رفتن به نوشته‌ها

رمز ارز داسک (Dusk) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن

فهرست این مقاله
قیمت لحظه ای رمز ارز داسک (Dusk)

نمودار لحظه ای رمز ارز داسک (Dusk)

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ اولین رمز ارز غیرمتمرکز، یعنی بیت کوین را پایه‌گذاری کرد. هدف اصلی او از ایجاد این ارز رمزنگاری‌شده، ایجاد یک سیستم مالی دیجیتالی بود تا بتواند مستقل از هر شخص، دولت یا سازمانی کار کند و می‌توان گفت تا امروز بیت کوین به هدف خود رسیده است و انتظار می‌رود هیاهوی موجود در پیرامون این رمز ارز همچنان در آینده ادامه‌دار باشد، اما با وجود همه این‌ها بیت کوین فاصله زیادی با کامل‌بودن دارد. یکی از ثمرات رمز ارز بیت کوین، ظهور یک سیستم مالی غیرمتمرکز به نام دیفای (DeFi) است. این سیستم مالی سبب ایجاد تعداد زیادی پلتفرم غیرمتمرکز دیگر مانند شبکه رمز ارز داسک (Dusk Network) شده است. در ادامه این مقاله به معرفی این شبکه و رمز ارز آن خواهیم پرداخت.
رمز ارز داسک (Dusk) چیست؟
Dusk رمز ارز اختصاصی شبکه داسک است و از آن به‌عنوان Utility Token برای تأمین مالی و توسعه پروژه Dusk  و همچنین معامله توکن‌ ها هم به شکل یک‌طرفه و هم از طریق سواپ اتمی (Atomic Swaps) استفاده می‌شود.
داسک یک توکن BEP-2 و ERC-20 است و از آن برای توسعه قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. پروتکل Dusk ترکیبی از الگوریتم اجماع سفارشی خود (Segregated Byzantine Agreement) و رمزنگاری دانش صفر است. در این شبکه از برنامه‌هایی استفاده شده که به‌کمک آن‌ها امکان مستقرشدن اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز یا DApp ها فراهم شده است. این برنامه‌های غیرمتمرکز نقش بسیار مهمی در شبکه Dusk ایفا می‌کنند. مشاغل مختلف و کسب و کارها با استفاده از این شبکه می‌توانند ابزارهای مالی مانند اوراق بهادار را با استفاده از حریم خصوصی با حفظ قراردادهای هوشمند استفاده کنند.
مبادلات اتمی یا اتمیک سواپ (Atomic Swaps) چیست؟

اتمیک سواپ یا مبادله اتمی، روشی برای مبادله مستقیم ارزهای دیجیتال به‌صورت شخص به شخص است؛ به‌گونه‌ای که دیگر نیازی به نهادهای واسطه مانند صرافی‌ها وجود نداشته باشد. این مبادلات درواقع تکنیکی برای تبادل سریع ارزهای دیجیتال در بلاک چین‌ های مختلف است. این روش در بیشتر موارد به‌عنوان مبادلات زنجیره‌ای اتمی (Atomic cross-chain Trading) شناخته می‌شود؛ جایی که تبادل از طریق یک قرارداد هوشمند بین دو کیف پول رمزنگاری شخصی انجام می‌شود. این مبادلات به‌صورت تراکنش‌های همتا به همتا (P2P) و از طریق بلاک چین‌ های مختلف انجام می‌شود.
انجام معاملات و نقل و انتقالات مالی اولین ویژگی رمز ارز داسک است. از طرفی از شبکه Dusk می‌توان برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و مستقرکردن برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کرد. درحقیقت از این ارز هم برای تراکنش‌های عملیاتی و هم به‌عنوان گس استفاده می‌شود.
Dusk Network چگونه کار می‌کند؟

شبکه رمز ارز Dusk ادعا می‌کند که بلاک چینی قابل برنامه‌ریزی و محرمانه است و مبتنی بر پروتکل دانش صفر یا ZKP کار می‌کند. نکته اساسی در طراحی این شبکه، زیرساخت عمومی مقیاس‌پذیر و حفظ حریم خصوصی اطلاعات است که سبب می‌شود حریم خصوصی این شبکه به شکل قابل‌توجهی افزایش پیدا کند. به‌طورکلی بلاک چین Dusk نتورک در حوزه حریم شخصی و محافظت از اطلاعات فعالیت دارد. شما با استفاده از شبکه Dusk می‌توانید ارزهای خود را به‌صورت کاملاً ناشناس و خودکار انتقال دهید. درحقیقت برخلاف بیت کوین و ارزهای دیگر که تراکنش‌ها قابل رهگیری هستند، در این شبکه امکان اطلاع از جزئیات تراکنش‌های انجام‌شده وجود ندارد.
می‌توان گفت عملکرد منحصربه‌فرد این شبکه از طریق مکانیسم اجماع آن یعنی SBA انجام می‌شود. با استفاده از این مکانیسم به‌جای استفاده از قدرت محاسباتی، اعتبارسنج‌ها توکن‌های Dusk خود را در شبکه قفل می‌کنند. شبکه نیز به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا برای اضافه‌شدن بلوک جدید به بلاک چین تصمیم‌گیری کنند. مکانیسم اجماع SBA درواقع نسخه‌ای ارتقایافته از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoS) است و استفاده از آن در شبکه داسک سبب کاهش اتلاف انرژی و افزایش سرعت تراکنش‌ها شده است.
پروتکل دانش صفر یا Zero-Knowledge در شبکه داسک چگونه کار می‌کند؟
همان‌طور که اشاره شد، شبکه رمز ارز Dusk در ساختار خود از پروتکلی به نام دانش صفر استفاده می‌کند. این شبکه از پروتکل دانش صفر، برای اعتباربخشیدن به عملکردهای شبکه استفاده می‌کند که شامل حق دسترسی به خدمات، تراکنش‌ها و… است. درواقع با استفاده از این پروتکل، کاربران دیگر لازم نیست برای استفاده از شبکه هویت خود را آشکار کنند و می‌توانند بدون اینکه جزئیات تراکنش‌ها و معاملات را بدانند، تا زمانی که محاسبات را به‌صورت درست انجام می‌دهند، در آن شرکت کنند.
تیم پروژه رمز ارز Dusk

شبکه این رمز ارز در سال ۲۰۱۸ و با هدف ارائه قراردادهای هوشمند بومی محرمانه و حفظ حریم خصوصی برای خدمات مالی، توسط امانوئل فرانسیونی (Emanuele Francioni)، فولیو ونچورلی (Fulvio Ventureli) و جلو پول (Jello Pol)، سه نفر اصلی تیم پروژه Dusk راه‌اندازی شد.
این پروژه علاوه بر این سه نفر به‌عنوان بنیان‌گذاران اصلی، ۱۷ عضو دیگر دارد. بیشتر این افراد هم مهندسان حوزه بلاک چین یا متخصصان فناوری و تکنولوژی هستند. وجود گروهی ۹ نفره از مشاوران حوزه بازرگانی نیز بر پیشرفت پروژه Dusk  تأثیر بسزایی داشته است.
ویژگی‌های کلیدی شبکه رمز ارز Dusk

از بین رفتن تمرکز منابع در استخرهای استیکینگ، دارندگان کوچک‌تر را تشویق می‌کند تا در اجماع شرکت کنند.

استفاده از یک مکانیسم اجماع محرمانه (Private PoS)

استفاده از مکانیسم اجماع توافق بیزانس جداشده یا SBA، به تولیدکنندگان بلوک امکان می‌دهد تا بتوانند توکن‌ها را به‌صورت ناشناس استیک کنند.

از آنجا که قدرت رأی‌دهی همواره به‌صورت تصادفی در میان تمام اعتباردهنده‌ها در شبکه Dusk تغییر می‌کند، همه افراد در شبکه این شانس را دارند که به‌عنوان یک شرکت‌کننده در اجماع مشارکت داشته باشند.

تراکنش‌های سریع

به‌دلیل ماهیت پروتکل اجماع شبکه رمز ارز داسک، تراکنش‌ها در این شبکه به‌سرعت تکمیل می‌شوند.
مزایا و معایب شبکه رمز ارز Dusk
مزایا شبکه داسک

سرعت تراکنش‌ها: تراکنش‌ها در این شبکه تنها به چند ثانیه برای تکمیل و نهایی‌شدن نیاز دارند.
تمرکزنداشتن: برای استفاده از بلاک چین این شبکه، تأیید یک مقام مطمئن لازم نیست.
حفظ حریم خصوصی کاربران: شبکه داسک حریم خصوصی کامل را برای کاربران فراهم می‌کند.
نیاز به حداقل قدرت پردازش: با توجه به استفاده از مکانیسم SBA، در طول انجام تراکنش‌ها به حداقل میزان توان محاسباتی نیاز است.
امکان مشارکت برابر در اجماع: هرکسی که مالک رمز ارز Dusk باشد، واجد شرایط شرکت در اجماع است.

معایب شبکه داسک

وجود پلتفرم‌های مشابه با شبکه Dusk که مقیاس‌پذیری بیشتری از آن دارند.
در حال حاضر پروژه رمز ارز داسک، در مراحل اولیه تکامل خود بوده و تحقیق و توسعه در آن همچنان ادامه دارد. درنتیجه این شبکه هنوز به‌طور کامل توسعه نیافته و وضعیت کاملاً پایداری ندارد.

آینده رمز ارز Dusk

در حال حاضر یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که افراد با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری اینترنت درگیر آن هستند، حفظ حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات است؛ به همین دلیل یکی از دلایل افزایش محبوبیت پروژه‌هایی مانند پروژه رمز ارز مذکور امنیت بالای این شبکه‌هاست.
علاوه بر امنیت، این پروژه به‌تازگی با کمپانی‌های بزرگی مانند Reserve، BlockVenture Coalition و CipherBlade شروع به همکاری کرده است و پیش‌بینی می‌شود در آینده به تعداد این کمپانی‌ها اضافه شود. از طرفی قیمت رمز ارز داسک در هفته‌های پایانی سال ۲۰۲۱ به قیمت امیدوارکننده ۱ دلار به ازای هر توکن افزایش یافته است و با توجه به پیش‌بینی پلتفرم WalletInvestor این توکن می‌تواند در سال آینده رشدی ۷۷ درصدی را تجربه کند. پیش‌بینی بلندمدت این پلتفرم می‌گوید که توکن Dusk می‌تواند در ۵ سال به ۲.۳۰ دلار برسد.
کیف پول‌های رمز ارز Dusk
اگر مایل به نگهداری از رمز ارز داسک هستید، باید توجه داشته باشید که توکن داسک بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است؛ به همین دلیل تمام کیف پول‌هایی که از ارزهای دیجیتال با استاندارد ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، برای ذخیره‌سازی این رمز ارز نیز مناسب‌اند. در ادامه شما را با لیستی از کیف پول‌های مناسب برای ذخیره Dusk آشنا خواهیم کرد:
۱- کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)
۲- کیف پول سخت افزاری کیپ کی (Keep Key)
۳- کیف پول نرم افزاری مای اتر والت (MyEtherWallet)
۴- اتمیک ولت (Atomic Wallet)
۵- کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)
۶- کیف پول تراست والت (Trust Wallet)
۷- کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)
صرافی‌های ارائه‌دهنده رمز ارز Dusk
رمز ارز داسک در بسیاری از صرافی‌های رمز ارز بین‌المللی لیست شده و قابل خرید و فروش است. در ادامه لیستی از معتبرترین صرافی‌هایی که می‌توانید از آن‌ها رمز ارز مذکور را تهیه کنید، آورده شده است.
۱- صرافی بایننس (Binance)
۲- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)
۳- صرافی کوکوین (Kucoin)
۴- صرافی کوین بیس پرو (Coinbase pro)
۵- صرافی یونی سواپ (Uniswap)
۶- صرافی بیت رکس (Bittrex)
۷- صرافی Gate.Io
۸- صرافی بای بیت (Bybit)
خرید (ترید) رمز ارز داسک
اگر مایل به خرید این رمز ارز هستید، ابتدا در یکی از صرافی‌های پشتیبان این ارز ثبت‌نام کرده و مراحل احراز هویت را طی کنید. پس از آنکه حساب شما تأیید و آماده ثبت سفارش خرید شد، لازم است براساس نوع ارز جفت‌شده با رمز ارز مذکور حساب کاربری خود را شارژ کنید. برای این کار به مراحل زیر توجه کنید:
شارژ حساب کاربری صرافی

برای شارژ حساب از طریق داشبورد صرافی به بخش «کیف پول /Wallet» بروید.
از میان لیست کیف پول‌های موجود، ارزی که قصد واریز آن را دارید، انتخاب کنید.
پس از آن روی گزینه «واریزDeposit » کلیک کنید.
با انتخاب این گزینه، آدرس کیف پول ارز انتخاب‌شده، به شما نمایش داده می‌شود.
این آدرس را کپی کرده یا بارکد را اسکن کنید.
با در نظر گرفتن کسر کارمزد، مبلغ مدنظر را برای خرید رمز ارز داسک واریز کنید.

ثبت سفارش خرید رمز ارز Dusk

پس از شارژ حساب کاربری خود، از طریق داشبورد صرافی به گزینه «بازار، خرید آسان، خرید و فروشTrade /» بروید.
در این صفحه ابتدا جفت ارز مدنظر را انتخاب کنید.
سپس به باکس خرید بروید و نوع ثبت سفارش را از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنید.
شما می‌توانید یک سفارش محدود/  Limit یا بازار/ Market  ثبت کنید.
با ثبت سفارش بازار سفارش ما به‌سرعت نهایی شده و خرید به قیمت لحظه‌ای انجام می‌شود.
اما با ثبت سفارش محدود می‌توانید قیمت مدنظر را مشخص کرده و سفارش خود را در لیست سفارش‌های ثبت کنید و منتظر نهایی‌شدن آن بمانید.
درنهایت با خرید رمز ارز داسک این ارز به کیف پول صرافی شما اضافه می‌شود.

سخن پایانی
پروتکل Dusk یک بلاک‌ چین متمرکز بر حفظ حریم خصوصی کاربران است که مبتنی بر پروتکل دانش صفر یا همان Zero Knowledge Protocol  است. توکن اختصاصی شبکه داسک با علامت تجاری Dusk نشان داده می‌شود. رمز ارز Dusk یک توکن ساخته‌شده بر بستر شبکه اتریوم و براساس استاندارد ERC20 است. همین امر سبب شده که کاربران، گزینه‌های بسیار متنوعی برای انتخاب کیف پول مدنظر خود برای ذخیره‌سازی رمز ارز Dusk داشته باشند.
در این مقاله سعی کردیم به معرفی کامل این رمز ارز بپردازیم. شما با خواندن این مقاله می‌توانید اطلاعاتی درباره داسک به دست آورید و با این شبکه آشنا شوید.
پرسش‌های متداول
۱- رمز ارز Dusk چیست؟
Dusk رمز ارز اختصاصی شبکه داسک است و از آن به‌عنوان Utility Token برای تأمین مالی و توسعه پروژه این ارز و همچنین معامله توکن‌ها هم به شکل یک‌طرفه و هم از طریق سواپ اتمی (Atomic Swaps) استفاده می‌شود.
۲- آیا می‌توان رمز ارز Dusk را استخراج کرد؟
خیر. رمز ارز داسک را نمی‌توان به روش سنتی با استفاده از ماینرها استخراج کرد. این ارزها توسط تیم سازنده ساخته و استخراج و سپس عرضه می‌شوند.
۳- چگونه رمز ارز Dusk را تهیه کنیم؟
برای خرید رمز ارز داسک می‌توانید به صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز بین‌المللی مراجعه کنید. از جمله این صرافی‌ها می‌توان به صرافی‌های معتبر رمز ارز بایننس، هوبی گلوبال، کوکوین، کوین بیس پرو و یونی سواپ اشاره کرد.
۴- کدام کیف پول‌ها از رمز ارز Dusk پشتیبانی می‌کنند؟
از کیف پول‌های زیر می‌توانید برای نگهداری رمز ارز داسک استفاده کنید.

ترزور (Trezor)
کیپ کی (Keep Key)
مای اتر والت (MyEtherWallet)
اتمیک ولت (Atomic Wallet)
لجر نانو اس (Ledger Nano S)
تراست والت (Trust Wallet)
اکسودوس (Exodus)

 

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *