رفتن به نوشته‌ها

هفته پرنوسان در انتظار بیت کوین

حدود ۲.۳ میلیارد دلار قراردادهای اختیار بیت کوین روز جمعه منقضی می‌شود. با تکیه بر این حجم از قراردادهای آتی، تحلیل‌گران انتظار دارند شاهد افزایش نوسانات طی هفته آینده باشیم.
به گزارش کوین تلگراف، جمعه و همزمان با آغاز سال جدید میلادی، قراردادهای مشتقه بیت کوین منقضی می‌شود. به‌عقیده تحلیل‌گران این اتفاق باعث افزایش نوسانات در بازار خواهد شد.

داده‌های اسکیو (Skew) نشان می‌دهد که روز جمعه بیش از ۱۰۲,۲۰۰ قرارداد اختیار بیت کوین منقضی خواهد شد.
قراردادهای اختیار به دارندگان این امکان را می‌دهد در موعد مقرر اقدام به خرید یا فروش بیت کوین در رقم توافق‌شده کنند؛ این قیمت، قیمت توافقی (Strike Price) نام دارد. قیمت توافقی حجم زیادی از قراردادهای اختیاری که روز جمعه منقضی می‌شوند، در بازه ۱۵,۰۰۰ دلار تا ۲۰,۰۰۰ دلار قرار دارد.
قیمت توافقی قراردادهای اختیار بیت کوین
معمولاً سررسید قراردادهای اختیار باعث افزایش نوسانات قیمت می‌شود؛ چراکه دارندگان قراردادها به فکر تسویه آنها می‌افتند. از سوی دیگر، معامله‌گرانی که در وضعیت سود قرار دارند ممکن است ارزهای خود را بفروشند.
داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که تأثیرات این قراردادها، یک الی دو روز پیش از تاریخ سررسید خود را نشان خواهد داد و باعث افزایش نوسانات بازار می‌شود.
طی سال ۲۰۲۰، بسیاری از سرمایه‌گذاران نهادی به‌سمت بیت کوین کشیده شده‌اند و به‌عقیده بسیاری این مسئله از جمله عوامل اصلی افزایش قیمت بیت کوین بوده است. هفته گذشته، پلتفرم ابزارهای مشتقه دریبیت (Deribit)، قراردادهای آتی بیت کوین با قیمت توافقی ۱۰۰,۰۰۰ دلار و تاریخ سررسید سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰) ارائه کرد. این قراردادها برای آن دسته از سرمایه‌گذاران و معامله‌گرانی است که تصور می‌کنند قیمت بیت کوین در بازارهای آتی به محدوده ۶ رقمی خواهد رسید.
در حال حاضر، بازار بیت کوین در یک چرخه صعودی قرار دارد و بسیاری دلیل این چرخه صعودی را ورود سرمایه‌گذاران نهادی می‌دانند. علیرغم احتمال افزایش نوسانات قیمت بیت کوین، همچنان شاهد حمایت قوی سرمایه‌گذاران نهادی از این رمز ارز هستیم. از سوی دیگر، داده‌های تازه نشان می‌دهد که تعداد کیف پول‌هایی که کمتر از ۲۵ درصد ارزهای دریافتی خود را می‌فروشند در حال افزایش است. شرکت تحلیلی چینالیسیس (Chainanalysis)، در تازه‌ترین آمار خود عنوان کرده است که این کیف پول‌ها حدود ۷۷ درصد از ۱۴.۸ میلیون واحد بیت کوین در دسترس را در اختیار دارند. بیت کوین‌های در دسترس به بیت کوین‌هایی گفته می‌شود که دسترسی به آنها از طریق کیف پول‌ها ممکن است و به‌اصطلاح گم نشده‌اند.

منتشر شده در اخبار