رفتن به نوشته‌ها

شاخص پوئل (Puell Multiple) چیست و چه کاربردی دارد؟ 

از بهترین شاخص‌های فاندامنتال برای خریدهای بلندمدت می‌توان به شاخص پوئل یا همان PM اشاره کرد. این شاخص که از تقسیم ارزش صدور روزانه بیت کوین تولید شده، برحسب دلار بر میانگین متحرک ارزش صدور روزانه در ۳۶۵ روز به دست می‌آید و بهترین زمان برای خرید بیت کوین را به ما نشان می‌دهد. به گفته لکس موسکوفسکی یکی از تحلیلگران برتر حوزه ارزهای دیجیتال، این شاخص بار دیگر به منطقه سبز وارد شده است. در این مقاله از سری مقالات آموزش رمز ارز قصد داریم به معرفی و بررسی این شاخص بپردازیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.
فهرست این مقاله
معرفی شاخص پوئل مولتیپل (Puell Multiple)
Puell Multiple که فردی به نام دیوید پوئل آن را ایجاد کرد، یک شاخص معروف بیت کوین است که تخمین می‌زند استخرهای استخراج در حال حاضر در مقایسه با میانگین تاریخی یک‌ساله چقدر سود دارند. ارزش این متریک با در نظر گرفتن نسبت بین ارزش روزانه یک سکه صادر شده و میانگین متحرک ۳۶۵ روزه آن محاسبه می‌شود.
فرمول و نحوه محاسبه پوئل
اما شاخص پوئل چگونه محاسبه می‌شود؟ همان‌طور که در مقدمه نیز اشاره کردیم، شاخص PM که بهترین زمان خرید بیت کوین را به ما نشان می‌دهد به روش زیر محاسبه می‌شود. در این شاخص میزان ارزش روزانه بیت کوین‌های تازه استخراج‌شده برحسب دلار را بر ارزش صدور روزانه بیت کوین با میانگین متحرک ۳۶۵ روز تقسیم و محاسبه می‌کنیم. با استفاده از این شاخص می‌توان به سطح فروشی که بیشترین سود را به ماینرها می‌رساند، پی برد. تعیین زمان، کمیت دوره‌ها و بازه‌های بازار بیت کوین از نظر فاندامنتال هدف اصلی این شاخص هستند.
فرمول شاخص PM به‌صورت زیر است:

کاربرد پوئل
معیار Bitcoin’s Daily Issuance (میزان ارزش دلاری کوین‌های استخراج‌شده به‌صورت روزانه) که قادر به شناسایی پایین‌ترین نوسانات موجود در بازار براساس اوج‌های قبلی است، به‌تازگی مدنظر قرار گرفته است. منظور از این نوسانات، نوسانات مربوط به دو روند اصلی بازار یعنی همان بازار خرسی و بازار گاوی است که برای چند دوره کوتاه برقرار بوده است، اما کاربرد شاخص پوئل چیست؟ این شاخص ساده و خلاقانه که دیوید پوئل به‌منظور تنظیم میانگین متحرک سالانه ایجاد کرد، ابزاری قدرتمند، جدید و ایده‌آل برای سنجش بازه‌هایی سودآوری یا فروش اجباری است. مکانیسم اصلی این هم‌بستگی‌ها به‌واسطه سودآوری استخراج بیت کوین تعیین می‌‌شود. تاکنون نیز انتشار روزانه بیت کوین به‌صورت پاداش‌های بلوک که معادل صدور روزانه سکه با توجه به میانگین نظری ۱۸۰۰ بیت کوین است، کافی بوده و در اواسط سال ۲۰۲۰ به پایان رسیده است. هزینه معاملات جمع‌آوری‌شده توسط ماینرها در مقایسه با پاداش بلوک بسیار ناچیز خواهد بود و می‌توان آن را شامل کل درآمد روزانه ماینینگ دانست.
مزایا و معایب
اگرچه شاخص پی‌ام نشان می‌دهد استخرهای استخراج چه زمانی بیشترین سوددهی را دارند، میانگین‌های مختلفی که برای محاسبه این شاخص تاکنون استفاده شده است، اثبات می‌کند که استفاده از متریک، این معیار را به روش‌های مختلف منحرف کرده و بسیاری از افراد نیز از رسیدن به راستای مناسب در تمامی بخش‌ها ناکام مانده‌اند؛ بنابراین هرچند Puell Multiple در سیگنال خرید ارسال شده برای گاوهای بازار امیدوارکننده بوده است، در برخی موارد نیز استثنا وجود دارد و ممکن است دچار تغییر شود.
دیوید پوئل نیز درباره این شاخص بر هش ریت بیت کوین، نسبت به سیگنال خرید هشدار داده و گفته است که با توجه به سرکوب ماینرها در چین نرخ هش ریت در ماه‌های اخیر به‌شدت کاهش یافته و نباید از این قضیه غافل شد. درنتیجه طبق گفته او به‌دلیل اینکه هش ریت لیت کوین از قیمت آن پیروی می‌کند، معامله‌گران باید مراقب شرایط خاص و استثنایی نیز باشند؛ زیرا امکان صدور سیگنال خرید اشتباه نیز وجود دارد و ممکن است مدت‌زمان زیادی طول بکشد تا مجدد شاهد صعود دوباره بیت کوین باشیم.
نحوه استفاده از شاخص پوئل

با استفاده از نمودارهای شاخص پوئل می‌توان به شناسایی دوره‌ها یا بازه‌هایی که ارزش روزانه بیت کوین نسبت به حالت نرمال بسیار کم یا زیاد است و این شاخص وارد جعبه قرمز یا سبز رنگ می‌شود (بالای عدد ۸ یا زیر عدد ۵/۰ قرار می‌گیرد) پی برد. طبق این نمودار بازه‌هایی که بیت کوین وارد جعبه قرمز شود (بالای عدد ۸)، ارزش روزانه بیت کوین افزایش و هنگامی که وارد جعبه سبز رنگ می‌شود (زیر عدد ۵/۰)، ارزش روزانه بیت کوین کاهش داشته است. همین امر تعیین‌کننده میزان بازدهی و سود سرمایه‌گذاران است و به آن‌ها نشان می‌دهد چه زمانی بیت کوین‌های موردنظر خود را خریداری کنند یا بفروشند.
سخن پایانی
در این مقاله به معرفی و کاربرد شاخص جدید و در عین حال کاربردی پائول پرداختیم. این شاخص که دیوید پائول آن را ایجاد کرده است، دوره‌ها و بازه‌های زمانی خاصی را که میزان ارزش بیت کوین استخراج‌شده کم یا زیاد و از حالت نرمال خارج می‌شود به ما نشان می‌دهد. با استفاده از شاخص پائول می‌توان به شناخت و درک این دوره‌ها و بازه‌ها رسید و بهترین زمان را برای خرید و فروش تخمین زد. این شاخص که به شاخص پی‌ام نیز شناخته می‌شود می‌تواند برای سرمایه‌گذاران استراتژیک بیت کوین بسیار مفید باشد.
سوالات متداول

شاخص یا ضریب پوئل چیست؟

از بهترین شاخص‌های فاندامنتال برای انجام خریدهای بلندمدت می‌توان به شاخص پوئل یا همان PM اشاره کرد. این شاخص که از تقسیم ارزش صدور روزانه بیت کوین تولید شده، برحسب دلار بر میانگین متحرک ارزش صدور روزانه در ۳۶۵ روز به دست می‌آید و بهترین زمان برای خرید بیت کوین را به ما نشان می‌دهد.

نحوه تشخیص بهترین زمان ورود به بازار و خروج از آن با استفاده از شاخص پوئل چگونه است؟

با استفاده از نمودارهای این شاخص می‌توان به شناسایی دوره‌ها یا بازه‌هایی که ارزش روزانه بیت کوین در مقایسه با حالت نرمال بسیار کم یا زیاد است و این شاخص وارد جعبه قرمز یا سبز رنگ می‌شود (بالای عدد ۸ یا زیر عدد ۵/۰ قرار می‌گیرد) پی برد.

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *