رفتن به نوشته‌ها

مقیاس پذیری اتریوم چگونه است؟

مقیاس پذیری اتریوم چگونه است؟

مانند سایر بلاک ‌چین‌های عمومی، اتریوم قصد دارد تا جایی که می‌تواند از کاربران بیشتری پشتیبانی کند. مشکل آنجاست که محدودیت‌های این پلتفرم را نمی‌شناسیم. به دلیل محدودیت زیاد محاسبات بلوک، بلاک‌ چین اتریوم در حال حاضر به‌سختی از 15 تراکنش در هر ثانیه پشتیبانی می‌کند. این در حالی است که پلتفرم ویزا در هر ثانیه از 45,000 تراکنش را پشتیبانی می‌کند.

مدت زمان زیادی است که بحث در خصوص سیستم‌های اتریوم و سایر بلاک ‌چین‌ها به‌موضوع مورد بحث توسعه‌دهندگان و دانشگاهیان تبدیل شده است. در حالی که توسعه‌دهندگان اتریوم قصد برجسته کردن تفاوت‌های پلتفرم قراردادهای هوشمند و بیت کوین را دارند، اما باید گفت که قراردادهای هوشمند از لحاظ مقیاس پذیری منحصربه‌فرد نیستند.

نکتهٔ ناامیدکننده در خصوص این راه‌حل‌های پیشنهادی، آن است که این ایده‌ها تاکنون به یک نرم‌افزار رسمی تبدیل نشده‌اند.

چرا مقیاس پذیری اتریوم دشوار است؟

بدون نظارت مراجع مرکزی، اتریوم و بیت کوین از ترفندهای فنی و مشوق‌ها برای اطمینان از ثبت دقیق میزان مالکیت افراد استفاده می‌کنند.

مشکل اینجاست که حفظ این تعادل و در عین حال افزایش تعداد کاربران کار دشواری است. به همین دلیل اتریوم به شبکه‌ٔ گره‌ها وابسته است. هر یک از این گره‌ها کل تاریخچهٔ تراکنش‌های اتریوم و وضعیت فعلی حساب، قراردادها و حالت ذخیره‌سازی را ذخیره می‌کنند که کار بسیار پُرزحمت و دشواری به‌حساب می‌آید.

اتریوم چگونه کار می‌کند؟

از زمانی هم که تعداد کل معاملات در هر 10-12 ثانیه به‌ازای هر بلوک جدید افزایش یافته، کار دشوارتر نیز شده است.

مقیاس‌پذیری اتریوم چگونه است؟
نگرانی آنجاست که اگر توسعه‌دهندگان ابعاد هر بلوک را به‌منظور پوشش تراکنش‌های بیشتر افزایش دهند، داده‌‌های مورد نیاز گره برای ذخیره‌سازی نیز بسیار افزایش یافته و باعث بیرون راندن مردم از شبکه می‌شود. اگر هر گره به‌اندازهٔ کافی بزرگ شود، تنها تعداد کمی از شرکت‌ها از منابع کافی برای ران کردن آن‌ها برخوردار خواهند بود.

نگرانی آنجاست که اگر توسعه‌دهندگان ابعاد هر بلوک را به‌منظور پوشش تراکنش‌های بیشتر افزایش دهند، داده‌‌های مورد نیاز گره برای ذخیره‌سازی نیز بسیار افزایش یافته و باعث بیرون راندن مردم از شبکه می‌شود.

اگر هر گره به‌اندازهٔ کافی بزرگ شود، تنها تعداد کمی از شرکت‌ها از منابع کافی برای ران کردن آن‌ها برخوردار خواهند بود.

علی‌رغم این آسیب‌ها، بهترین راه برای کاربران، اجرای یک گرهٔ کامل به‌منظور بهره‌مندی از مزایای رعایت حریم خصوصی و امنیت است.

اجرای گره‌های کامل، کمتر افراد را محدود می‌کند. به عبارت دیگر، در حال حاضر غیرمتمرکزسازی و مقیاس پذیری از یکدیگر متفاوت‌اند اما توسعه‌دهندگان در حال جستجوی راهی برای کنار آمدن با این موضوع هستند.

خرد کردن چیست؟

در حال حاضر تعداد کمی پروژه مقیاس پذیری اتریوم در حال فعالیت بوده که هر یک از آن‌ها با یک مشکل مقایس‌پذیری متفاوت روبه‌رو هستند.

همان طور که ذکر شد، هر گره می‌بایست حالت بروزرسانی‌شدهٔ هر حساب را در شبکه ذخیره کند. “خرد کردن” از یک تکنیک مقیاس پذیری سنتی به نام “خرد کردن پایگاه داده” سرچشمه گرفته است.

چگونه از اتریوم استفاده کنیم؟

این روش داده‌ها را به چند قطعه تقسیم کرده و هر بخش را روی یک سرور جداگانه قرار می‌دهد. هدف از خرد کردن، عدم نیاز به گره‌های کامل است. این گره‌های کامل به ذخیره‌سازی وضعیت کامل شبکه و هر تراکنشی که انجام می‌شود می‌پردازد. در عوض، هر گره یک زیرمجموعه از این داده‌ها را ذخیره‌ کرده و تنها همان تراکنش‌ها را تأیید می‌کند.

اگر یک گره به کسب اطلاعات در خصوص تراکنش‌ها یا بلوک‌هایی که ذخیره نکرده است نیاز داشته باشد، آن‌گاه گره‌ای دیگر که دارای اطلاعات مورد نیاز خود باشد را می‌یابد. مشکل آنجاست که این فرآیند کاملاً غیرقابل اعتماد نیست، زیرا در این مدل، گره‌ها می‌بایست به گره‌های دیگر اعتماد کنند.

اتریوم قصد دارد این مشکل را با استفاده از مشوق‌های اقتصادی رمزنگاری که بازیگران را به سمت انجام یک شیوهٔ خاص سوق می‌دهد، حل کند. در این حالت اتریوم اطمینان می‌یابد که گره‌ها اطلاعات معتبر را به گره‌های دیگر منتقل می‌کنند.

تراکنش‌های خارج از بلاک چین چگونه انجام می‌شود؟

لایه بالایی پیشنهادی به شبکهٔ بلاک چین که عملکرد اینترنت چندلایه را منعکس می‌کند، باعث ایجاد فناوری بلندپروازانه‌تر و ظرفیت‌پذیرتر از بیت کوین می‌شود. تراکنش‌های خارج از بلاک چین شبکه لایتنینگ می‌تواند ظرفیت‌های فناوری را از آنچه که به کاربران گفته شده بود بیشتر کند. عرضهٔ سریع و نامحدود کاربران را ملزم به اعتماد به‌واسطه‌ها نکرد.

براساس این چشم‌انداز، بیشتر تراکنش‌ها بر روی شبکه‌های ریزپرداخت خارج از شبکه انجام شده و بار از روی بلاک‌ چین اصلی برداشته خواهد شد. از نظر تئوری، دلیل اینکه این ایده مؤثر واقع می‌شود آن است که هر شخص هر زمان که بخواهد می‌تواند تراکنش را به بلاک ‌چین برگرداند.

قیمت اتریوم

با این کار هر دو طرف قادر به اتمام تعامل خواهند بود. با افزودن این قابلیت، دیگر نیازی به افزایش بیش از حد محدودهٔ محاسباتی اتریوم نبوده و می‌توان امیدوار بود که این روش برای علاقمندان معمولی اتریوم به‌منظور ران کردن یک گره کامل کافی خواهد بود.

مقیاس پذیری اتریوم چقدر طول خواهد کشید؟

این سؤال صحیحی نیست زیرا برای انجام این کار می‌بایست آزمایشات بسیار زیادی صورت پذیرد. بنا به گفتهٔ ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، هدف بلندمدت این پلتفرم آن است که بتواند در حد پلتفرم ویزا یا فراتر از آن پردازش‌ها را انجام دهد.

با این وجود، همان طور که ناظران اشاره می‌کنند، این موضوع براساس تحلیل بوترین و تکنیک‌هایی انجام شده که هنوز در یک زنجیرهٔ بلاک چین گسترش نیافته است. اگرچه در حال حاضر اتریوم قابلیت اداراه و مدیریت تعداد انگشت‌شماری از تراکنش‌ها را در هر ثانیه دارد، اما سازندگان این پلتفرم آرزوهای بلندپروازانه‌ای برای مقیاس پذیری اتریوم در سر داردند.

به طور مفصل در مورد مقیاس پذیری اتریوم صحبت کردیم اگر به نحوه استخراج اتریوم هم علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله «استخراج اتریوم چگونه است؟» را مطالعه نمایید.

منتشر شده در مقالات اتریوممقالات بلاک چین

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.