رفتن به نوشته‌ها

ایران و سودان روابط دیپلماتیک خود را از سر می‌گیرند؟ – پالس نیوز

به گزارش پالس نیوز، حسین امیرعبداللهیان عنوان کرد: در حاشیه اجلاس‌ جنبش‌ عدم‌ تعهد با سرپرست وزارت امور‌ خارجه ⁧سودان⁩ دیدار و نحوه از سرگیری قریب‌الوقوع مناسبات دیپلماتیک سودان و ایران را بررسی کردیم.
وی با بیان اینکه در جریان آخرین وضعیت تحولات داخلی سودان قرار گرفتم، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بر راه‌حل‌سیاسی و دوری از جنگ تأکید دارد. این دیدار برای نخستین بار بعد از قطعی روابط دیپلماتیک ایران و سودان و بعد از هفت سال و نیم انجام شد.
علت قطع روابط دیپلماتیک ایران و سودان چه بود؟
سودان دی ماه ۱۳۹۴ و پس از قطع روابط عربستان سعودی با ایران در پی حمله به سفارت و سرکنسولگری این کشور در جمهوری اسلامی ایران و به تبع عربستان اقدام به قطع روابط دیپلماتیک با ایران کرد.
پس از ناآرامی‌ها و درگیری‌های اخیر در سودان، جمهوری اسلامی ایران نیز اقدام به خارج کردن ۶۵ تبعه ایرانی از سودان کرد. این افراد اردیبهشت ماه پس از هماهنگی‌های لازم از خارطوم به پورت سودان و از آنجا به بندر جده منتقل شدند و بعد از آن هم به کشور بازگشتند. در همین ارتباط ناصر کنعانی نهم اردیبهشت ماه از همکاری موثر عربستان و مساعدت دولت سودان در این خصوص تقدیر و تشکر کرد.
جمهوری اسلامی ایران از ابتدای درگیری‌ها در سودان بین شبه نظامیان «پشتیبانی سریع» و ارتش این کشور ضمن ابراز نگرانی از این وقایع، بر خویشتنداری و توسل به گفت‌وگو از سوی طرف‌های درگیر تأکید کرده و از طرفین خواست که به اختلافات داخلی پایان داده و از شرایط نگران کننده کنونی با گفت‌وگو و آرامش عبور کنند.
]]>حسین امیرعبداللهیان روز پنجشنبه هشتم تیر ماه و در جمع سفرای کشورهای اسلامی مقیم تهران به مناسبت عید قربان ضمن استقبال از توسعه مناسبات و بازگشت به روابط عادی با مصر و مراکش، نگرانی خود را از بحران و وقوع جنگ داخلی در سودان اعلام کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران که سه‌شنبه شب در رأس هیأتی برای شرکت در نشست جنبش عدم تعهد وارد باکو شد طی دیروز و امروز با وزرای خارجه کویت، عراق،‌ سوریه، مالزی و بلاروس دیدار و گفت‌وگو کرد. وی همچنین با الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان نیز دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه به گفت‌وگو نشست.

منبع: فارس

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *