رفتن به نوشته‌ها

بیت کوین ۱۲ساله شد؛ مروری بر رشد بی‌نظیر این شبکه

۱۲ سال پیش در چنین روزی، ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، با استخراج بلاک شماره صفر، سنگ بنای بیت کوین را گذاشت و این پدیده را به موجودیت رساند.
روز ۳ ژانویه ۲۰۰۹ (۱۴ دی ۸۷)، ساعت ۲۱:۴۵ دقیقه به وقت تهران، فعالیت شبکه بیت کوین با استخراج بلاک جنسیس توسط ساتوشی ناکاموتو آغاز شد. از ویژگی‌های جذاب بیت کوین این است که سازنده یک بلاک می‌تواند پیام دلخواه خود را در آن ثبت کند تا جاودانه بماند. ساتوشی برای علنی‌کردن انقلاب خود این پیام را در بلاک اولیه قرار داد:
روزنامه تایمز، ۳ ژانویه ۲۰۰۹: رئیس خزانه سلطنتی به‌دنبال دومین کمک مالی برای نجات بانک‌ها
همین پیام کافی بود تا بیت کوین به‌عنوان یک رقیب و جایگزین برای سیستم‌های بانکی سنتی شناخته شود. نکته جالب اینجاست که در آن سال، دنیا با بحران اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کرد و پیام ساتوشی در بلاک جنسیس هم در واقع اشاره‌ای بود به تیتر روزنامه تایمز در ارتباط با همین بحران اقتصادی.
حالا و بعد از ۱۲ سال هنوز هم پیام پر از فلسفه ساتوشی در بلاک جنسیس به‌عنوان یکی از اهداف جامعه بیت کوین شناخته می‌شود. در این مدت، عملکرد پادشاه ارزهای دیجیتال به‌گونه‌ای بوده است که مخالفان و حتی برخی طرفداران خود را هم به چالش کشیده است. قیمت بیت کوین هم از سال ۲۰۲۰ تا به حال رشدی قابل‌توجه داشته است. این افزایش قیمت باعث شده است تا بیت کوین از یک ارزی که کسی آن را نمی‌شناخت به یک رخداد اقتصادی در سطح جهانی بدل شود. ارزش بازار بیت کوین و رسیدن آن به بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار هم گواهی بر این ادعاست.
تولد بیت کوین بهانه‌ای شده است تا نگاهی دقیق‌تر به عملکرد این رمز ارز در سال گذشته بیندازیم.
بیت کوین از ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱
طی یک سال گذشته، بیت کوین همچنان روند پر از تغییر خود را ادامه داده است؛ از سال ۲۰۲۰ تا به امروز، شاهد تغییرات زیادی در ارتباط با بیت کوین بودیم.
توسعه بیت کوین
از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا به اینجا، چیزی در حدود ۵,۰۰۰ مورد توسعه (کامیت در گیت‌هاب) روی شبکه بیت کوین صورت گرفته است و حدود ۱۰۰ توسعه‌دهنده جدید هم به جمع افرادی که روی بیت کوین کار می‌کنند اضافه شده‌اند. تا ابتدای سال ۲۰۲۰ حدود ۶۷۸ توسعه‌دهنده روی ۲۲,۵۳۶ طرح توسعه فعالیت کرده بودند و این میزان حالا به ۷۷۰ توسعه‌دهنده و ۲۰,۰۲۷ طرح توسعه رسیده است.
قیمت و بازار بیت کوین
شاید بزرگترین تغییر بیت کوین در طول این یک سال قیمت بیت کوین باشد. سال گذشته در چنین روزی قیمت بیت کوین ۷,۱۸۰ دلار بود، امروز قیمت هر واحد بیت کوین با رشد بیش از ۳۵۰ درصدی در محدوده ۳۴,۰۰۰ دلار قرار دارد. از سوی دیگر، ارزش بازار این رمز ارز هم از ۱۳۱ میلیارد به بیش از ۱۷۴ میلیارد دلار رسیده است.
نمودار قیمت بیت کوین
سلطه بازار بیت کوین سال گذشته ۶۸.۳ درصد بود و امروز شاهد سلطه ۷۱ درصدی بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال هستیم. این میزان سهم بیت کوین از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد.
تعداد واحدهای بیت کوین
عرضه بیت کوین هم در طول این یک سال از ۱۸,۱۳۵,۸۴۶ واحد به ۱۸,۵۸۵,۹۰۲ واحد رسیده است. با توجه به هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰، کمیابی بیت کوین این روزها به‌شدت احساس می‌شود.
تراکنش‌های بیت کوین
حجم تراکنش‌های روزانه بیت کوین در سال ۲۰۲۰ چیزی در حدود ۲۰.۲ میلیارد دلار بود که حالا به بیش از ۵۰.۷ میلیارد دلار رسیده است.
سال گذشته در چنین روزی، ۲۵۱,۸۶۷ تراکنش بیت کوین ثبت شد. این میزان حالا به حدود ۳۰۹,۶۷۵ تراکنش رسیده است. از این میزان چیزی حدود نصف آنها با سگویت (Segwit) انجام می‌گیرد.
ارزش تراکنش‌های روزانه بیت کوین در ابتدای سال ۲۰۲۰، ۴.۳ میلیارد دلار بود و حالا به ۲۲ میلیارد دلار رسیده است.
بیشترین میانگین کارمزدهای شبکه بیت کوین در سال گذشته هم حدود ۸.۱۳ دلار بود. این در حالی است که همزمان با افزایش شدید قیمت بیت کوین و ثبت رکوردهای تازه قیمتی، کارمزد تراکنش‌ها رشد چندانی نداشته است.
بلاک چین بیت کوین
حجم بلاک چین بیت کوین سال گذشته ۲۵۶ گیگابایت بود که حالا به ۳۱۸ گیگابایت رسیده است.
هش ریت شبکه بیت کوین یا میزان قدرت پردازشی که ماینرها به شبکه اختصاص داده‌اند، طی یک سال گذشته از ۱۱۲ اگزا هش بر ثانیه (۱۱۲ میلیون تراهش) به حدود ۱۴۳ اگزا هش بر ثانیه رسیده است.
هش ریت شبکه بیت کوین
سختی استخراج شبکه بیت کوین هم از دیگر عواملی است که طی یک سال گذشته رشدی قابل‌توجه داشته است. در حال حاضر سختی استخراج به نسبت سال ۲۰۲۰، حدود ۶ تریلیون بیشتر شده است و به ۱۹ تریلیون رسیده است.
نودها و آدرس‌ها
تعداد نودها (اعتبارسنج‌های) شبکه بیت کوین هم که نقشی اساسی در تأمین امنیت و کارکرد شبکه دارند، طی یک سال گذشته با کاهش مواجه بوده است و از ۴۸,۱۴۱ به ۴۷,۱۱۶ رسیده است.
تعداد آدرس‌های فعال در شبکه بیت کوین سال گذشته ۵۲۴,۳۶۰ بود و حالا با جهشی قابل‌توجه به ۱.۱۴ میلیون رسیده است.

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *