رفتن به نوشته‌ها

با وجود به‌روزرسانی اتریوم ۲.۰ دستگاه استخراج جدید برای اتریوم عرضه می‌شود!

استخر استخراج F2Pool به‌تازگی نتیجه آزمایش یک ماینر جدید اتریوم را منتشر کرده است و ادعا می‌کند که این دستگاه با هش ریت بیش از ۲,۷۰۰ مگا هش، سه برابر دستگاه‌های برتر بازار بازدهی دارد.
به گزارش «The Block»، این استخر استخراج در پستی در پیام‌رسان وی‌چت نتیجه آزمایش یک دستگاه جدید استخراج اتریوم را منتشر کرد. این دستگاه استخراج اتریوم از نوع ای‌سیک (ASIC) است و فونیکس (Phoenix) نام دارد. شرکت تازه‌تأسیس لینژی (Linzhi) که در شنژنِ چین مستقر است، مسئولیت تولید این دستگاه را برعهده دارد. گفته می‌شود که ای‌سیک فونیکس، سه برابر بهترین دستگاه‌های موجود در بازار بازدهی دارد. این دستگاه از الگوریتم «Ethash‌» پشتیبانی می‌کند.
سؤال اصلی اینجاست که لینژی چه زمانی می‌تواند تولید انبوه خود را آغاز کند که جوابگوی نیاز بازار باشد. این در حالی است که میزان استخراج در شبکه اتریوم به رکوردهای تازه‌ای می‌رسد.
F2Pool‌ ادعا می‌کند که نمونه آزمایشی شرکت لینژی، هش ریتی معادل ۲,۷۳۳ مگا هش بر ثانیه تولید می‌کند و مصرف برق آن هم ۳,۰۰۰ وات بر ساعت است.
ماینر A10 Pro، ساخت شرکت اینو سیلیکون (InnoSilicon)، یکی از پربازده‌ترین دستگاه‌های استخراج اتریوم در بازار و هش ریتی ۷۰۰ مگا هشی در اختیار ماینرها قرار می‌دهد. این دستگاه مصرف برقی معادل ۱,۳۰۰ وات بر ساعت دارد و قیمت آن ۶,۱۵۰ دلار است.
چن مین (Chen Min)، مدیر ارشد فناوری سابق شرکت کانان (Canaan)، شرکت لینژی را پایه‌گذاری کرده است. هنوز مشخص نیست که قیمت دستگاه‌های فونیکس چقدر است و تولید انبوه آن چه زمانی آغاز خواهد شد. در این دستگاه‌ها از حافظه غیرمتمرکز استفاده می‌شود. این حافظه‌ها کارایی بسیار بیشتری نسبت به رقبا دارند اما از لحاظ اقتصادی به‌صرفه نیستند.
ورنر آلمسبرگر (Wener Almesberger)، مدیر کانال تلگرامی شرکت لینژی، با بیان این مسئله که چند نمونه اولیه از دستگاه‌ها را برای شرکت‌های مختلف ارسال کرده است، افزود:
هنوز به تولید انبوه نرسیده‌ایم و بخش حمل‌ونقل ما هم به‌شدت درگیر پردازش سفارش‌های محدود فعلی هستند.
F2Pool‌ عنوان کرده است که هش ریت به‌دست‌آمده از فونیکس، بیش از مقدار ۲۶۰۰ مگا هشی است که لینژی در تبلیغات خود اعلام کرده بود. باید منتظر ماند و دید که آیا با آغاز تولید انبوه هم عملکرد دستگاه ها تا از این اندازه مطلوب خواهد بود یا نه.
با این هش ریت با کسر هزینه برق (۰.۰۲ دلاری) و کارمزد استخر، هر یک از این دستگاه‌ها ماهیانه ۳۰۰۶ دلار درآمد خواهند داشت.
در گروه تلگرامی لینژی، کاربران سؤال کردند که آیا صحبت‌هایی که شرکت‌ها و فروشگاه‌های مختلف درباره فروش این دستگاه‌ها مطرح می‌کنند قانونی است یا نه. یکی از نمایندگان لینژی در پاسخ به این سؤال نوشت:
اگر فروش عمومی دستگاه‌ها را آغاز کرده باشیم، احتمالاً خبرش را می‌شنیدید.
بررسی‌های F2Pool‌ نشان می‌دهد که ای‌سیک فونیکس از یک رم (RAM) با حافظه ۴.۴ گیگابایتی استفاده می‌کند؛ با این رم، می‌توان انتظار داشت که این دستگاه حدود یک سال بدون مشکل در شبکه فعالیت کند. دستگاه A10 Pro‌ حافظه رم ۶ گیگابایتی دارد.
حافظه رم یکی از مشخصه‌های مهم دستگاه‌های استخراج اتریوم، چه به‌صورت کارت گرافیک و چه به‌صورت ای‌سیک، است.
در استخراج اتریوم، برخلاف بیت کوین که تنها به قدرت استخراج متکی است، ماینر باید با فایلی با نام دگ (DAG) هم تعامل داشته باشد.
سایز فایل دگ اتریوم هر ۳۰,۰۰۰ بلاک افزایش پیدا می‌کند. طبق برآورد سایت اسپارکپول (Sparkpool)، در حال حاضر این فایل حجمی ۳.۹۸۴ گیگابایت دارد و انتظار می‌رود تا پایان ماه جاری میلادی به ۴ گیگابایت برسد. پس از رسیدن به ۴ گیگابایت، تجهیزات استخراجی که رم پایین‌تر از ۴ گیگابایت داشته باشند، قادر به استخراج نخواهند بود.
لینژی هنوز در مورد زمان عرضه عمومی دستگاه فونیکس اطلاعاتی منتظر نکرده است. گفته می‌شود توسعه و ساخت این دستگاه ۲ سال طول کشیده است. هنوز مشخص نیست که شرکت چگونه می‌خواهد مقدار حافظه رم این تجهیزات را به‌منظور طولانی‌تر کردن دوره سرویس آن افزایش دهد.

منتشر شده در اخبار