رفتن به نوشته‌ها

بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

یک رمز ارز است که در ژانویهٔ 2009 در پی سقوط بازار املاک که خود عامل بحران اقتصادی بود به وجود آمد. ایده‌های این رمز ارز توسط شخصی ناشناس با نام مستعار “ساتوشی ناکاموتو” ایجاد شد. هویت این شخص تا به امروز مخفی مانده است.

بیت کوین به شما پیشنهاد انتقال ارزها در سراسر دنیا را با کارمزدی بسیار پایین ارائه می‌دهد. کارمزد این نوع انتقال، از روش‌های معمول انتقالِ آنلاینِ ارزها کمتر می‌باشد. بیت کوین برخلاف سایر ارزها که هر یک توسط دولتی اداره می‌شود غیرمتمرکز است و هیچ کشوری نمی‌تواند ادعای تسلط کامل بر این شبکه را داشته باشد و یا تصمیم‌گیری‌ای برای آن انجام دهد.

هیچ بیت کوینی به‌صورت فیزیکی وجود ندارد، تنها زیرحساب‌ها هستند که به‌صورت دفتر کل و شفاف در دسترس همهٔ مردم قرار دارد. برای پردازش این حجم عظیم از اطلاعات و تراکنش‌های مالی، نیازمند قدرت پردازشی بسیار زیادی برای شبکهٔ بیت کوین می‌باشیم.

بیت کوین توسط دولت‌ها و قدرت‌های مرکزی پشتیبانی نمی‌شود، به همین سبب است که دولت‌ها بیت کوین را به‌عنوان یک کالای رسمی و با ارزش محسوب نمی‌کنند. با وجود اینکه بیت کوین یک پول رایج و قانونی نمی‌باشد، نمودارهای بیت کوین در بین معامله‌گران از طرفداران زیادی برخوردار است، و بیت کوین خودْ سببِ به‌وجود آمدن چندین رمز ارز دیگر تحت عنوان “آلت کوین” شده است. (ALTCOIN، به هر رمز ارزی به غیر از بیت کوین گفته می‌شود.)

آلت کوین Altcoin چیست؟

نکات کلیدی:

 • بیت کوین چیست ؟ بیت کوین بزرگ‌ترین رمز ارز از لحاظ حجم معاملات در بازار است. این رمز ارز در سال 2009 عرضه شده است.
 • بیت کوین چیست ؟ برخلاف ارزهای رسمی، ساخت، توزیع، معامله و ذخیرهٔ بیت کوین‌ها همگی توسط یک شبکهٔ غیرمتمرکز تخت عنوان Block Chain انجام می‌شود.
 • بیت کوین چیست ؟ بیت کوین در سیرِ خود، روندِ پُرتلاطمی را تجربه کرده است، به‌خصوص در سال 2017 که قیمت هر بیت کوین تا 20 هزار دلار آمریکا بالا رفت. هم‌اکنون که 3 سال از آن اتفاق می‌گذرد بیت کوین با قیمتی در حدود نصف قیمت قلهٔ 2017 معامله می‌گردد.
 • بیت کوین چیست ؟ بیت کوین به‌عنوان اولین رمز ارزی که توانست تقاضای بازار را تأمین کند، موفقیت‌های زیادی به‌دست آورد. بیت کوین خود به‌عنوان یک مرجع در پروژه‌های مشابه در فضای بلاک چین در نظر گرفته می‌شود.

درک بیت کوین

بیت کوین چیست؟
بیت کوین چیست ؟ بیت کوین شامل مجموعه‌ای از کامپیوترهاست که به آنها “گره” گفته می‌شود. این کامپیوترها کُدهای بیت کوین را اجرا کرده و آنها را در فضایی به نام بلاک چین ذخیره می‌کنند. بلاک چین‌ها را می‌توان به‌صورت مجموعه‌ای از بلوک‌های مکعبی شکل در نظر گرفت که در هر یک از آنها مجموعه‌ای از معاملات ذخیره شده است.

بیت کوین شامل مجموعه‌ای از کامپیوترهاست که به آنها “گره” گفته می‌شود. این کامپیوترها کُدهای بیت کوین را اجرا کرده و آنها را در فضایی به نام بلاک چین ذخیره می‌کنند. بلاک چین‌ها را می‌توان به‌صورت مجموعه‌ای از بلوک‌های مکعبی شکل در نظر گرفت که در هر یک از آنها مجموعه‌ای از معاملات ذخیره شده است.

از آنجایی که تعداد بسیار زیادی از کامپیوترها به‌صورت هم‌زمان در حال اجرای این کُدها و ذخیره‌سازی کردن آنها در بلاک چین‌ها هستند و همان‌طور که اشاره کردیم، همهٔ افراد چه کسانی که گره­‌ها را در اختیار دارند و چه افراد معمولی نیز می‌توانند به اطلاعات تراکنش‌ها به‌صورت شفاف و فیلترنشده دسترسی داشته باشند، پس می‌توان این نکته را بیان کرد که امکان تقلب در این شبکه در حدود صفر درصد می‌باشد.

برای انجام هرگونه اقدام خراب‌کارانه در این شبکه، شخص یا شرکت باید بتواند 51% از قدرت پردازشی کامپیوترهای بیت کوینی را در اختیار بگیرد. بیت کوین در حال حاضر بیش از 10000 گره پردازشی دارد و تعداد این عدد نیز هر لحظه در حال افزایش است، این موضوع احتمال وقوع چنین حملاتی را بیش از پیش کاهش می‌دهد. حتی اگر حمله‌ای به شبکه صورت بگیرد، گره‌های بیت کوین یا افرادی که با کامپیوترهایشان در شبکهٔ بیت کوین فعالیت می‌کنند، یک عملیات فورک به یک بلاک چین جدید را انجام می‌دهند، بدین ترتیب حمله بی‌اثر شده و چیزی به مهاجمان نمی‌رسد.

فورک – Fork (چنگال): به یک سری تغییرات مانند اضافه کردن ویژگی‌های جدید، ایجاد لایه‌های امنیتی، رفع باگ‌های شبکه و غیره گفته می‌شود که خود به دو دستهٔ سخت و نرم (Hard Fork و Soft Fork) تقسیم می‌شوند.

هارد فورک چیست؟

بیت کوین یک نوع رمز ارز است. صورت‌حساب‌های بیت کوین در توکن‌هایی به‌صورت کلیدهای عمومی و خصوصی نگهداری می‌شوند توکن به وسایل سخت‌افزاریِ امنیتیِ کوچکی گفته می‌شود که در اختیار کاربران یک شبکه قرار می‌گیرد تا با متصل کردن آنها به دستگاه‌شان، هویت‌شان شناسایی و تأیید شود این کلیدها خود شامل رشته‌ای طولانی از اعداد و حروف هستند که از طریق الگوریتم‌های رمزنگاری پیچیده‌ای به یکدیگر متصل شده‌اند.

کلید عمومی که می‌توان آن را با شماره‌حساب بانکی قیاس کرد به‌عنوان یک آدرس در سراسر شبکه  و در کل جهان منتشر می‌شود و اشخاص می‌توانند به آن کلید عمومی، بیت کوین ارسال کنند و کلید خصوصی که می‌توان آنرا با رمزکارت‌های بانکی قیاس کرد نیز به‌عنوان یک عامل حفاظتی برای محافظت از حساب بیت کوین فرد و  انتقالات مجاز بیت کوین استفاده می‌شود.

کلیدهای بیت کوینی را نباید با کیف پول‌های بیت کوین (Bitcoin Wallets) اشتباه بگیریم. کیف پول بیت کوین یک سخت‌افزار یا یک نرم‌افزار است که معاملات بیت کوین را تسهیل کرده و اجازه ردیابی مالکیت کوین‌ها را به افراد می‌دهد. البته واژه Wallet (کیف پول) کمی با طبیعت بیت کوین در تضاد است. زیرا که بیت کوین به‌طور ذاتی غیرمتمرکز است و برخلاف مفهوم واژهٔ “کیف پول” در یک نقطه ذخیره‌سازی نمی‌گردد و به‌صورت غیرمتمرکز در شبکهٔ بلاک چین می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کیف پول بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «کیف پول بیت کوین» دیدن نمایید.

پی‌نوشت: با استناد به بنیاد رسمی بیت کوین، واژه Bitcoin  با B بزرگ زمانی استفاده می‌شود که ما قصد اشاره به مفهوم یا موجودیت بیت کوین را داریم، در حالی که واژه bitcoin با b کوچک زمانی استفاده می‌شود که قصد اشاره به مقداری مشخص از این رمز ارز را داریم. واژهٔ جمع بیت کوین را نیز به هر دو صورت bitcoin یا bitcoins می‌نویسند. بیت کوین به‌صورت عمومی با سه حرفی BTC مخفف می‌کنند.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

بیت کوین چیست؟
بیت کوین چیست ؟ بیت کوین یکی از اولین رمز ارزهایی است که از سیستم peer to peer استفاده می‌کند. در این سیستم مجازی، اطلاعات بین دو فرد و بدون دخالت هیچ‌گونه قدرت و دولت مرکزی اتفاق می‌افتد. استفاده از این سیستم باعث تسهیل پرداخت‌های آنی می‌شود. افراد و کامپیوترهایی که در شبکهٔ بیت کوین به‌عنوان “واحدهای پردازش اطلاعات” مشغول به فعالیت هستند را گره (Node) و یا ماینر (Miner، با معنی تحت‌اللفظی “معدن کار”) می‌نامند.

بیت کوین یکی از اولین رمز ارزهایی است که از سیستم peer to peer استفاده می‌کند. در این سیستم مجازی، اطلاعات بین دو فرد و بدون دخالت هیچ‌گونه قدرت و دولت مرکزی اتفاق می‌افتد. استفاده از این سیستم باعث تسهیل پرداخت‌های آنی می‌شود. افراد و کامپیوترهایی که در شبکهٔ بیت کوین به‌عنوان “واحدهای پردازش اطلاعات” مشغول به فعالیت هستند را گره (Node) و یا ماینر (Miner، با معنی تحت‌اللفظی “معدن کار”) می‌نامند.

ماینرها افرادی هستند که در قبال انجام محاسبات مربوط به شبکه بیت کوین، جایزه‌هایی را به‌شکل آزاد شدن مقادیری از بیت کوین یا دریافت مبلغی در قالب بیت کوین برای حق‌الزحمهٔ فعالیت‌هایشان دریافت می‌کنند. ماینرها را می‌توان به نیروهایی غیرمتمرکز تشبیه کرد که در تلاش برای هر چه معتبرتر کردن شبکهٔ بیت کوین هستند.

بیت کوین‌های جدید با اندازه‌ای یکسان برای ماینرها آزاد می‌شوند. البته نکتهٔ مهمی که باید در نظر داشت این است که نرخ آزادسازی این بیت کوین‌ها به‌طور مرتب در حال کاهش است. یعنی هر بار مدت‌زمان بیشتری و تعداد محاسبات بیشتری باید انجام شود تا ماینر بتواند به بیت کوین‌های جدید دسترسی پیدا کند. زیرا که تعداد کل بیت کوین‌های موجود استخراج شده و نشده برابر با 21 میلیون واحد است.
استخراج بیت کوین
در حال حاضر، تنها 3 میلیون بیت کوین دیگر استخراج نشده‌اند. بیت کوین و رمز ارزهایی که با پروسه‌ای مشابه ساخته می‌شوند، یک مزیت نسبت به ارزهای رسمی دولت‌ها دارند، و آن اینکه تعداد آنها برخلاف ارزهای دولتی در طی زمان از حدی زیادتر نمی‌شود.

حال این سوال پیش میاید که بعد از استخراج تمامی 21 ملیون بیت کوین چه اتفاقی خواهد افتاد؟ برای دریافت پاسخ این سوال می‌توانید مقاله «بعد از استخراج تمام 21 میلیون بیت کوین چه خواهد شد؟» را مطالعه نمایید.

استخراج بیت کوین پروسه‌ای است که در طی آن مقادیری از بیت کوین وارد چرخهٔ خریدوفروش می‌شود. برای استخراج، کامپیوترها زمان زیادی را صرف حل کردن مسائل و پازل‌های ریاضیاتی بسیار پیچیده و مفهومی می‌کنند تا بتوانند یک بلوک جدید را کشف کنند، بلوکی که پس از کشف شدن به شبکهٔ بیت کوین می‌پیوندد.

در حین کشف بلوک‌ها، اطلاعات مربوطه در بلاک چین ثبت شده و همان طور که بالاتر اشاره شد، “همه از کشف شدن این بلوک جدید با خبر می‌شوند”. در مشارکتی که این ماینرها در شبکهٔ بلاک چین دارند، ماینرها کارهایی مثل ثبت و تأیید نقل‌وانتقالات در شبکهٔ بلاک چین را انجام می‌دهند، یعنی ماینرها همان کارهای بانکی را اما به‌صورت غیرمتمرکز انجام می‌دهند.

در ازای اضافه شدن این بلوک جدید به شبکهٔ بلاک چین، ماینرها تعداد کمی بیت کوین را به‌عنوان هدیه دریافت می‌کنند. میزان این جایزه نیز به‌ازای کشف هر 210000 بلوک نصف می‌شود. در سال 2009 که بیت کوین به‌تازگی معرفی شده بود، پاداش کشف به‌ازای هر بلاک 50 بیت کوین بود. این مبلغ در حال حاضر 6.25 بیت کوین است. به نصف شدن جایزهٔ کشف بلوک‌های جدید به اصطلاح Halving می‌گویند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هاوینگ بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) چیست؟» دیدن نمایید.

تعداد زیادی از سخت‌افزارها را  می­‌توان برای پروسهٔ استخراج استفاده کرد، اما یک سری از این سخت‌افزارها کارایی بهتر و سرعتی بالاتر در حل معادلات مربوطه و کشف بلاک‌های جدید دارند. چیپ‌های خاصی به نام مدارهای مجتمع ویژه کاربردی (ASIC: Application Specific Integrated Circuits) یک دسته از چیپسِت‌های کامپیوتری مؤثر در کنار “واحدهای پردازش گرافیکی Graphic Processing Units” هستند که می‌توانند کارایی بالاتری را در قیاس با سایر سخت‌افزارها داشته باشند. به این سخت‌افزارهایی که به‌صورت اختصاصی برای عملیات استخراج طراحی شده‌اند “تجهیزات استخراج – Mining Rigs” می‌گویند.

ماینرهای USB بیت کوین چگونه کار می کند؟

یک بیت کوین را می‌توان تا هشت رقم اعشار تقسیم نمود (صدمیلیونیوم یک بیت کوین). به کوچک‌ترین واحد از این رمز ارز، یعنی یک صدمیلیونیوم بیت کوین، یک ساتوشی گفته می‌شود. بیت کوین را می‌توان حتی به واحدهایی ریزتر نیز تقسیم نمود، البته زمانی که این عمل لازم باشد و ماینرها نیز با انجام این عمل موافقت خود را اعلام کنند.

آغاز بیت کوین چگونه بود؟

18 آگوست 2008: سایتی تحت عنوان bitcoin.org ثبت شد. حداقل تا به امروز این دامنه با پروتکل WhoisGuard Protected محافظت می‌شود. این بدین معنی است که هیچ‌کس از اطلاعات ثبت‌کنندهٔ این دامنه در اینترنت خبر ندارد.

31 اکتبر 2008: یک شخص یا یک گروه تحت عنوان ساتوشی ناکاموتو، یک اعلامیه در وب‌سایت metzdowd.com منتشر می‌کند. در متن این اعلامیه به Peer to Peer بودن این سیستم و عدم حضور هیچ‌گونه طرف سوم در این پروژه اشاره شده است. به‌روزترین متن نیز در لینک (اینجا) موجود است. این متن از آن زمان به‌عنوان اساسنامه‌ای در خصوص نحوهٔ فعالیت بیت کوین تاکنون وجود دارد.

3 ژانویه 2009: اولین بلوک بیت کوین استخراج شد. نام این بلوک، بلوک شمارهٔ صفر بود. از این بلوک به‌عنوان “بلوک پیدایش” نیز یاد می‌شود. در متن مرتبط با آن تاریخ نیز آمده است: “صدراعظم آمادهٔ انجام دومین کمک مالی خود برای بانک‌ها است.” از این مطلب چنین استنباط می‌شود که اولین بلوک در آن تاریخ یا بعد از آن استخراج شده است. هرچند که این جمله دارای بارهای سیاسی نیز بوده است.

8 ژانویه 2009: اولین نسخه از نرم‌افزار بیت کوین در لیست ایمیل کریپتوگرافی معرفی می‌شود.

9 ژانویه 2009: بلاک شمارهٔ 1 استخراج می‌گردد، و استخراج بیت کوین‌ها با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.

چه کسی بیت کوین را اختراع کرد؟

بیت کوین چیست؟
بیت کوین چیست ؟ هیچ‌کس خبر ندارد که چه کسی بیت کوین را اختراع کرده است. نام ساتوشی ناکاموتو نیز به یک شخص یا جمعی از افراد که در سال 2008 اساسنامه و در سال 2009 اولین نسخه از نرم‌افزار بیت کوین را منتشر کردند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هیچ‌کس خبر ندارد که چه کسی بیت کوین را اختراع کرده است. نام ساتوشی ناکاموتو نیز به یک شخص یا جمعی از افراد که در سال 2008 اساسنامه و در سال 2009 اولین نسخه از نرم‌افزار بیت کوین را منتشر کردند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طی این سال‌ها، افراد بسیاری ادعا کرده‌اند که آنها ساتوشی ناکاموتوی معروف می‌باشند. تعدادی نیز ادعا کرده‌اند که این فرد مرموز را می‌شناسند، اما تا تاریخ نگارش این متن (5 تیر سال 1399) هنوز هویت واقعی شخص ساتوشی ناکاموتو مشخص نشده است.

قبل از ساتوشی

هر چند که رسانه‌ها ساتوشی ناکاموتو را شخصیتی منزوی، نابغه و مبهم معرفی کرده‌اند که بیت کوین را از هیچ خلق کرد، اما باید در نظر داشته باشیم که چنین اختراعات عظیمی هیچ‌گاه خلق‌الساعه به وجود نیامده‌اند. همهٔ کشف‌های برجسته دنیای علم، دارای یک سابقهٔ تحقیقاتی در خور بوده‌اند. برای بیت کوین می‌توان از پیشینیان زیر نام برد:

 1. هَش کَش از آدام بَک (Hashcash) که در سال 1997 معرفی شد.
 2. B – Money از وِی دای.
 3. Bit gold از نیک زابو.
 4. Reusable Proof of Work هال فینی.

هَش چیست؟

در نامهٔ سفید (Whitepaper) بیت کوین، به‌طور مستقیم به Hashcash و B – Money اشاره شده است. حتی بسیاری از افراد فکر می‌کنند که تیمی متشکل از افراد نامبرده به همراه دیگر افراد خبره در توسعه و معرفی بیت کوین نقش مستقیمی داشته‌اند. این موضوع تا امروز تأییدنشده باقی مانده است.

برای چه ساتوشی ناشناس مانده است؟

می‌توان یک سری انگیزه را در مخفی ماندن هویت خالق یا خالقان بیت کوین مدنظر قرار داد. اولین مورد حریم خصوصی است. از آنجایی که این رمز ارز هر روز در دنیا محبوب‌تر می‌شود، ساتوشی ناکاموتو مرکز توجه بسیاری از مردم، رسانه‌ها و دولت‌ها می‌شد. یک دلیل دیگر را می‌توان در قابلیت‌های بیت کوین برای ایجاد اختلال در شبکه بانکی و سیستم‌های ارزی عنوان داشت. اگر این ارز مورد اقبال عدهٔ کثیری قرار گیرد، می‌تواند از بسیاری سیستم‌های مالی دولتی پیشی بگیرد. این موضوعات می‌توانست موجب اقدامات قانونی و رسمی دولت‌ها بر علیه خالق بیت کوین باشد.

یک دلیل دیگر نیز امنیت است. تنها در سال 2009، 32489 بلوک استخراج شد، کل بیت کوین‌هایی که در سال 2009 با نرخ هر بلوک 50 بیت کوین به ماینرها پرداخت شد به‌اندارهٔ 1624500 بیت کوین بود. این مقدار بیت کوین در تاریخ 25 اکتبر 2019، 13.9 میلیون دلار ارزش داشت.

ساتوشی و احتمالاً تعدادی دیگر، استخراج‌های زیادی را طی سال 2009 انجام دادند و مقدار زیادی از بیت کوین‌های استخراج شده را ذخیره نموده‌اند. شخصی با این حجم از ثروت می‌تواند به‌آسانی طعمه‌ای برای جنایت‌کاران قرار گیرد. به‌خصوص با توجه به این نکته که بیت کوین بیشتر شبیه به پول است نه سهام.

البته ساتوشی از قبل به فکر این موارد بوده و به همین علت است که تمامی معاملات را به‌صورت قابل‌ردیابی کُدنویسی کرده است. هر چند با تمامی این موراد نیز، برای دور بودن از هرگونه تهدید، بهتر است که هویت او مخفی بماند.

دریافت بیت کوین به‌عنوان پرداختی

افراد می‌توانند از بیت کوین‌ها به‌عنوان ابزاری برای پرداخت‌ها استفاده کنند. اگر شما یک مغازهٔ مصالح‌فروشی هم داشته باشید، کافی است با نصب علامت “بیت کوین پذیرفته می‌شود” از مشتریان خود بیت کوین دریافت کنید. بسیاری از مشتریان‌تان نیز از این ایدهٔ شما استقبال خواهند کرد.

تراکنش مالی بیت کوین را می‌توان با بهره‌گیری از پایانه‌های سخت‌افزاری مخصوص یا استفاده از شماره حساب‌تان (یا همان کلید عمومی) انجام داد. یک کسب‌وکار آنلاین نیز می‌تواند به‌سادگی و با اضافه کردن درگاه پرداخت بیت کوین برای مشتریان خود، به‌ازای محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهد بیت کوین دریافت نماید.

اگر شما هم مقداری بیت کوین ذخیره کرده باشید احتمالا با نوسانات قیمت‌ها به این فکر افتاده اید که بیت کوین خود را به فروش برسانید. دیجی کوینر برای تسلط کامل شما بر خرید و فروش بیت کوین مطالعه دو مقاله «چگونه بیت کوین بخریم؟» و «چگونه بیت کوین را بفروشیم؟» پیشنهاد می‎دهد.

کار کردن به‌ازای بیت کوین

افرادی که خودشان کار می‌کنند نیز می‌توانند دریافتی‌های خودشان را به واحد بیت کوین داشته باشند. سایت‌هایی در اینترنت وجود دارد که مؤسس آنها به‌ازای خدماتی که ارائه می‌دهد درخواست بیت کوین می‌کنند. از این وب‌سایت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • Cryptogrind.com سایتی است که بسیاری از افرادی که به‌دنبال کار می‌گردند و تعدادی از کارمندان تازه‌کار را گردهم آورده است.
 • Cointality.com سایتی است که فریلنسرها و کارکنان پاره‌وقت را گردهم آورده و به‌ازای کارشان به آنها بیت کوین پرداخت می‌کند. البته در این سایت پرداخت‌ها با رمز ارزهایی مانند DodgeCoin یا Litecoin نیز انجام می‌شود.
 • Jobs4bitcoins.com که بخشی از سایت مشهور reddit.com می‌باشد.
 • Bitgigs.com
 • Bitwage.com که در آن به شما پیشنهاد می‌شود درصدی از مبلغ دریافتی‌تان را با دادن شماره حساب‌تان به‌صورت بیت کوین دریافت کنید.

سرمایه‌گذاری در بیت کوین

بیت کوین چیست؟
بیت کوین چیست ؟ بسیاری از حامیان بیت کوین بر این باورند که آینده از آنِ رمز ارزهاست است. بسیاری از کسانی که از بیت کوین حمایت می‌کنند، باور دارند که این سیستم به نقل‌وانتقالات سریع‌تر پول با کارمزدی کمتر در سراسر جهان کمک شایانی می‌کند.

بسیاری از حامیان بیت کوین بر این باورند که آینده از آنِ رمز ارزها است. بسیاری از کسانی که از بیت کوین حمایت می‌کنند، باور دارند که این سیستم به نقل‌وانتقالات سریع‌تر پول با کارمزدی کمتر در سراسر جهان کمک شایانی می‌کند.

هرچند که هیچ‌یک از دولت‌ها و بانک‌ها از بیت کوین پشتیبانی نمی‌کنند، اما بیت کوین را می‌توان با ارزهای سنتی مبادله نمود. در واقع، نرخ تبدیل آن در برابر نرخ دلار باعث جذب شدن بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گرانِ علاقه‌مند به بازاری‌های ارزی می‌شود. شایان ذکر است که یکی از اصلی‌ترین دلایل رشد رمز ارزهایی مانند بیت کوین، ایفای نقش‌شان به‌عنوان یک واحد جایگزین برای پول ملی یا کالاهایی مانند طلا می‌باشد.

در مارس 2014، IRS (سرویس درآمدهای داخلی – Internal Revenue Service، نهادی دولتی در ایالات متحده است که وظیفهٔ جمع‌آوری مالیات و اعمال قوانین مالیاتی را برعهده دارد.) خبر داد که از این به‌بعد تمامی ارزهای مجازی که شامل بیت کوین نیز می‌شوند، به‌عنوان “دارایی” اشخاص در نظر گرفته شده و به‌خاطرشان مالیات دریافت خواهد شد.

قبل از سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها می بایست چه چیزهایی بدانید؟

سود یا زیان بیت کوین‌هایی که به‌صورت “سرمایه” نگهداری شده‌اند، تحت عنوان سود و زیان سرمایه‌ای در نظر گرفته می‌شود. اما سود و زیان بیت کوین‌هایی که به‌صورت دارایی ثبت شده‌اند را در ردهٔ سود و زیان عادی دسته‌بندی می‌کنند. فروش بیت کوین‌هایی که شما استخراج نموده‌اید یا از اشخاص دیگر خریده‌اید، به مانند استفاده از بیت کوین‌ها به‌منظور پرداخت خدمات و کالا همگی شامل مالیات می‌شوند.

مانند بسیاری دیگر از دارایی‌ها، قاعده “خریدن در قیمت کم و فروختن در قیمت زیاد” در مورد بیت کوین نیز صادق است. مشهور‌ترین روش برای جمع‌آوری بیت کوین، خرید آنها از طریق صرافی‌های بیت کوین است. اما راه‌های دیگری نیز برای کسب بیت کوین وجود دارند.

ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین

بیت کوین چیست؟
بیت کوین چیست ؟ از آنجایی که بیت کوین به‌عنوان یک دارایی برای سرمایه‌گذاری طراحی نشده بود، به همین سبب نیز سهامی از آن در هیچ بازاری عرضه نشده است. برخی از سرمایه‌گذاران پس از روند روبه‌بالای ماه می 2011 و نوامبر 2013 وارد دنیای بیت کوین شدند. بسیاری از مردم نیز بیت کوین را نه صرفاً به‌خاطر خاصیت ارزی‌اش بلکه به‌خاطر ارزش و پتانسیل سرمایه‌گذاری‌اش خریداری می‌نمایند.

از آنجایی که بیت کوین به‌عنوان یک دارایی برای سرمایه‌گذاری طراحی نشده بود، به همین سبب نیز سهامی از آن در هیچ بازاری عرضه نشده است. برخی از سرمایه‌گذاران پس از روند روبه‌بالای ماه می 2011 و نوامبر 2013 وارد دنیای بیت کوین شدند. بسیاری از مردم نیز بیت کوین را نه صرفاً به‌خاطر خاصیت ارزی‌اش بلکه به‌خاطر ارزش و پتانسیل سرمایه‌گذاری‌اش خریداری می‌نمایند.

هر چند، نبود هیچ‌نوع گارانتی‌ای در ثبات ارزش و البته طبیعت این رمز ارزها سبب شده است که خرید و نگهداری بیت کوین‌ها خود دارای یک ریسک ذاتی باشد. تعدادی اخطار نیز از جانب کمیسیون سهام و بورس (SEC)، سازمان تنظیم مقررات صنایع مالی (FINRA)، دفتر حمایت مالی مصرف‌کنندگان (CFPB) و بسیاری از نهادهای دیگر به سرمایه‌گذاران این حوزه صادر شده است.

پذیرش ریسک سرمایه گذاری چیست؟

مفهوم ارزهای مجازی، مفهومی نو به‌شمار می‌رود و در مقایسه با روش‌های سنتی‌تر سرمایه‌گذاری، بیت کوین تا امروز نتوانسته ثبات و اعتبار خود را در شرایط مختلف اقتصادی و جهانی نشان دهد. بیت کوین‌ها، هر روز معروف‌تر می‌شوند و دیگر به آنها به چشم یک ارز آزمایشی نگاه نمی‌شود. پس از 10 سال، مثل همهٔ رمز ارزهای دیگر، بیت کوین نیز هنوز در حال طی کردن مراحل پیشرفت و تکامل خود می‌باشد.

بَری سیلبرت، مدیر عامل شرکت Digital Currency Group می‌گوید: «سرمایه‌گذاری در بیت کوین، یک سرمایه‌گذاری با ریسک بسیار بالا، یا یک سرمایه‌گذاری با بازگشت مالی بسیار بالا می‌باشد که می‌توانید انجام دهید.». این شرکت در استخراج و سرمایه‌گذاری در بیت کوین و شرکت‌های فعال در حوزهٔ بلاک چین فعالیت می‌کند.

ریسک‌های تنظیمی بیت کوین

سرمایه‌گذاری در بیت کوین و مشتقات آن را نمی‌توان به‌عنوان راهی برای گریز از ریسک‌های سرمایه‌ای دانست. بیت کوین‌ها به‌عنوان یک رقیب برای ارزهای دولتی به‌شمار می‌روند و می‌توانند به‌جهت فعالیت در بازارهای سیاه، پولشویی، فعالیت‌های غیرقانونی یا فرارهای مالیاتی مورد استفاده قرار گیرند. در نتیجه، دولت‌ها به دنبال انجام قوانین نظارتی و یا منع فعالیت‌های خریدوفروش بیت کوین هستند که البته این اتفاق در برخی از نواحی رخ داده است.

در  سال 2015 دپارتمان سرویس‌های مالی نیویورک قوانین نظارتی‌ای را اجرایی کرد که طبق آنها شرکت‌های عرضه‌کننده و صرافی‌های آنلاین موظف به ثبت معاملات انجام شده مشتریان آنها و ارائهٔ مدارک مورد نیاز نهادهای قانونی هستند. همچنین، تراکنش‌های بالای 10000 دلار نیز باید ثبت شده و به نهادهای مربوطه گزارش گردد.

نبود قوانین نظارتی جامع در مورد بیت کوین‌ها و سایر ارزهای مجازی باعث ایجاد سؤال‌هایی در مورد طول عمر، نقدشوندگی و جامعیت این ارزها شده است.

ریسک‌های امنیتی بیت کوین

بیشتر افرادی که از بیت کوین استفاده می‌کنند توکن‌های خود را از طریق انجام عملیات استخراج به‌دست نیاورده‌اند. بلکه، آنها خریدوفروش بیت کوین را در سایت‌های صرافی آنلاین انجام داده‌اند.

این سایت‌ها سامانه‌هایی کاملاً دیجیتال و مجازی هستند که به‌مانند هر سامانهٔ مجازی دیگری، خطر حملات هک، بدافزارهای مخرب و اشکالات فنی، آنها را تهدید می‌کند. اگر یک دزد به هارد درایو کامپیوتر شخص مالک بیت کوین‌ها دسترسی پیدا کند، می‌تواند کلید خصوصی او را دزدیده، وارد حساب کاربری او شده و بیت کوین‌ها را به کیف پول شخصی خودش انتقال دهد.

البته برای جلوگیری از این نوع دزدی، کاربران می‌توانند از کامپیوترهایی استفاده کنند که متصل به اینترنت نبوده یا از یک کیف پول کاغذی بهره ببرند. در این روش پرینت کُدها و اطلاعات مورد نیاز فرد در کاغذ انجام شده و دیگر نیازی به نگهداری این اطلاعات مهم در کامپیوتر نمی‌باشد.

چگونه بیت کوین های خود را در برابر سرقت و هک حفاظت کنیم؟

هکرها می‌توانند صرافی‌های بیت کوین را نیز هدف حملات خود قرار دهند. این حملات به آنها اجازه دسترسی به بیش از هزاران کیف پول و اطلاعات کاربری را می‌دهد. در سال 2014، صرافی Mt. Gox در ژاپن مجبور به تعطیلی شد، زیرا که میلیون‌ها دلار از دارایی‌هایش از این طریق سرقت شده بود.

مشکل اصلی زمانی رخ می‌دهد که بدانید موقعی که انتقال بیت کوین رُخ داد دیگر قابل‌برگشت نیست. بیت کوین‌ها را تنها زمانی می‌توانید پس بگیرید که شخصی که آنها را دریافت کرده است خودش بیت کوین‌ها را به شما برگرداند. شخص ثالث یا پردازندهٔ پرداخت متمرکزی وجود ندارد که این کار را انجام دهد. بنابراین هیچ مرجع محافظتی یا رسیدگی به شکایات وجود ندارد.

علاوه بر مطالبی که بیان شد، میزان امنیت رمز ارزها با هم تفاوت دارند. برای آشنایی بیشتر با رمز ارزهای برتر در حفظ حریم خصوصی می‌توانید مطلب «پنج رمزارز برتر در حفظ حریم خصوصی کدامند؟» مطالعه نمایید.

ریسک بیمه

برخی از سرمایه‌گذاری‌ها توسط “شرکت حمایت از سرمایه‌گذاران” بیمه شده‌اند. حساب‌های بانکی عادی نیز تا سقف معینی که قانون تأیید نموده توسط “شرکت بیمه سپرده‌گذاری فدرال – Federal Deposit Insurance Corporation – FDIC” بیمه می‌شوند. اما رمز ارزها تحت هیچ پوشش بیمه‌ای قرار نمی‌گیرند. در سال 2019، کارگزار مشهور و صاحب پلتفورم معاملاتی SFOX، اعلام کرده است که می‌تواند سرمایه‌گذاران بیت کوین را با FDIC بیمه کند، اما تنها آن بخش از سرمایه‌شان بیمه می‌شود که شامل وجه نقد نیز باشد.

ریسک‌های کلاه‌برداری در بیت کوین

با وجود اینکه بیت کوین برای احراز هویت از کلیدهای رمزنگاری شده استفاده می‌کند تا بتواند معاملات انجام‌شده را ثبت کند، کلاه‌برداران می‌توانند اقدام به فروش بیت کوین‌های تقلبی کنند، نوعی دیگر از کلاه‌برداری در زمنیهٔ فروش بیت کوین‌ها را می‌توان دست‌کاری در قیمت آنها و فروش‌شان به قیمت‌های بالاتر در نظر داشت.

ریسک بازار

مانند هر نوع سرمایه‌گذاری‌ای، بیت کوین نیز دچار نوسانات قیمتی می‌شود. البته، این رمز ارز در طی حیات کوتاه خود شاهد نوسانات شدیدی بوده است. این رمز ارز علاوه بر حجم‌های معاملاتی بالا در خریدوفروش، حساسیتی بالا به اخبار بازار دارد. طبق گزارش CFPB، قیمت بیت کوین در سال 2013 تنها در یک روز شاهد افت 61 درصدی بود. هر چند که رکورد افت قیمتی این رمز ارز در یک روز، به سال 2014 برمی‌گردد که در آن روز بیت کوین شاهد افت 80 درصدی بود.

اگر مردم کمتری حاضر به پذیرش بیت کوین به‌عنوان یک ارز جدید باشند، ارزش این ارز کمتر شده و رو به سقوط قیمتی می‌رود. “حباب بیت کوین” در اواخر سال 2017 و اوایل 2018 رُخ داد و این حباب که به علت توجه زیاد به بازار رمز ارزها ایجاد شده بود در اوایل 2018 ترکید و باعث افت قیمتی شدید بیت کوین شد.

قیمت بیت کوین

در بازار رمز ارزها رقیبان زیادی وجود دارند، هر چند همین الان نیز بیت کوین با فاصله‌ای زیاد از سایر رقبا پیش افتاده است. این پیشروی بیت کوین مدیون مشهور بودن نشانگان تجاری (بِرَند) آن و البته سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در استارتاپ‌های مرتبط به این حوزه بوده است.

برای مشاهده قیمت رمز ارزها می توانید از صفحه «قیمت رمز ارزها» دیدن نمایید. قیمت رمز ارزها در دیجی کوینر به صورت دقیقه ای (هر یک دقیقه) به روز رسانی می‌شوند. قیمت ها از صرافی های مختلف جمع آوری شده و میانگین قیمت‌ها نمایش داده می شود.

ریسک مالیات بیت کوین

بیت کوین جزو دارایی‌هایی است که نمی‌تواند در لیست حساب‌های بازنشستگی قرار بگیرند. حساب‌های بازنشستگی شامل موارد معافیت از مالیات هستند که بیت کوین از این قاعده مستثنی است و مالیات شامل‌ش می‌شود. در حال حاضر هیچ‌راه مناسب، مطمئن و قانونی‌ای برای معاف کردن دارایی‌های بیت کوینی از مالیات وجود ندارد.

فورک‌ها (انشعابات) بیت کوین

در طی سال‌هایی که بیت کوین عرضه شده، تعداد زیادی از موارد عدم توافق در بین جناح‌های مختلف ماینرها پیش آمده است که باعث ایجاد جدایی‌های بزرگی در جامعهٔ رمز ارزها شده است. در برخی از این موارد، گروهی از کاربران بیت کوین و ماینرها پروتکل‌های شبکهٔ بیت کوین را خودشان تغییر دادند. این پروسه را تحت عنوان فورکینگ فورک به معنای چنگال است، در اینجا مفهوم ایجاد انشعاب را می‌رساند می‌شناسند و معمولاً نیز سبب ایجاد نوع جدیدی از بیت کوین با نامی متفاوت می‌شود.

این جدایی می‌تواند به‌صورت هاردفورک رخ دهد که در آن تمامی اطلاعات و تراکنش‌های افراد فورک‌کننده در نقطهٔ جدایی با آنها حمل شده و در رمز ارز جدید نیز همراه آنها خواهد بود. یعنی اگر شخصی قبل از فورک 10 بیت کوین داشته باشد، در فورک جدید نیز 10 بیت کوین یا معادلی برابر با آن را خواهد داشت. از رمز ارزهایی که در نتیجه هاردفورک ایجاد شده‌اند می‌توان به بیت کوین کَش (Bitcoin Cash) در آگوست سال 2017، بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) در اکتبر 2017 و بیت کوین SV در نوامبر 2017 اشاره کرد.

اما نوعی دیگر از تغییرات وجود دارد که آن را تحت عنوان سافت فورکمی‌شناسند. سافت فورک شامل تغییراتی در سیستم یا پروتکل است که با سیستم قبلی سازگار است. در این حالت هیچ ارز جدیدی ایجاد نمی‌شود. یکی از مثال‌های مشهور برای سافت فورک، افزایش سایز بلوک‌های شبکه است.

جمع بندی

از تعریف بیت کوین چیست تا تاریخچه و شروع به کار آن و فراز و نشیب های این رمز ارز تازه وارد در دنیای اقتصاد به طور کامل و کاربردی صحبت گردید. اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر در این حوزه هستید می‌توانید از نقشه راهنمای دیجی کوینر به نام «درخت یادگیری» دیدن نمایید که از نقطه ابتدایی تا انتهای مسیر را ریل گذاری کرده است.

شما با مطالعه درخت یادگیری تا حد مطلوبی دانش خود را افزایش داده‌اید اما برای حرفه ای شدن و انجام معاملات در این بازار نیاز به یک راهنمای مجرب و با تجربه دارید. مجموعه دیجی کوینر بر آن است که با برگزاری کلاس‌های آموزشی تجریبات چند ساله خود را در اختیار هم وطنان عزیز قرار دهد تا در این بحران اقتصادی بتوانند در آمد دلاری کسب نمایند. (تاریخ برگزاری کلاس‌ها متعاقبا از طریق وب‌سایت اعلام خواهد شد.)

منتشر شده در مقالات بیت کوین

نظر

 1. اصغر فرهادی

  خیلی مطلب راجب بیت کوین چیست داخل اینترنت هست، آدم نمیدونه کدومو باور کن. خیلی کامل و جامع توضیح دادید شما ممنون.

  • محمد یاری

   خیلی خوش حالیم که تونستیم رضایت شما را جلب کنیم. دیجی کوینر رو دنبال کنید مقالات آموزشی معتبری از سراسر دنیا در مورد بیت کوین قرار داخل سایت انتشار یابد.

 2. سوسن عظیمی

  واقعا عالی بود. بهترین مقاله ای بود که در مورد بیت کوین چیست خونده بودم. انگار یک کتاب بود انقدر جامع و کامل توضیح داده بود تک تک موارد رو.

  • محمد یاری

   خواهش میکنم. خوشحالم که خوشتون اومده.

 3. حسین نصیرزاده

  خیلی جامع بود. سرتون سلامت تا حالا این حجم از اطلاعات در مورد بیت کوین داخل ی مقاله ندیده بودم.

  • محمد یاری

   ممنونم از انرژی مثبتتون. سعی ما بر این که بهترین مطالب رو در خدمت جامعه کریپتو ایران قرار بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.