ضررتان. آن‌ دسته از تریدرهایی که نوسانات بالا را ترجیح می‌دهند،‌ بهتر است در طول زمان‌های هم‌پوشانی سشن‌ها، معاملات خود را انجام دهند. 
در خصوص جفت معاملاتی EUR/USD، هم‌پوشانی سشن لندن/ نیویورک بیش‌ترین میزان فعالیت را به خود اختصاص می‌دهد. تریدرهای فارکس بایستی بتوانند بین شرایط ایدئال بازار و سلامت فیزیکی خود تعادل ایجاد کنند.
برای مثال، اگر تریدری در ایالات متحده بخواهد در سشن معاملاتی فعال برای جفت GBP/JPY (در زمان هم‌پوشانی سشن‌های توکیو/ لندن) مشارکت ورزد، باید صبح‌ها بسیار زود از خواب بیدار شود. اکنون اگر فرض کنیم که همین فرد یک شغل معمولی دیگری نیز داشته باشد، این سبک زندگی منجربه خستگی بیش از حد و فرسودگی وی گردیده و متعاقباً ‌احتمال خطا را در حین معامله افزایش خواهد داد. سرمایه‌گذاری‌کردن روی جفت معاملاتی دیگر در بازه‌ی هم‌پوشانی سشن‌های لندن/ نیویورک، می‌تواند یک‌گزینه‌ی جایگزین برای این تریدر باشد.
به هر ترتیب، داشتن آگاهی و اطلاعات کافی از سشن‌های معاملاتی بازار فارکس در بالابردن بازده‌تان،  به شما در انجام معاملات در این بازار کمک شایانی خواهد کرد. 
سؤالات متداول
۱- عنوان سشن چیست؟
در هریک از سشن‌ های معاملاتی فارکس، شهری که مرکز مالی اصلی منطقه‌ی مربوطه در آن قرار دارد، عنوان سشن را اتخاذ می‌کند.
۲- سشن‌ های معاملاتی فارکس چه اهمیتی دارند؟
اگر قصد دارید برای معامله‌ی جفت‌ارزهای بازار فارکس بهترین زمان را بیابید، بسیار حائز اهمیت است که با سشن‌ های معاملاتی مختلف و ارزها یا بازارهایی که بیش‌ترین میزان نقدینگی را در این ساعات دارند، آشنایی پیدا کنید.
۳- سشن‌های اصلی فارکس کدامند؟
این سشن‌ها عبارتنداز: سشن آسیا، اروپا و آمریکای شمالی یا به‌عبارت دیگر سشن‌های توکیو، لندن و نیویورک.

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.