رفتن به نوشته‌ها

شکارچیان رمز ارزها چه کسانی هستند و کارشان چیست؟

شکارچیان رمز ارزها چه کسانی هستند و کارشان چیست؟

رمز ارز گم کرده‌اید یا کیف پول؟ با شکارچیان رمز ارزها تماس بگیرید.

در میان رشد فزایندهٔ حالت‌های مختلف سرقت، کلاهبرداری، سکه‌ها و کلیدهای خصوصی گم شده، نسل جدیدی از تجارت در دنیای مجازی رمز ارزها در حال شکل‌گیری است. به دنبال این رویدادها، افراد و شرکت‌های مختلفی به شکار چنین سکه‌ها، کلیدهای خصوصی و پسوردهای گم‌شده می‌پردازند. به دنیای شکارچیان رمز ارزها خوش آمدید.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده‌اید و هیچ اطلاعاتی در مورد رمز ارز ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «رمز ارز چیست؟» را مطالعه نمایید.

دارایی‌های دیجیتالی من کجا رفتند؟

نشریه وال استریت ژورنال به نقل از Chainalysis که یک شرکت تحلیل بلاک چین بوده و در شهر نیویورک فعالیت دارد می‌گوید در حال حاضر حدود 20 درصد (3.7 میلیون عدد) از تمام بیت کوین‌ها گم شده‌اند. ارزش تقریبی این سکه‌ها بین 20 تا 25 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

از دست رفتن دسترسی به کیف پول‌ها یا صندوق‌های رمز ارزی توسط دارندگان فردی به‌عنوان شایع‌ترین مسئلهٔ موجود که منجر به گم‌شدن سکه‌های رمز ارزی می‌شود، مطرح است. ایمنی دارایی‌های دیجیتالی موجود در چنین کیف‌ پول‌هایی با استفاده از یک کلید خصوصی منحصربه‌فرد تأمین می‌شود.

این کلید خصوصی منحصربه‌فرد یک رشتهٔ بلند از کارکترهای الفبایی-عددی بوده که مشابه با پین بانکی یا پسوردهای دسترسی به‌حساب بانکی اینترنتی است. از آنجا که رمز ارزها و کیف پول‌ها در یک اکوسیستم غیرمتمرکز کار می‌کنند، هیچ مرجع مرکزی یا ارائه‌دهندهٔ خدماتی جهت ریست کردن یا انتشار مجدد کلید برای دارندگان اصلی رمز ارز وجود ندارد. در این شرایط تنها وظیفهٔ افراد این است که این کلید خصوصی را ایمن نگه داشته و در دسترس خود قرار دهند. بیشتر افراد این کلید خصوصی را فراموش کرده یا آن را گم می‌کنند (در جای اشتباه می‌گذارند). همین امر باعث می‌شود تا دسترسی به کیف پول از بین برود. Chainalysis تخمین زده که در سراسر جهان دسترسی به حدود 300 نوع از چنین کیف پول‌هایی که هریک محتوی 1,000 تا 10,000 بیت‌کوین هستند از بین رفته است. سایر حالت‌های سکه‌های دیجیتالی گم‌شده به افزایش تعداد کلاهبرداری‌ها، هک‌ها و سرقت‌ها نسبت داده شده است.

چگونه بیت کوین های خود را در برابر سرقت و هک حفاظت کنیم؟

شکارچیان رمز ارزها چه کسانی هستند؟

شکارچیان رمزارزها

با گم شدن مبلغ زیادی به میزان بیش از 20 میلیارد دلار رمز ارز، نسل جدیدی از واحدهای دیجیتالی و افرادی که به نام شکارچیان رمز ارزها شناخته می‌شوند برای کمک به کار پیچیدهٔ بازیابی این خزانه دیجیتالی پا به عرصه گذاشته‌اند. این شکارچیان رمز ارزی با دارندگان و سازمان‌های اجرای قانون برای جستجو و بازیابی دارایی‌های گم‌شده یا غیرقابل دسترسی همکاری می‌کنند.

با ادعای متخصص بودن در زمینه “ورود” به کیف پول‌های دیجیتالی، شکارچیان رمز ارزها از هرچیز و همه‌چیز برای انجام این کار استفاده می‌کنند. از جمله کارهای این متخصصان برای ورود به کیف‌های پول دیجیتالی می‌توان به استفاده از ابرکامپیوترهای مدرن برای کرک کردن کلیدهای خصوصی و حتی استفاده و اعمال شیوه‌های ذهنی بر روی دارندگان کیف پول برای کمک به آن‌ها جهت تجدید خاطره و یادآوری رمز ارزهای گمشده اشاره کرد.

کیف پول دیجیتال چیست؟

شکارچیان رمز ارز که خدمات خود را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند به دنبال جزئیات اصلی و بنیادی مانند آخرین کلید خصوصی به یاد مانده و سایر جزئیات ممکن که احتمال دارد افراد از آن‌ها برای ایجاد کلیدهای خصوصی خود استفاده کرده باشند (مانند تاریخ تولد، نام حیوان خانگی و نویسنده مورد علاقه) هستند. در مرحلهٔ بعد، شکارچیان رمز ارز این نقاط داده‌ای‌ پایه و اصلی را با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری که خود طراحی کرده‌اند به اجرا درآورده و تلاش می‌کنند تا صدها یا هزاران ترکیب احتمالی از این داده‌ها خلق کنند. سپس در هر تلاش، این افراد از این ترکیبات تولید شده برای شکستن کلید امنیتی کیف پول‌ها استفاده می‌کنند.

تعداد کمی از علاقمندان فناوری تلاش می‌کنند تا روش خودت انجام بده (DIY) را انجام دهند. نشریه فایننشال تایمز به نقل داستان یک کارآفرین ایرلندی به‌نام یوسف سرهان پرداخت. در این مقاله آمده یوسف سرهان شخصی است که به خودش آموزش کدنویسی داده تا بتواند با استفاده از این فن، برنامه‌ای را بنویسد که قادر به تست ده‌ها میلیون ترکیب پسورد باشد. وی با نوشتن این برنامه موفق به کسب 10,000 دلار شد. درست است که این مبلغ نمی‌تواند زندگی وی را دچار تحول کند اما قطعاً می‌تواند یک سال از زندگی وی را تغییر دهد.

شکارچیان رمز ارزها چه کسانی هستند و کارشان چیست؟

این برنامه‌نویسان تنها برنامه‌نویسان زبده و با مهارت نیستند که در این بازی حضور دارند. این بازار همچنین شاهد حضور خاص افرادی به نام “هیپنوتیزم‌کنندگان رمز ارز” هستند. این افراد خدمات مدیریت ذهنی خود را با ادعای بازیابی پسوردها از طریق باز کردن ذهن‌های ناخوداگاه (نیمه هشیار) افراد ارائه می‌دهند. آن‌ها فرآیند بازکردن ذهن‌های ناخودآگاه را از طریق تکنیک‌هایی نظیر هیپنوتیزم‌درمانی انجام می‌دهند. ضرورتاً، این هیپنوتیزم‌کنندگان به افراد کمک می‌کنند تا به‌صورت ذهنی مواردی چون  کجا کلید خصوصی خود را یادداشت کرده و یا چه چیزی را به‌عنوان کلید خصوصی خود قرارا داده‌اند بازیابی کنند.

شکارچیان رمز ارزها خدمات خود را به‌صورت ردیابی مسیرهای سرقت و کلاهبرداری پیشنهاد می‌کنند. این افراد با سازمان‌ها و نمایندگی‌های قانونی و شرکت‌کنندگان در بازارهای رمز ارزی برای شناسایی این موضوع که سکه‌های گم شده ممکن است به کجا انتقال داده شده باشند همکاری می‌کنند. با داشتن چنین اطلاعاتی می‌توان تراکنش‌های متصل شده به سرقت‌ها را قطع کرده یا کیف پول‌های گم‌شده را به‌طور کامل مسدود کرد.

در حالی که بسیاری از صرافی‌های رمز ارزی خدمات “نگهبان امن” را پیشنهاد می‌کنند، اما اغلب خود هدف حملات هکرها جهت سرقت تدریجی سکه‌های دیجیتالی قرار می‌گیرند. این موضوع یک بازار جدید پُرتقاضا جهت ایجاد صندوق‌های رمز ارزی امن (که به‌عنوان متولیان شخص ثالث هولدینگ‌های دیجیتالی عمل می‌کنند) و ایمن‌سازی کلیدهای کیف پول خصوصی ایجاد کرده است.

بهترین صرافی‌های رمز ارز کدامند؟

ارائهٔ خدمات از طرف این شکارچیان یا هیپنوتیزم‌کنندگان چقدر هزینه در پی دارد؟

اکثر این خدمات شکار رمز ارزی به‌صورت رمز ارزی شارژ می‌شوند. قیمت خدمات این افراد بسته به نرخ موفقیت بازیابی متغیر است. به ازای خدمات ارائه شده، هم ارائه‌دهندگان خدمات بازیابی کامپیوتری و هم هیپنوتیزم‌کنندگان یک هزینهٔ ثابت مقرون به صرفه به علاوهٔ درصدی از مقدار بازیابی شده (معمولاً بین 5 تا 10 درصد) دریافت می‌کنند. هیپنوتیزم‌کنندگان همچنین مقدار ثابتی به ازای هر جلسه دریافت می‌کنند. در واقع بسته به این موضوع که چند جلسه/ساعت صرف بازیابی جزئیات از دست رفته می‌شود هزینه‌ای از افراد اخذ می‌گردد.

در حالی که بسیاری از سرویس‌های آنلاین ادعا می‌کنند که به ازای دریافت هزینه به کمک افراد می‌آیند، اما باید مراقب بود که شخصی که با وی همکاری می‌کنیم یک شکارچی معتبر و واقعی باشد. در فرآیند بازیابی موارد گم‌شده می‌بایست تعداد کمی از جزئیات کلیدی که ممکن است مستعد سوء استفاده باشند برای ارائه‌دهندگان خدمات آشکار شود. توصیه می‌شود به جای اعتماد به تبلیغات چشمگیر و چشمک‌زن در فضای مجازی که ممکن است در مکان مشخصی حضور نداشته باشند تنها با افرادی که در دنیای واقعی و با یک هویت اثبات شده و معتبر فعالیت می‌کنند همکاری کنیم.

منتشر شده در مقالات

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.