رفتن به نوشته‌ها

شبکه لایتنینگ بیت کوین

شبکه لایتنینگ بیت کوین

مقابله در برابر مقیاس‌پذیری بیت کوین کار ساده‌ای نیست، اما دو توسعه‌دهنده به نام‌های جوزف پون (Joseph Poon) و تادئوس درایجا (Thaddeus Dryja) برای حل این مشکل یک ایده داشتند. در اوراق سفیدی که در سال 2016 ارائه شد، آن‌ها مفهوم یک پروتکل با نام «شبکه لایتنینگ بیت کوین» یا صاعقه را پیشنهاد کردند. بدون نیاز به تغییر اندازهٔ بلوک، این شبکه باعث می‌شد تا تراکنش‌ها با سرعت بالاتر و ارزان‌تر انجام شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مقیاس‌پذیری بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «آیا بیت کوین مقیاس‌پذیر است؟» دیدن نمایید.

این شبکه یک لایهٔ ثانویه در بالای بلاک چین بیت کوین ایجاد می‌کند که شامل شبکه‌های ایجادشده توسط کاربران می‌شود. در شبکهٔ لایتنینگ می‌توانید بدون نیاز به ایجاد اعتماد یا شناخت طرف مقابل پرداخت‌ها را به‌صورت ایمن انجام دهید.

به‌عنوان مثال، فرض کنید من می‌خواهم بابت تماشای هر دقیقه ویدئو هزینه‌ای را به شما بپردازم. برای انجام این کار، ابتدا یک شبکه لایتنینگ باز می‌کنیم. سپس به‌ازای هر دقیقه مشاهدهٔ ویدئو، پرداخت‌ها به‌صورت دوره‌ای از کیف پول من به کیف پول شما انتقال داده خواهد شد. زمانی که تماشای ویدئو به پایان رسید، ما شبکه را می‌بندیم تا مقدار خالص بر روی بلاک چین بیت کوین تسویه شود.

از آنجایی که این تراکنش‌ها تنها بین من و شماست و نیازی به اعلام آن در کل شبکه نیست، این معاملات تقریباً به‌صورت آنی انجام می‌شوند. همچنین به دلیل عدم نیاز ماینرها به مشوق و پاداش، هزینهٔ این تراکنش‌ها کم‌بوده و یا حتی رایگان است.

بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟

شبکه لایتنینگ چگونه کار می‌کند؟

ابتدا دو شخص که قصد انجام معامله با یکدیگر را دارند، اقدام به راه‌اندازی یک کیف پول چندامضایی (که نیاز به بیش از یک امضا برای انجام تراکنش دارد) می‌کنند. این کیف پول مقداری بیت کوین در خود جای داده است. سپس در مرحلهٔ بعدی آدرس کیف پول در بلاک چین بیت کوین ذخیره می‌شود.

کیف پول بلاکچین چیست؟

شبکه لایتنینگ بیت کوین

اکنون آن دو شخص می‌توانند به‌صورت نامحدود و حتی بدون نیاز به لمس اطلاعات ذخیره شده در بلاک چین به انجام معاملات بپردازند. با هر تراکنش، هر دو شخص یک ترازنامهٔ به‌روزشده‌ای را امضا می‌کنند تا همیشه میزان بیت کوین ذخیره شده در کیف پول را به هر یک منعکس کند.

زمانی که دو شخص معامله خود را به پایان رسانده و شبکه را بستند، ترازنامهٔ حاصله بر روی بلاک چین ثبت می‌شود. در صورت بروز اختلاف‌نظر، هر دو شخص می‌توانند از ترازنامه‌ای که اخیراً امضا شده برای بازیابی سهم کیف پول خود استفاده کنند.

برای انجام معاملات، راه‌اندازی یک شبکهٔ مستقیم بر روی شبکه لایتنینگ یا صاعقه ضروری نیست، شما می‌توانید پرداخت‌های خود به یک شخص را از طریق کانال‌هایی که با دیگران ایجاد کرده‌اید ارسال کنید. برای انجام این کار، شبکه به‌صورت خودکار کوتاه‌ترین مسیر را پیدا می‌کند.

با به‌کارگیری سگویت (segwit) در شبکه‌های بیت کوین و لایت کوین توسعهٔ این فناوری به‌طور قابل‌توجهی افزایش داشته است. بدون اصلاح قابلیت انعطاف‌پذیری تراکنش، عملیاتی کردن تراکنش‌های موجود بر روی شبکه بسیار خطرناک است.

اگر امنیت موجود در بلاک چین وجود نداشته باشد، شبکه لایتنینگ چندان ایمن نخواهد بود. این موضوع بیان می‌کند که از شبکه لایتنینگ می‌توان به‌طور عمده برای تراکنش‌های کوچک که ریسک کمتری دارند استفاده کرد. انتقال‌های بزرگ‌تر که به امنیت بالاتری نیاز دارند به احتمال خیلی زیاد بر روی لایهٔ اصلی انجام می‌شوند.

سه مشکل احتمالی شبکه صاعقه بیت کوین

اکنون ما کجا هستیم؟

در مارس 2018، شرکت لایتنینگ لبز (Lightning Labs) در کالیفرنیا از راه‌اندازی نسخهٔ بتای نرم‌افزار خود خبر داد. این نرم‌افزار به قدری قدرتمند بود که طبق گفتهٔ سرمایه‌گذاران آن، اولین نسخهٔ کاملاً آزمایش‌شدهٔ موفق محسوب می‌شد. هنوز روزهای ابتدایی راه‌اندازی این فناوری جدید است، با این حال، اندازهٔ تراکنش‌ها محدود بوده و هدف از رونمایی از این نرم‌افزار تمرکز بر توسعه‌دهندگان و کاربران حرفه‌ای بوده است.

در تحقیقات اخیری که بر روی شبکه لایتنینگ انجام شده نشانه‌هایی مبنی بر افزایش آسیب‌پذیری به دلیل مرکزیت تعدادی از گره‌های موجود در شبکه وجود دارد که نشان می‌دهد کنترل اکثریت وجوه را در اختیار دارد. توسعه‌دهندگان به‌طور پیوسته در حال اکتشاف امکانات جدید برای بهبود وضعیت حریم خصوصی، بازدهی شبکه لایتنینگ و همچنین مشارکت سایر فناوری‌ها نظیر Schnorr در این شبکه هستند. شکی وجود ندارد که قبل از به‌روزرسانی موفقیت‌آمیز چنین سیستم گسترده‌ای این اتفاق رخ خواهد داد.

منتشر شده در مقالات بلاک چینمقالات بیت کوین

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.