رفتن به نوشته‌ها

جلد مجله تایم با عنوان «آیا فیات مرده است؟» به‌صورت NFT فروخته شد

مجله تایم روز گذشته (۶ فروردین) ۴ توکن غیرمثلی از ۴ طرح معروف خود را به ارزش نزدیک به نیم میلیون دلار، در قالب اتریوم، به فروش رساند. یکی از این طرح‌ها، تیتر معروف تایم با عنوان «آیا فیات [پول رایج] مرده است؟» بود.
به گزارش دیکریپت، مجله تایم (TIME) چهار توکن غیر مثلی از جلدهای مختلف مجله دیجیتال را با قیمت تقریبی ۵۰۰,۰۰۰ دلار به فروش رساند. این توکن‌ها روز گذشته در پلتفرم سوپرریر (SuperRare) به حراج گذاشته و در مجموع با قیمت ۲۷۶ اتریوم معادل ۴۴۶,۰۰۰ دلار فروخته شدند.
توکن غیرمثلی(NFT)، نوعی دارایی دیجیتال منحصربه‌فرد و کمیاب است. این توکن‌ها را می‌توان با استفاده از فناوری بلاک چین خریداری کرد و در همین بستر منتقل نمود. توکن‌های فروخته‌شده از جمله مشهورترین جلدهای مجله تایم بودند که همگی آ‌ن‌ها به یک موضوع خاص می‌پردازند.
فروش این مجموعه در سال ۱۹۶۶ با کاور معروف مجله تایم تحت عنوان «آیا خدا مرده است؟» آغاز شد. این جمله یکی از جنجالی‌ترین و بحث‌برانگیز‌ترین مقالات تاریخ مجله تایم است که ۵۰ سال پیش برای نخستین بار بدون عکس و فقط با سه کلمه و یک علامت سوال منتشر شد. جان السون (John Elson)، دبیر بخش دینی تایم نویسنده این مقاله بود و این کاور معروف مجله تایم به شکل یک توکن NFT با قیمت ۷۰ اتریوم معادل ۱۱۲,۰۰۰ دلار به فروش رفت.
بعدها این طرح برای بار دوم در دوره ریاست جمهوری ترامپ با عنوان «آیا حقیقت مرده است؟» استفاده شد. این کاور مجله تایم هم به عنوان یک توکن غیر مثلی به ارزش ۸۸ اتریوم معادل ۱۴۱,۰۰۰ دلار فروخته شد.
سومین اثر این مجموعه هم جلد دیگری از مجله تایم با عنوان «آیا ارز فیات مرده است؟» است که در تاریخ ۲۹ مارس منتشر شد. این عنوان مقاله‌ای است که در آن به موضوع رشد روز افزون NFTها و همچنین پیشی گرفتن ارزهای دیجیتال از ارزهای فیات دولت‌های مختلف از جمله دلار پرداخته شده بود. این کاور معروف هم به قیمت ۸۳ اتریوم معادل ‍۱۳۰,۰۰۰ دلار به فروش رفت.
اما چهارمین اثر این مجموعه تصویری است که هر سه جلد مجله را در خود جای داده است. این تصویر که بیانگر طراحی ثابت و پایدار این مجله طی ۵۵ سال است، تغییر و تحول صنعت چاپ با ورود تکنولوژی دیجیتال را نیز نشان‌ می‌دهد که به قیمت ۳۵ اتریوم معادل ۵۶,۰۰۰ دلار به فروش رفت.
مجله تایم یکی ازشرکت‌هایی است که اخیراً به دنیای NFTها علاقمند شده است. بازار این توکن‌های غیر مثلی در سال جاری میلادی رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و رونق زیادی گرفت. هنرمندان زیادی آثار خود را با مبالغ چند میلیون دلاری به فروش رسانده و برندهای تجاری NFT خود را راه‌اندازی می‌کنند تا این فرصت استفاده کنند. در حالی که هنوز مشخص نیست که ارزهای فیات مرده‌اند یا خیر، NFT ها زنده هستند و رونق بسیار زیادی دارند.

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *