رفتن به نوشته‌ها

رمز ارز تور چین چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

سرفصل‌های این مقاله
قیمت لحظه ای رمز ارز تور چین

coinmarketcap-currency-widget” data-currencyid=”4157″ data-base=”USD” data-secondary=”” data-ticker=”true” data-rank=”true” data-marketcap=”true” data-volume=”true” data-statsticker=”true” data-stats=”USD”>
 
نمودار تور چین

رمز ارز تور چین چیست؟ هدف از پروژه تورچین چیست و چگونه کار می‌کند؟ چگونه می‌توان دارایی‌های بومی مختلف را بین بلاک‌چین‌های مختلف، جابه‌جا کرد؟ برای دریافت پاسخ این سؤال و کسب اطلاعات بیشتر دررابطه‌با توکن RUNE، در این مطلب همراه ما باشید. با افزایش حجم معاملات ارزهای دیجیتال به چندین بیلیون دلار، افزایش محبوبیت صرافی‌های غیرمتمرکز چیز عجیبی نیست. بر اساس آمار منتشر شده، بیش از ۱ میلیارد دلار از معاملات روزانه تنها از طریق صرافی یونی سواپ (Uniswap) انجام می‌شوند.
اگرچه پروتکل‌هایی مانند Uniswap ، Sushiswap یا Curve هنگام مبادله دارایی‌ها در اکوسیستم اتریوم عالی هستند، اما از مبادله دارایی‌های مختلف بین بلاک‌چین‌های مختلف پشتیبانی نمی‌کنند. برای برطرف‌کردن این مشکل، یک رویکرد متداول تغییر دارایی‌های خارجی به توکن‌های اتریوم است. در حال حاضر، محبوب‌ترین دارایی که در یک بلاکچین دیگر، به‌غیر بلاکچین اتریوم کار می‌کند، بدون شک بیت‌کوین است. روش‌هایی مختلفی برای تغییر بیت‌کوین و نمایش آن بر اساس اتریوم وجود دارد که امکان ترید را در صرافی‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کند؛ برخی از این روش‌ها عبارت هستند از: Wrapped Bitcoin، renBTC و sBTC.
اگرچه این رویکردها معمولاً نتیجه خوبی دارند، اما نگرانی‌هایی در مورد نحوه نگهداری یا امنیت دیگر انواع دارایی‌ها وجود دارد. پروژه THORChain دقیقاً برای رفع این نگرانی‌ها به وجود آمده است.
معرفی رمز ارز تور چین (THORChain)
تور چین یک بلاک چین مستقل است که با استفاده از SDK Cosmos ساخته شده است و به‌عنوان یک صرافی غیرمتمرکز میان زنجیره‌ای (DEX) کار می‌کند. این صرافی از یک مدل بازار ساز خودکار (AMM) استفاده می‌کند که شبیه Bancor (BNT) یا Uniswap است که توکن اصلی آن تور چین یا RUNE است. مدل استفاده شده در این صرافی، این امکان را برای تریدرها فراهم می‌کنند تا بین استخر دارایی‌های مختلف با استفاده از رمز ارز تور چین به‌صورت پنهان حرکت کنند.
THORChain را می‌توان یک شبکه رمزنگاری مستقل که هدف آن انجام انواع مبادله دارایی‌ها در شبکه بلاک‌چین به‌صورت غیر کاستدی است، در نظر گرفت. پروتکل این صرافی دارای یک سیستم پل میان زنجیره‌ای (معروف به پروتکل Bifröst) برای اتصال زنجیره‌های مختلف است.
علاوه بر این، صرافی THORChain از یک نسخه اقتباس شده از “توکن‌های هوشمند” Bancor که آن را استخرهای نقدینگی مستمر (CLP) می‌نامد، برای تسهیل مبادله دارایی‌ها استفاده می‌کند. با این تفاوت که CLPها به دلیل مشارکت در نقدینگی در هر مجموعه به کاربران پاداش می‌دهند.
تاریخچه رمز ارز تور چین
پروژه تور چین در سال ۲۰۱۸ با این فرض پایه‌گذاری شد که استفاده از صرافی‌های متمرکز برای انتقال دارایی‌های رمزنگاری شده بین بلاک‌چین‌های مختلف دارای اشکال است. صرافی‌های غیر کاستدی که در واقع همان صرافی‌های غیرمتمرکز هستند، یکی از راه‌حل‌هایی بود که برای رفع این مشکلات، پیشنهاد شدند.
بنابراین، تیم تور چین تصمیم گرفت یک بلاک‌چین مستقل بسازد که از آن به‌عنوان پل برای برقراری ارتباط با شبکه‌های خارجی استفاده کرده و در نتیجه انتقال میان زنجیره‌ای را تسهیل کند و عملکرد مشابهی با DEX داشته باشد.
یکی از مشکلاتی که اغلب صرافی‌های غیرمتمرکز با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، نقدینگی است. معمولاً افرادی که در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند، به دنبال صرافی‌هایی هستند که استفاده از آنها کمترین خطر را دارد.
باتوجه‌به اینکه همین روند باعث کاهش نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز و در نتیجه شکست آنها می‌شود، تیم THORChain قصد دارد یک مدل اقتباس شده از “توکن هوشمند” بانکور را برای ایجاد استخرهای نقدینگی مستمر (CLP) ایجاد کند. این ایده باعث می‌شود که تریدرها بدون نیاز به برقراری تماس با فروشنده یا خریدار، به نقدینگی دسترسی داشته باشند.
صرافی THORChain همچنین پاداش‌هایی را در قالب رمز ارز RUNE (توکن اصلی شبکه) به هر کاربری که به مخزن نقدینگی توکن اضافه می‌کند، پرداخت می‌کند. THORChain یک زنجیره مبتنی بر Tendermint است و بنابراین از Tendermint BFT به‌عنوان مکانیسم اجماع خود استفاده می‌کند و از Proof-of-Stake (PoS) برای مقاومت Sybil استفاده می‌کند.
توکن RUNE چیست؟

توکن RUNE بخشی جدایی‌ناپذیر از سیستم THORChain است. این توکن BEP2 در همه مخازن نقدینگی استفاده شده و توسط همه گره‌ها ضمانت می‌شود. همه توکن‌های RUNE با نسبت ۱: ۱ به ارزش دارایی تنظیم شده‌اند که امکان اتصال یکپارچه بین استخرها را فراهم می‌کند.
رمز ارز RUNE به‌عنوان توکن پاداش به طور متوسط ​​⅓ از درآمد شبکه است که برای تشویق استخرهای نقدینگی مداوم مورداستفاده قرار می‌گیرد.از رمز ارز تور چین برای پاداش دادن به THORNode و LP استفاده می‌شود. علاوه بر این، افرادی که در توکن RUNE سرمایه‌گذاری می‌کنند، حق رای داشته و می‌توانند در خصوص روند مدیریت این پروژه مشارکت داشته باشند.
علاوه بر این، تمام هزینه‌های معاملات درون شبکه، از جمله هزینه‌های معاملات، به‌صورت RUNE پرداخت می‌شود. از طرف دیگر، افرادی که قصد دارند به‌عنوان THORNodes در این شبکه حضور داشته باشند، برای اعتبارسنجی و دریافت پاداش، باید در رمز ارز تور چین سرمایه‌گذاری کنند.
چه کسانی از رمز ارز تور چین استفاده می‌کنند؟
به‌طورکلی دو گروه از رمز ارز تور چین استفاده می‌کنند، یکی کاربران عادی و دیگری تامین کنندگان نقدینگی. کاربران اصلی‌ترین شرکت‌کنندگان در شبکه هستند که از خدمات میان زنجیره‌ای THORChain برای تبادل آسان توکن‌ها به یکدیگر استفاده می‌کنند. این مبادلات بین مخازن نقدینگی انجام می‌شود و کاربر هزینه‌ای را برای پرداخت هزینه گس پرداخت می‌کند.
گروه دوم کسانی که از رمز ارز تور چین استفاده می‌کنند، تامین کنندگان نقدینگی هستند که نقدینگی‌های مختلف را به استخرهای متفاوت برای حمایت و قدرت‌بخشیدن به صرافی، تزریق می‌کنند. نقدینگی تزریق شده، باید به شکل توکن RUNE باشد و در اختیار گره‌های فعال در شبکه قرار بگیرد.
خرید رمز ارز تور چین
اگر قصد سرمایه‌گذاری در توکن RUNE را دارید، می‌توانید به یکی از صرافی‌های بایننس، FTX، Gate.io و یا HitBTC مراجعه کنید. البته باتوجه‌به محدودیت‌هایی که برای کاربران ایرانی وجود دارد، بهتر است که ابتدا از طریق یک صرافی ایرانی، مقداری تتر خریداری کرده و سپس آن را به کیف پول یکی از صرافی‌های گفته شده، انتقال دهید. سپس می‌توانید با تبدیل تتر به بیت‌کوین، اتریوم و یا مستقیماً خود RUNE، در این رمزارز سرمایه‌گذاری کنید. در زمان نگارش این مقاله، توکن THORChain RUNE با قیمت ۴.۳۶ دلار، با ارزش بازار در حدود ۱.۲ میلیارد دلار و ۲۷۱ میلیون توکن در گردش از حداکثر عرضه ۵۰۰ میلیون معامله می‌شود.
کیف پول رمز ارز تور چین
برای نگهداری از رمز ارز THORChain می‌توانید هم از کیف پول های آنلاین و هم آفلاین استفاده کنید. اگر قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت و به مقدار زیاد دارید، استفاده از کیف پول های سخت‌افزاری مانند لجر نانو و ترزور توصیه می‌شود. بااین‌حال کیف پول های نرم‌افزاری FreeWallet و StrongCoin، متامسک و WalletConnect از جمله کیف پول‌هایی هستند که برای نگهداری رمزارزها به‌صورت آنلاین مورداستفاده قرار می‌گیرند.
پیش‌ بینی قیمت رمز ارز تور چین

به‌طورکلی قیمت توکن RUNE تغییرات مثبت و روبه‌رشدی داشته است. بااین‌وجود به نظر می‌رسد که تنها مانع اصلی برای موفقیت این رمزارز، وابستگی بیش از حد آن به برنامه‌های غیرمتمرکز است.
در شروع سال ۲۰۲۱، میزان خرید رمز ارز تور چین برای پیوستن به استخرهای نقدینگی، موجب افزایش قیمت توکن RUNE شد. بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده به نظر می‌رسد که قیمت این رمزارز تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۱۰ دلار برسید.
به نظر می‌رسد که این روند صعودی به سال ۲۰۲۲ هم برسد و پروژه THORChain برای برنامه رشدی که در نظر دارد، میزان عرضه را تنظیم کرده و قیمت توکن RUNE را به ۱۸ دلار برساند.
شاید وضعیت برای رمز ارز تور چین در سال ۲۰۲۳ کمی سخت‌تر شده و با ورود رقبای جدید با کمی افت قیمت روبه‌رو شده و قیمت آن به ۱۵ دلار برسد. بااین‌وجود تحلیلگران معتقدند که در سال‌های بعدی، رمز ارز THORChain دوباره به بازار برگشته و می‌تواند تا ۲۰ دلار هم معامله شود.
نتیجه‌ گیری
تور چین به‌عنوان یک بازار نقدینگی غیر کاستدی برای بلاک‌چین عمل می‌کند که امکان جابه‌جایی دارایی‌ها از طریق شبکه‌های متعدد را به‌صورت مجاز و غیر کاستدی فراهم می‌کند. به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال معتقد هستند که THORChain یک پروژه منحصربه‌فرد است که بسیاری از مسائل پیش روی مبادلات متمرکز و غیرمتمرکز را رفع می‌کند.
سؤالات متداول
آیا خرید رمز ارز THORChain سرمایه‌ گذاری خوبی است؟
هم بله و هم نه! همه چیز به شرایط بازار بستگی داشته و هیچ نظر قطعی در این مورد نمی‌توان داد. بااین‌وجود به نظر می‌رسد که روند کلی تغییرات قیمت رمز ارز تور چین صعودی است و سرمایه‌گذاری در آن سودآور.
از کجا رمز ارز تور چین بخرم؟
در حال حاضر توکن RUNE در بسیاری از صرافی‌های بین المللی معتبر مانند Binance و FTX وجود دارد. شما می‌توانید از طریق صرافی‌های ایرانی ابتدا تتر خریداری کرده و سپس تتر را به THORChain تبدیل کنید.
رمز ارز THORChain را کجا ذخیره کنم؟
علاوه بر کیف پول های سخت‌افزاری، استفاده از کیف پول های Metamask و WalletConnect توصیه می‌شود.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

ترتیبی که برای خواندن مقالات” انواع توکن ها “به شما پیشنهاد می‌کنیم:

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *