رفتن به نوشته‌ها

دفینتی (InternetComputer) امروز رسماً راه‌اندازی می‌شود

بنیاد دفینتی (Definity Foundation) امروز قرار است پروژه اینترنت کامپیوتر (The Internet Computer) خود را راه‌اندازی کند. در صورتی که همه چیز طبق گفته تیم سازنده پیش رود، این پروژه این قابلیت را دارد که تغییرات گسترده‌ای در حوزه‌هایی مثل دیفای و توکن‌های غیرمثلی ایجاد کند.
به گزارش کوین دسک، این پروژه می‌تواند کمک شایانی به اپلیکیشن‌هایی بکند که روی اتریوم کار می‌کنند. شایان ذکر است که هدف این پروژه در نهایت این است که تمام این اپلیکیشن‌ها برای همیشه به اینترنت کامپیوتر منتقل شوند.
صد البته این احتمال هم وجود دارد که هیچ یک از اتفاقاتی که به آنها اشاره کردیم رخ ندهد. شاید هم موفقیت این پروژه در حوزه‌ای باشد که هیچ کس فکرش را هم نمی‌کند؛ یا شاید هم سرانجام دیگری در انتظار این فناوری‌ بزرگ، غریبه و تازه است.
دومنیک ویلیامز
دومنیک ویلیامز (Dominic Williams)، متخصص ارشد دفینتی، در این باره می‌گوید:
قصد داریم که مردم فناوری اطلاعات سنتی خود را رها کنند و تمام سیستم‌ها و خدمات به قراردادهای هوشمند منتقل شود.
دفینتی از اینترنت کامپیوتر (TIC) به‌عنوان سیستم غیرمتمرکز جدیدی برای اجرای پروژه‌هایی از وب گرفته تا بلاک چین‌هایی مثل اتریوم زنجیره هوشمند بایننس (BSC) یاد می‌کند.
در پستی که سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۹۹) در وبلاگ دفینتی منتشر شد، آمده است:
اینترنت کامپیوتر یک نوع جدیدی از پردازنده بلاک چینی با ظرفیت و عملکرد نامحدود است که خدمات ابری سنتی را به رقابت می‌طلبد.
ویلیامز در مصاحبه اخیر خود گفت:
بیت کوین طلای دیجیتال را ایجاد کرد و باعث ایجاد این بازار شد. مشارکت بزرگ دوم، قراردادهای هوشمند بود که اتریوم ثابت کرد کارایی دارند. اینترنت کامپیوتر قدم سوم و «بلاک چین نامحدود» است.
نباید فراموش کرد هر زمان که یک نفر در مورد مفهوم «نامحدودبودن» در پردازش صحبت کرد، باید آن را به‌دقت بررسی کرد. جدای از این بحث‌ها، پر واضح است که عده‌ای از علاقه‌مندان و متخصصان ارزهای دیجیتال آن قدر بی‌پروا هستند که به‌دنبال ایجاد سیستمی تازه بزنند.
به‌گفته سیموس کانول (Seamus Conwell)، سخنگوی بنیاد دفینتی، این شرکت ۱۲۱ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. اندرسن هوروویتز (Andreessen Horowitz)، پولیچین کپیتال (Polychain Capital)، اسکالا کپیتال (Scalar Capital)، کوین فاند (CoinFund)، مولتی کوین کپیتال (Multicoin Capital) و گریسی فرافت پارتنرز (Gracyfroft Partners) از جمله سرمایه‌گذاران این پروژه هستند. اینترنت کامپیوتر در سال ۲۰۱۸ هم موفق شده بود در یک دور جذب سرمایه، ۶۱ میلیون دلار سرمایه جذب کند. به‌گفته دفینتی، این سرمایه‌گذاری بیش از آن که پشتیبانی مستقیم باشد، سرمایه‌گذاری در اکوسیستم بوده است.
دفینتی از سوی نام‌های آشنای حوزه ارزهای دیجیتال هم حمایت خوبی را شاهد بوده است. کوین بیس پیش‌تر اعلام کرده بود که توکن حاکمیتی دفینتی (ICP) بلافاصله بعد از عرضه در کوین بیس پرو اضافه می‌شود. طبق اعلام کوین بیس، معاملات این توکن هم پس از تأمین نقدینگی آغاز خواهد شد.
تا پیش از آغاز به کار شبکه، هیچ کس نمی‌تواند از توکن‌های ICP استفاده کند. طبق برآوردها با آغاز به کار شبکه، چیزی بیش از ۵۰,۰۰۰ نفر این توکن‌ها را در اختیار دارند. کاربران می‌توانند ضمن مشارکت در روندهای حاکمیتی این شبکه، با استفاده از توکن‌های خود اقدام به خرید قدرت پردازش کنند.
انعطاف بیشتر روی اتریوم
اپلیکیشن‌های اتریومی می‌توانند وب‌سایت‌های فرانت اند خود را روی اینترنت کامپیوتر بسازند. این مسئله می‌تواند قدمی بزرگ برای محافظت از این اپلیکیشن‌ها در مقابل قانون‌گذاری و سانسور باشد.
هریسون هاینز (Harrison Hines)، بنیان‌گذار فلیک (Fleek)، شرکتی که به کاربران کمک می‌کند تا آثار خود را روی شبکه غیرمتمرکز منتشر کنند، در این باره می‌گوید:
از نقطه‌نظر عملی، با توجه به ذات توقف‌ناپذیر اتریوم و قراردادهای هوشمند، تنها بخشی که می‌توان سانسور اعمال کرد، نقطه تعامل نرم‌افزار و سخت‌افزار است.
او در ادامه افزود:
اینترنت کامپیوتر می‌تواند میزبان فرانت اند و اپلیکیشن‌هایی باشد که بر بستر قراردادهای هوشمند اتریوم ساخته شده‌اند.
تا زمانی که رابط‌هایی که ۹۹ درصد کاربران از آنها استفاده می‌کنند در خدمات‌دهندگان ابری مثل آمازون و مایکروسافت میزبانی می‌شوند، اپلیکیشن‌های امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای ارزشمند هستند. ویلیامز در این باره می‌گوید:
شما در واقعیت با یک بلاک چین تعامل ندارید. شما با وب‌سایتی تعامل دارید که با بلاک چین در تعامل است. شما با وب سرویس آمازون تعامل دارید.
اینترنت کامپیوتر در شبکه‌ای از پایگاه‌های داده که در سرتاسر جهان قرار دارند، اجرا می‌شود؛ در نتیجه یک وب‌سایت در واقع در یک پایگاه داده مشخص میزبانی نمی‌شود و شاید بتوان گفت که در چندین و شاید چند ده پایگاه میزبانی خواهد شد.
فلیک پیش‌تر به کاربران بسیاری کمک کرده بود تا به استفاده از فایل کوین روی بیاورند و حالا به‌دنبال تسهیل اجرای پروژه‌ها روی اینترنت کامپیوتر است.
هاینز در این باره می‌گوید:
یک وب‌سایت ایستا، خیلی راحت و بلافاصله می‌تواند به اینترنت کامپیوتر منتقل شود. به جای میزبانی روی آمازون وب سرویس یا IPFS، وب‌سایت‌ها می‌توانند در اینترنت کامپیوتر میزبانی شوند.
به‌گفته هاینز، نیازی نیست مرورگرها کار متفاوتی نسبت به چیزی که در حال حاضر انجام می‌دهند، انجام دهند. در اینترنت کامپیوتر، بخش میزبانی در واقع یک قرارداد هوشمند یا یک اپلیکیشن است.
با اجرا روی این چارچوب غیرمتمرکز، جلوگیری از دسترسی به محتوای ایجادشده بسیاری از پروژه‌های اتریومی برای دولت‌ها و فعالان حوزه فناوری، بسیار دشوار می‌شود.
جان لیلیک (John Lilic)، سرمایه‌گذار حوزه ارزهای دیجیتال و اعضای کانسنسیس (ConsenSys)، در این باره می‌گوید:
با وضعیت فعلی، می‌توان گفت که محیط اجرای اتریوم تحت تأثیر دولت‌هایی است که در حوزه فناوری نام‌آشنا هستند.
او از بایکوت‌کردن پارلر (Parler) توسط آمازون وب سرویس به‌عنوان مثالی در این مورد یاد کرد. شایان ذکر است که پارلر نسخه جایگزین توییتر بود.
لیلیک معتقد است که بیشتر اپلیکیشن‌های اتریومی زیرساخت مشابهی دارند. او در ادامه به سهام‌گذاری اشاره کرد. بیشتر بلاک چین‌های جدیدتر، با پروتکل اجماعی کار می‌کنند که نیازمند قدرت پردازش زیادی مثل بیت کوین نیست؛ چراکه در این بلاک چین‌ها، فرد در ازای تأمین امنیت شبکه، دارایی‌های خود را به خطر می‌اندازد. کازماس، تزوس و ایاس همه از همین رویکرد استفاده می‌کنند و نودهای آنها به‌راحتی می‌توانند در یک زیرساخت ابری فعالیت کنند.
ویلیامز در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت:
بسیاری از شبکه‌های اثبات سهامی که در حال حاضر وجود دارند، در واقع اپلیکیشن‌های لایه دومی هستند که روی خدمات ابری خدمات‌دهندگان بزرگ فعالیت می‌کنند.
این مسیری است که اتریوم هم در آن پای گذاشته است. این در حالی است که ویلیامز می‌گوید تقاضا برای اتریوم با تقاضای برای اینترنت کامپیوتر متفاوت است. او در ادامه افزود:
فکر می‌کنم که اتریوم و اینترنت کامپیوتر غول‌های متفاوتی هستند. نباید به ما قاتل اتریوم بگویند. بدون اتریوم، اینترنت کامپیوتری هم نخواهد بود.
تا چه اندازه غیرمتمرکز؟
اینترنت کامپیوتر غیرمتمرکز است، اما ورود به آن کاملاً‌ بدون نیاز به مجوز نیست.
بر خلاف دیگر ارزهای دیجیتال که سعی بر استفاده از سخت‌افزار کاربران داشتند، دفینتی مستقیم به سراغ به مراکز داده رفته است. مراکز داده تنها در صورتی می‌توانند در این شبکه مشارکت کنند که دارندگان توکن‌های ICP به ورود آنها رأی مثبت بدهند.
به‌‌علاوه، نود اینترنت کامپیوتر تنها با استفاده دستگاه‌های مخصوص اجرا می‌شود. چندی طول کشید تا دستگاه‌های ای‌سیک برای بیت کوین عرضه شوند و جای پای خود را در این شبکه محکم کنند، این در حالی است که اینترنت کامپیوتر از ابتدا سخت‌افزار ویژه‌ای را برای مشارکت در شبکه طراحی کرده است.
اینترنت کامپیوتر در این باره توضیح می‌دهد:
رایانه‌هایی که ماشین مجازی را تشکیل می‌دهند در قالب زیرشبکه‌های دیتاسنترها در نقاط مختلف جهان سازمان‌دهی شده‌اند. معماری توزیع‌شده امکان ارتباط امنِ بدون دیوارهای آتش و فناوری‌های مشابه را مهیا می‌کنند که خود در مقابل حملات آسیب‌پذیر هستند. دیتاسنترهای مستقل برای مشارکت در ظرفیت پردازش و میزبانی خدمات اپلیکیشن‌هایی که روی اینترنت کامپیوتر کار می‌کنند، پاداش دریافت می‌کنند.
به این ترتیب، دیگر یک دیتاسنتر یا حتی گروهی از دیتاسنترها نمی‌توانند وب‌سایت یک اپلیکیشن را از شبکه خارج کند. حتی در صورتی که دولت تمام این دیتاسنترها را مسدود کند، اپلیکیشن مذکور باز هم می‌تواند در یک جای دیگر اجرا و به فعالیت خود ادامه دهد. به این ترتیب، خطر این موضوع هم که یک شرکت تصمیم بگیرد دیگر نمی‌خواهد به‌عنوان میزبان یک محصول خاص شناخته شود، از بین خواهد رفت.
امکان الحاق حجم بالایی از قدرت پردازش به‌صورت تک‌به‌تک، با ایده اولیه بیت کوین متفاوت است؛ بیت کوین از همان ابتدا به هر کسی امکان ورود به شبکه را می‌داد و مطمئن بود که سیستمی ایجاد کرده است که مشترکان نمی‌توانند در آن خللی ایجاد کنند؛ موضوعی که باعث انعطاف‌پذیری فعالیت‌های شبکه می‌شد.
دفینتی اعلام کرده است که در ابتدای کار ۴۸ دیتاسنتر در سه کشور مختلف با ۱,۳۰۰ نود خواهد داشت. به‌عقیده ویلیامز، این رویکرد امکانی را فراهم می‌کند که شبکه بسیار بزرگتر شود و با عملکرد بسیار بهتری به فعالیتش ادامه دهد. هاینز در این باره گفت:
در بیت کوین و اتریوم با افزایش نودها، بازدهی بیشتر نمی‌شود، فقط امنیت بالاتر می‌رود، ولی دیتاسنترها باید بتوانند در مواقع نیاز به‌سرعت قدرت بیشتری مهیا کنند. در این روش، اینترنت فعلی رشد می‌کند.
آغاز به کار
اینترنت کامپیوتر یک پروژه پیچیده است که فناوری تازه و راه‌های جدیدی برای تعامل را ایجاد می‌کند.
هاینز می‌گوید اولین موفقیت‌های اینترنت کامپیوتر از سوی اپلیکیشن‌هایی است که بیشترین تقاضا را دارند. او از شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان چنین کاربردهایی یاد کرده است. پیش از عرضه، دفینتی اعلام کرد بود که یک جایگزین برای تیک‌تاک با نام کن‌کن (CanCan) روی این پلتفرم ایجاد شده است. نمونه دیگر هم به‌زودی کار خود را آغاز می‌کند که اوپن چت (Open Chat) نام دارد.
در مورد جامعه اتریوم، اینترنت کامپیوتر می‌تواند راهی عالی برای تمرکززدایی از موفقیت دیفای و توکن‌های غیرمثلی در اکوسیستم اتریوم باشد، اما این احتمال وجود هم وجود دارد اینترنت پروتکل به فرصتی برای نقل‌مکان از اتریوم تبدیل شود.
لیلیک خاطرنشان کرد که اینترنت کامپیوتر از ابتدا پایه‌ریزی شده است تا وب اسمبلی یا استاندارد WASM را اجرا کند. این موضوع فضای زیادی برای توسعه‌دهندگانی که نیاز به یادگیری چیز تازه‌ای ندارند، ایجاد می‌کند. او در ادامه گفت:
اعطای این فرصت به یک توسعه‌دهنده که با هر زبانی که می‌خواهند برنامه‌نویسی کند و از خیر کامپایل‌کردن بگذرد پلتفرمی قدرتمند می‌سازد.
لیلیک در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت که تا زمانی که همه چیز راه‌اندازی نشده باشد، نمی‌توان صحت اطلاعات دفینتی را تأیید کرد. به‌عقیده وی، در ابتدای راه باید انتظار باگ‌های زیادی را داشت؛ چراکه وجود باگ‌ها در یک فناوری تازه و جدید امری معمول است. ویلیامز هم در این باره با لیلیک هم‌عقیده است و می‌گوید اینترنت کامپیوتر به‌صورت یک محصول آزمایشی عرضه می‌شود.
این در حالی است که تیم پشت اینترنت کامپیوتر اعتمادبه‌نفس خوبی دارد و اعضای به‌اندازه‌ای باهوش هستند که بفهمند وانمودکردن اینکه مشکلی وجود ندارد، کافی نیست و باعث نمی‌شود یک اپلیکیشن به‌خوبی کار کند. لیلیک در اتمام صحبت‌های خود گفت:
اگر چیزی که می‌گویند درست باشد، می‌تواند همه چیز را ببلعد! ممکن است تنها چیزی که در نهایت باقی بماند، بیت کوین و دفینتی باشد!

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *