رفتن به نوشته‌ها

استخراج بیت کوین یعنی چه؟

فهرست مطالب [مخفی]

استخراج بیت کوین یعنی چه؟

استخراج رمز ارزها، کار پُرزحمت و هزینه‌بری می‌باشد و گاهاً به آن جایزه تعلق می‌گیرد. با این حال، استخراج رمز ارزها برای خیلی از سرمایه‌گذاران، به علت گرفتن توکن‌های رمزنگاری شده (crypto tokens) جذابیت دارد.

شاید این موضوع به این دلیل است که افراد کنجکاو و کارآفرین عملیات استخراج را سود و منفعت غیرمنتظره‌ای می‌دانند، درست مانند جویندگان طلا در قرن 19 میلادی. و اگر شما شیفتهٔ تکنولوژی نیز باشید، چرا که نه!

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد توکن‌های رمزنگاری شده ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «توکن های رمزگذاری شده چه هستند؟» را مطالعه نمایید.

استخراج بیت کوین چطور انجام می‌شود؟

به هر حال، قبل از اینکه زمان و تجهیزات خود را در این مسیر سرمایه‌گذاری کنید، این مقاله را بخوانید تا متوجه شوید آیا استخراج برای شما خوب است یا نه.

بیت کوین چیست ؟

در این مقاله تمرکز ما روی بیت کوین خواهد بود. در تمام مقاله، وقتی به شبکه یا رمز ارز به‌عنوان یک کانسپت اشاره می‌کنیم از “بیت کوین” بهره برده و وقتی به تعدادی از توکن‌ها اشاره می‌کنیم از “بیت کوین” استفاده خواهیم کرد.

کشش اولیه استخراج بیت کوین

کشش اولیه برای بسیاری از ماینرهای بیت کوین این است که با توکن‌های ارزشمند بیت کوین دستمزد خود را خواهند گرفت. توجه کنید که برای داشتن توکن‌های رمزنگاری شده، نباید حتماً ماینر باشید.

شما همچنین می‌توانید رمز ارزها را با پول‌های رایج بخرید یا بیت کوین را در صرافی‌هایی مانند Bitstamp با سایر رمز ارزها معامله کنید. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید از رمز ارزهایی مانند اتریوم و نئو برای خرید بیت کوین استفاده کنید.

شما حتی می‌توانید با بازی کردنِ بازی‌های ویدیویی یا انتشار بلاگ‌ها روی پلتفرم‌های که با رمز ارزها به کاربران دستمزد پرداخت می‌کنند، بیت کوین به‌دست آورید.

یک نمونه از مثال آخر وب‌سایت Steemit می‌باشد که مانند سایت Medium، کاربران می‌توانند پرداخت‌های خود به بلاگ‌نویسان را با رمز ارز STEEM انجام دهند. سپس رمز ارز STEEM را می‌توان در صرافی‌ها با بیت کوین معامله کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین صرافی‌های رمز ارز می‌توانید از مطلب آموزشی «بهترین صرافی‌های رمز ارز کدامند؟» دیدن نمایید.

جایزه‌ای که ماینرها به‌صورت بیت کوین دریافت می‌کنند، مشوقی است که مردم را برای کمک در هدف اصلی فرآیند استخراج تحریک می‌کند.

این هدف عبارت است از: حمایت، تأیید و نظارت بر شبکهٔ بیت کوین و شبکهٔ بلاک چین آن می‌باشد. چون این مسئولیت بین همهٔ کاربران در سراسر دنیا پخش شده است، به بیت کوین رمز ارز “غیرمتمرکز” می‌گویند. غیرمتمرکز بودن بیت کوین به این معنی است که بیت کوین به بانک مرکزی یا دولتی وابسته نیست.

بلاک چین چیست؟

نکات مهم استخراج بیت کوین

 • از طریق استخراج، شما می‌توانید بدون پرداخت پول، رمز ارز به‌دست آورید.
 • ماینرهای بیت کوین در ازای تکمیل بلاک‌هایی از تراکنش‌های تأییدشده که به شبکهٔ بلاک چین اضافه می‌شوند، بیت کوین دریافت می‌کنند.
 • جایزهٔ عملیات استخراج به ماینری پرداخت می‌شود که اولین نفری باشد که راه‌حل پازل هشینگ پیچیده (hashing puzzle) را کشف کند. احتمال اینکه یک ماینر این پازل را حل کند بستگی دارد به توان کلی موجود در شبکه بلاک چین بیت کوین.
 • دوباره خرج کردن (double spending)، پدیده‌ای می‌باشد که کاربر بیت کوین به‌طور غیرمجاز، یک توکن را دوبار خرج می‌کند.
 • شما به یک (GPU (graphics processing unit یا یک (ASIC (application-specific integrated circuit برای ایجاد یک حلقه استخراج بیت کوین نیاز دارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه راه‌اندازی ماینر بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «چگونه یک ماینر بیت کوین را راه‌اندازی کنیم؟» دیدن نمایید.

ماینرهای بیت کوین چه کار می‌کنند؟

ماینرها برای کار راستی‌آزمایی و تأییدی که در انجام تراکنش‌ها می‌کنند، دستمزد می‌گیرند. ماینرهای در حقیقت تراکنش‌های قبلی بیت کوین را تأیید می‌کنند.

این قرارداد بدین جهت می‌باشد که کاربرانِ شبکهٔ بیت کوین را موثق نگه دارد. این موضوع ابتکار بنیان‌گذار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو می‌باشد. با تأیید تراکنش‌ها، ماینرها از مشکل دوباره خرج کردن (double spending) جلوگیری می‌کنند.

استخراج بیت کوین

دوباره خرج کردن (double spending) حالتی است که در آن صاحب یک بیت کوین به‌طور غیرمجاز، دوبار آن بیت کوین را خرج می‌کند.

در ارزهای فیزیکی این مشکل وجود ندارد: وقتی شما یک اسکناس 20 دلاری را برای خرید چیزی پرداخت می‌کنید، شما دیگر آن اسکناس را ندارید. بنابراین خطری برای استفاده از همان اسکناس 20 دلاری برای خرید چیز دیگری وجود ندارد.

اما در مورد ارزهای دیجیتال، این ریسک وجود دارد که دارندهٔ این ارزها یک کپی از توکن دیجیتال خود تهیه کنند و این نسخه کپی را برای کسی بفرستند، در حالی که نسخهٔ اصلی را نزد خود نگه داشته‌اند.

مثال در مورد مطلب استخراج بیت کوین

این مثال را در نظر بگیرید. فرض کنید یک اسکناس 20 دلاری واقعی و یک اسکناس 20 دلاری تقلبی دارید. اگر شما تلاش کنید تا هر دو اسکناس را خرج کنید، اگر کسی شمارهٔ سریال اسکناس‌ها را بررسی کند متوجه خواهد شد که این دو شماره یکسان می‌باشند و بنابراین باید یکی از آنها کپی دیگری باشد.

تراکنش های بیت کوین چگونه کار می کنند؟

آنچه که یک ماینر انجام می‌دهد شباهت زیادی به این کار دارد – ماینرها تراکنش‌ها را چک می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که کاربران یک بیت کوین را دوبار خرج نکنند. این شباهت دقیق و کامل نیست و توضیح بیشتری ارائه خواهد شد.

بلاک در استخراج بیت کوین به چه چیزی می‌گویند؟

وقتی یک ماینر یک مگابایت (1MB) تراکنش‌های مربوط به بیت کوین را تأیید می‌کند، که به این یک مگابایت تراکنش تأییدشدهٔ بلاک می‌گویند، شبکهٔ بلاک چین مقداری بیت کوین به آن ماینر جایزه می‌دهد.

محدودیت 1MB برای هر بلاک از تراکنش‌ها توسط ساتوشی ناکاموتو قرار داده شده است که بحث‌های زیادی را برانگیخته است.

برخی ماینرها بر این باورند که باید اندازهٔ بلاک‌ها افزایش یابد تا اطلاعات بیشتری را شامل شود، که به این معنی است که شبکه بیت کوین به این طریق می‌تواند تراکنش‌ها را با سرعت بیشتر تأیید کند.

توجه کنید که تأیید 1MB از تراکنش‌ها یک ماینر را مستحق به‌دست آوردن بیت کوین می‌کند – اما به همهٔ کسانی که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند، بیت کوین پرداخت نمی‌شود.

1MB از تراکنش‌ها می‌تواند به‌طور تئوری شامل یک یا چند هزار تراکنش باشد. این بستگی دارد به اینکه تراکنش‌ها چقدر فضا اشغال می‌کند.

“بنابراین حتی بعد از انجام کار تأیید تراکنش‌ها، ممکن است ماینر بیت کوین دریافت نکند؟”

بله، همینطور است.

برای به‌دست آوردن بیت کوین، شما باید دو شرط داشته باشید. یکی اینکه تلاش کنید و با صرف وقت و تجهیزات عملیات تراکنش را تأیید کنید. و دوم اینکه خوش‌شانس باشید.

 • شما باید تقریباً 1MB از تراکنش‌ها را تأیید کنید. این بخش راحت می‌باشد.
 • شما همچنین باید اولین ماینری باشید که جواب درست مسأله عددی را می‌یابید. این فرآیند همچنین به اثبات کار (proof of work) نیز معروف است.

استخراج بیت کوین1

“منظور از یافتن جواب مسألهٔ عددی چیست؟”

خبر خوب: هیچ روش ریاضی یا توان محاسباتی تأثیرگذار نیست. شما ممکن است شنیده باشید که ماینرها مسائل ریاضی پیچیده را حل می‌کنند، این موضوع درست نمی‌باشد.

آنچه این ماینرها در حقیقت انجام می‌دهند این است که اولین ماینری باشند که یک عدد هگزادسیمال 64 رقمی (یک Hash) را حدس بزنند که کمتر یا مساوی عدد هگزادسیمال 64 رقمی (Hash) هدف می‌باشد. این کار اساساً به شانس وابسته است.

خبر بد: درست است که پیدا کردن این عدد 64 رقمی هگزادسیمال کاملاً شانسی است اما شانس حدس زدن هر کدام از این عددها یک در هزار میلیارد می‌باشد که بسیار طاقت‌فرسا است.

هَش چیست؟

برای اینکه اولی نفری باشید که مسأله را حل می‌کنید، ماینرها به توان محاسباتی بالایی نیاز دارند. برای انجام استخراج موفق، شما به “هَش ریت (hash rate)”  بالا نیاز دارید که با واحدهای مگا هَش بر ثانیه (MH/s)، گیگا هَش بر ثانیه (GH/s)، و تِرا هَش بر ثانیه (TH/s) اندازه‌گیری می‌شود.

این مقادیر هَش‌های بالایی می‌باشند.

برای تخمین اینکه با هَش ریت حلقه استخراج خود چند بیت کوین می‌توانید استخراج کنید، وب‌سایت Cryptocompare می‌تواند ابزار مناسبی در اختیار شما قرار دهد.

استخراج بیت کوین و بیت کوین‌های در گردش چطوری انجام می‌شود؟

سرورهای استخراج علاوه بر پُرکردن جیب ماینرها و حمایت از اکوسیستم بیت کوین، هدف مهم دیگری هم دارند: این سرورها تنها راه آزادسازی رمز ارزهای جدید می‌باشند. به‌عبارت دیگر، ماینرها اساساً سکه “ضرب” می‌کنند.

به‌عنوان مثال، در نوامبر 2019 حدود 18 میلیون بیت کوین در گردش بودند. به جز بیت کوین‌های ایجادشده توسط بلاک پیدایش (genesis block – اولین بلاکی که توسط خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، ایجاد شده است)، دیگر بیت کوین‌ها توسط ماینرها ایجاد شده است.

در غیاب ماینرها، شبکهٔ بیت کوین همچنان می‌تواند موجود و قابل‌استفاده باشد، اما دیگر هیچ بیت کوین جدیدی وجود نخواهد داشت.

بعد از استخراج تمام 21 میلیون بیت کوین چه خواهد شد؟

بالاخره زمانی می‌رسد که استخراج بیت کوین‌ها به پایان می‌رسد، براساس پروتکل بیت کوین، کل بیت کوین‌های موجود 21 میلیون عدد خواهد بود. اما چون نرخ استخراج بیت کوین‌ها با گذر زمان کاهش خواهد یافت، آخرین بیت کوین در حوالی سال 2140 استخراج خواهد شد.

علاوه بر گرفتن بیت کوین به‌عنوان دست مزد، ماینر بودن، در مورد تغییرات مطرح شده در پروتکل بیت کوین به شما حق “رأی” خواهد داد. به‌عبارت دیگر، یک ماینر موفق در پروسه‌های تصمیم‌گیری مانند انشعاب (forking) تأثیرگذار خواهد بود.

در استخراج بیت کوین ماینرها چقدر به‌دست می‌آورند؟

جایزهٔ استخراج بیت کوین تقریباً هر چهار سال یک بار نصف می‌شود. وقتی برای اولین بار در سال 2009 بیت کوین استخراج شد، با استخراج یک بلاک، ماینرها 50 بیت کوین به‌دست می‌آوردند.

در سال 2012 این مقدار به 25 بیت کوین رسید. در 2016 مقدار جایزه به 12.5 بیت کوین رسید. در سال 2020 هم این مقدار نصف شد و به 6.25 بیت کوین کاهش یافت.

در هنگام نگارش این مقاله جایزهٔ کامل کردن یک بلاک 6.25 بیت کوین می‌باشد. در جولای 2020 قیمت بیت کوین 9250 می‌باشد، و به این معنی است که با تکمیل یک بلاک، شما 57.812 دلار (6.25*9250) به‌دست می‌آورید. این مبلغ مشوق خوبی برای حل مسألهٔ هَش پیچیده می‌باشد.

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) چیست؟

استخراج بیت کوین2

اگر می‌خواهید دقیق‌تر زمان این هاوینگ‌ها را بدانید، می‌توانید به سایت  Bitcoin Clock مراجعه کنید. جالب است که بدانید قیمت بیت کوین، در طول تاریخچه آن، در حوالی هزینه اسخراج آن بوده است.

اگر تمایل دارید که بدانید چند بلاک تا به حال استخراج شده است می‌توانید به سایت Blockchain.info مراجعه کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت کوین

اگرچه در ابتدای تاریخچهٔ بیت کوین، افراد می‌توانستند با کامپیوترهای خانگی برای تکمیل بلاک‌ها رقابت کنند، الان دیگر این امکان وجود ندارد.

دلیل این موضوع این است که سختی استخراج بیت کوین در طول زمان تغییر می‌کند. به‌منظور حصول اطمینان از عملکرد صحیح شبکهٔ بلاک چین و توانمندی آن برای پردازش و تأیید تراکنش‌ها، هدف شبکهٔ بیت کوین، ایجاد یک بلاک در هر 10 دقیقه می‌باشد.

اما اگر یک میلیون حلقه استخراج وجود داشته باشد که بر سر حل مسألهٔ هَش در حال رقابت باشند، احتمالاً سریع‌تر از حالتی که فقط 10 عدد حلقه استخراج وجود داشته باشد، به جواب برسند.

به این دلیل، شبکهٔ بیت کوین طوری طراحی شده است که سختی استخراج را در هر 2.016 بلاک (حدوداً هر دو هفته یک بار) ارزیابی و تنظیم کند.

وقتی در کل شبکه قدرت محاسباتی سریع‌تری وجود دارد، سطح سختی عملیات استخراج افزایش می‌یابد تا سرعت تولید بلاک پایدار بماند.

همچنین وقتی قدرت محاسباتی موجود در شبکه کم باشد، سختی شبکه کاهش خواهد یافت. برای درک میزان توان محاسباتی موجود در شبکه، باید بدانید که هنگام استخراج اولین بیت کوین در سال 2009 سطح سختی اولیه یک بوده است. در نوامبر 2019 این عدد 13 تریلیون می‌باشد.

توضیحات تکمیلی و مهم استخراج بیت کوین کدام‌اند؟

این مطالب بیانگر این است که به‌منظور رقابت در استخراج با باقی ماینرها، ماینرها باید روی تجهیزات قدرتمندتر مانند یک GPU یا یک ASIC سرمایه‌گذاری کنند.

قیمت این تجهیزات از 500 دلار شروع شده و تا ده‌ها هزار دلار بالا می‌رود. بعضی ماینرها – مخصوصاً ماینرهای اتریوم – GPUهایی با قیمت کم می‌خرند و با اتصال آنها به‌هم، از آنها در عملیات استخراج استفاده می‌کنند.

چگونه میتوان از GPU در استخراج رمز ارز بهره برداری کرد؟

عکس زیر یک ماشین استخراج موقتی را در خانه نشان می‌دهد. کارت‌های گرافیک بلاک‌های مستطیلی با پره‌های گردان می‌باشد. این شاید مؤثرترین روش استخراج نباشد و بیشتر ماینرها این کار را بیشتر به‌خاطر جالب بودن آن انجام می‌دهند تا برای پول.

استخراج بیت کوین3

ورژن “استخراج بیت کوین را طوری توضیح بده که من 5 ساله هم بفهمم”

درک استخراج بیت کوین با تمام جزئیات، کار دشواری می‌باشد. این مثال را در نظر بگیرید: من به سه دوست می‌گویم که یک عدد بین یک تا 100 در ذهن دارم، و آن عدد را روی یک تکه کاغذ می‌نویسم و آن را داخل یک پاکت نامه قرار می‌دهم.

دوست‌های من نباید حتماً عدد مورد نظر را حدس بزنند، بلکه آنها باید اولین نفری باشند که عددی کمتر یا مساوی عددی که من انتخاب کرده‌ام را حدس بزنند. در تعداد حدس‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد.

فرض کنید عدد انتخابی من 19 باشد. اگر دوست A در حدس اول 21 را انتخاب کند، می‌بازد چون 19<21 می‌باشد. اگر در حدس اول دوست B عدد 16 و دوست C عدد 12 را انتخاب کند، هر دویِ این دوستان جواب قابل قبولی یافته‌اند چون 19>16 و 19>12  می‌باشد.

هیچ ارجحیتی برای دوست B به علت نزدیک بودن حدسش به جواب وجود ندارد. حالا تصور کنید که من، سؤالِ “عددی که من به آن فکر کردم را حدس بزنید” را مطرح کرده‌ام، اما این بار من این سؤال را از سه دوست نپرسیده‌ام و عدد انتخابی بین یک تا 100 نیست.

و به جای آن، مخاطبین من میلیون‌ها ماینر و عددی که به آن فکر کرده‌ام یک عدد هگزادسیمال 64 رقمی می‌باشد. حالا می‌توانید سختی یافتن جواب صحیح را دریابید.

اگر در مثال قبلی هر دو دوست B و C هم‌زمان جواب دهند، قیاس انجام شده درست نمی‌باشد.

ماینر برنده در شبکه استخراج بیت کوین کدام ماینر است؟

در شبکهٔ بیت کوین، پاسخ‌های هم‌زمان مکرراً ایجاد می‌شوند، اما در نهایت فقط یک برنده وجود خواهد داشت. وقتی چندین جواب صحیحِ کمتر یا مساوی عدد هدف ارائه شود، شبکهٔ بیت کوین با اکثریت – 51% – تصمیم می‌گیرد که برنده چه کسی باشد.

به‌طور معمول، برنده، ماینری است که بیشترین کار را انجام داده است، یعنی ماینری که بیشترین تراکنش‌ها را تأیید کرده است.

در این صورت، بلاکی که سایر ماینرها ایجاد کرده‌اند به شبکهٔ بلاک چین اضافه نمی‌شود و به آن “بلاک جدا افتاده (orphan block)” می‌گویند. ماینرهایی که مسألهٔ هَش را درست حل کرده‌اند اما بیشترین تراکنش‌ها را تأیید نکرده‌اند، جایزه نمی‌گیرند.

عدد “هگزادسیمال 64 رقمی” چیست؟

اینجا نمونه‌ای از چنین عددی را می‌بینید:

0000000000000000057fcc708cf0130d95e27c5819203e9f967ac56e4df598ee

عدد بالا 64 رقم می‌باشد. تا اینجا درک مطلب ساده است. همان‌طور که می‌بینید، این عدد 64 رقمی، فقط از ارقام تشکیل نشده و حروف الفبا نیز در آن دیده می‌شود. چرا؟

برای درک این موضوع که این حروف، بین این عدد چه می‌کنند باید کلمه “هگزادسیمال” را بیشتر توضیح دهیم.

همان طور که می‌دانید ما در زندگی روزمره از سیستم “ده دهی (decimal)” استفاده می‌کنیم و این یعنی این محاسبات بر پایه 10 می‌باشد. و این یعنی اینکه در هر جایگاه یک عدد دسیمال 10 امکان وجود دارد، صفر تا 9.

اما “هگزادسیمال” یعنی اعداد بر پایه 16. در سیستم هگزادسیمال، در هر جایگاه یک عدد 16 انتخاب داریم. اما سیستم شمارش ما فقط 10 انتخاب به ما می‌دهد (صفر تا نه).

بنابراین برای اینکه به 16 انتخاب در هر جایگاه برسیم، حروف a، b، c، d، e و f را در سیستم هگزادسیمال استفاده می‌کنیم. اگر شما استخراج بیت کوین را انجام می‌دهید، نیاز نیست که همهٔ رقم‌های عدد 64 رقمی (هَش) را محاسبه کنید. تکرار می‌کنم: نیازی نیست همهٔ مقادیر هَش را محاسبه کنید.

استخراج بیت کوین4

خُب “اعداد 64 رقمی هگزادسیمال” چه ربطی به استخراج بیت کوین دارد؟

مثالی را که در آن عدد 19 را در ذهن‌مان انتخاب کردیم و آن را روی کاغذ نوشتیم و در پاکت قراردادیم را در نظر بگیرید.

در استخراج بیت کوین، به عدد مخفی شده در پاکت، هَشِ هدف (target hash) می‌گویند.

آنچه ماینرها با کامپیوترهای قدرتمند و فن‌های خنک‌کنندهٔ خود انجام می‌دهند، حدسِ هَشِ هدف (target hash) می‌باشد. ماینرها این اعداد را با حدس اعداد یک بار مصرف (nonces) خیلی زیادی با سرعت بالا انجام می‌دهند.

عدد یک بار مصرف یا nonce مخفف “number only used once” می‌باشد و این عدد یک بار مصرف کلید تولید این اعداد هگزادسیمال 64 رقمی می‌باشند.

در استخراج بیت کوین، اندازهٔ یک عدد یک بار مصرف (nonce) 32 بیت می‌باشد – خیلی کوچک‌تر از هَش که اندازه 256 بیتی دارد.

در حال حاضر اولین ماینری که اعداد یک بار مصرف (nonce) تولیده شده توسط آن، هَشی را تولید کند که کوچک‌تر مساوی هَش هدف باشد، جایزه‌ای برابر 6.25 بیت کوین می‌گیرد.

در تئوری، شما می‌توانید با پرتاپ یک تاس 16 وجهی به تعداد 64 بار هَش هدف برسید و برای این کار باید در هر 64 پرتاپ عدد درست بیاید که خیلی احتمال کمی است.

عکس از نمونه استخراج بیت کوین و هش مصرفی

عکس زیر، از سایت Blockchain.info می‌باشد و احتمالاً در درک کلی این پروسه به شما کمک کند. در هنگام استخراج بلاک #490163، شما به تاریخچهٔ هر آنچه رخد داده است می‌نگیرید.

عدد یک بار مصرفی که به تولید هَشِ هدف منجر شده 731511405 می‌باشد. هَشِ هدف در بالا نشان داده شده است. واژهٔ “Relayed by Antpool” اشاره دارد به این حقیقت که این بلاک توسط AntPool، که یکی از موفق‌ترین استخرهای استخراج می‌باشد، تکمیل شده است.

همان طور که می‌بینید، همکاری آن‌ها با جامعهٔ بیت کوین به این صورت است که آنها 1786 تراکنش را در این بلاک تأیید کرده‌اند. اگر می‌خواهید تمام 1786 تراکنش این بلک را ببینید، به این صفحه مراجعه کنید و به بخش تراکنش‌ها (Transactions) بروید.

استخراج بیت کوین5

“خُب چگونه هَشِ هدف را حدس بزنم؟”

همهٔ هش‌های هدف با صفر شروع می‌شوند – حداقل 8 صفر و حداکثر 63 صفر.

تارگت مینیمُمی وجود ندارد، اما طبق پروتُکل بیت کوین تارگت ماکزیممی وجود دارد. هیچ هَشِ هدفی نمی‌تواند بزرگ‌تر از این عدد باشد:

00000000ffff0000000000000000000000000000000000000000000000000000

اینجا مثال‌هایی از هَش‌های رندوم و محدوده‌هایی که به موفقیت ماینر خواهد انجامید را می‌بینید:

استخراج بیت کوین6

“چگونه شانس موفقیت خود را در حدس هَشِ تارگت قبل دیگران را افزایش دهم؟”

شما باید حلقهٔ استخراج سریع‌تری داشته باشی یا در عمل به یک استخر استخراج – گروهی از ماینرها که توان محاسباتی خود را به شراکت گذاشته‌اند و در نهایت بیت کوین استخراج شده را نیز بین یکدیگر تقسیم می‌کنند – بپیوندید.

استخرهای استخراج مانند کلاب‌های Powerball  می‌باشند که در آن همهٔ اعضاء بلیط بخت‌آزمایی می‌خرند و اگر کسی برنده شود، جایزه را بین همه تقسیم می‌کند. استخرهای استخراج بلاک‌های خیلی بیشتری را نسبت به ماینرهای انفرادی، استخراج کرده‌اند.

به‌عبارت دیگر، یافتنِ هَشِ هدف یک بازی اعداد است. شما نمی‌توانید الگو را حدس بزنید یا براساس هَشِ هدف قبلی پیش‌بینی کنید. سطح سختی آخرین بلاک استخراج شده در حال حاضر 15.78 تریلیون می‌باشد.

و این یعنی احتمال اینکه هر عدد یک بار مصرف یک هَش کوچک‌تر مساوی هَشِ هدف را تولید کند یک در 15.78 تریلیون می‌باشد. یافتن هَشِ هدف حتی با حلقه‌های استخراج پُرقدرت نیز آسان نمی‌باشد.

“چطور بفهمم که بیت کوین برای من سود خواهد داشت؟”

ماینرها علاوه بر در نظر گرفتن هزینهٔ بالای تجهیزات مورد نیاز استخراج، باید به توان الکتریکی بالای مورد نیاز برای کار کردن این تجهیزات برای تولید اعداد یک بار مصرف (nonce) در مسیر حدس هَشِ هدف نیز فکر کنند.

هنگام نوشتن این مقاله همه اذعان دارند که استخراج بیت کوین، با توجه به هزینه‌های موجود برای تهیه تجهیزات و انرژی الکتریکی، به صرفه نمی‌باشد.

شما می‌توانید به سادگی در سایت Cryptocompare با وارد کردن میزان توان محاسباتی به ترا هَش در ثانیه (TH/s) و میزان هزینهٔ انرژی مصرفی، سوددهی پروسه استخراج را محاسبه کنید.

استخراج بیت کوین7

استخر استخراج بیت کوین

جایزهٔ استخراج بیت کوین به ماینری داده می‌شود که اولین نفری باشد که جواب پازل را می‌یابد و احتمال اینکه یک ماینر جواب را بیابد رابطهٔ مستقیم دارد با نسبت توانِ استخراج آن ماینر نسبت به توانِ استخراجِ کل شبکه.

شانس شرکت‌کنندگانی که درصد خیلی کمی از قدرت استخراج شبکه را در اختیار دارند برای یافتن هَشِ هدف خیلی کم است.

به‌عنوان مثال یک بُرد استخراج که قیمت هزار دلاری دارد، توان استخراجی کمتر از 0.001% توان استخراج کل شبکه را دارد. با این شانس کم در یافتن هَشِ هدف، یافتن یک هَشِ هدف خیلی طول خواهد کشید و سختی فزایندهٔ استخراج، شرایط را سخت‌تر خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخر استخراج می‌توانید از مطلب آموزشی «استخر استخراج بیت کوین» دیدن نمایید.

ممکن است این ماینر هیچ‌وقت نتواند از سرمایه‌گذاری خود روی تجهیزات استخراج و انرژی مصرفی به سود برسد. جواب این مشکل استخرهای استخراج می‌باشد. استخرهای استخراج توسط اشخاص ثالث مدیریت می‌شوند که گروه‌های مختلف ماینرها را باهم هماهنگ می‌کند و از توان محاسباتی آن‌ها به‌طور بهینه استفاده می‌کند.

با همکاری در استخرها و تقسیم جایزه بین همهٔ ماینرهای موجود در استخر، ماینرها به‌طور پیوسته جایزه دریافت می‌کنند. آمار و اطلاعات بعضی از استخرهای استخراج را می‌توان در سایت Blockchain.info مشاهده کنید.

“آیا راهی جز استخراج بیت کوین برای سود بردن از رمز ارزها وجود دارد؟”

همان طور که در بالا اشاره کردیم، آسان‌ترین راه برای به‌دست آوردن بیت کوین، خرید آن از یک صرافی – مانند کوین بیس می‌باشد. به جای این کار همچنین می‌توانید روی شرکت‌هایی که در زمینهٔ ساخت تجهیزات استخراج بیت کوین، مانند GPUs و ASUCs، فعالیت دارند سرمایه‌گذاری کنید.

به انتهای مقاله «استخراج بیت کوین» رسیدیم، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صرافی کوین بیس می‌توانید از مطلب آموزشی «انجام معاملات در صرافی کوین بیس چگونه است؟» دیدن نمایید.

منتشر شده در استخراج رمز ارزهامقالات بیت کوین

نظر

 1. محمد علی زاده

  واقعا مقاله عالی بود کامل و جامع ممنونم ازتون. همچین مقاله ای در مورد بیت کوین هم دارید؟ کامل صحبت کرده باشه راجبش؟

  • محمد یاری

   خیلی خوشحالیم که باب میلتون بوده. بله در مورد بیت کوین هم اطلاعات جامع و کاملی رو جمع آوری کردیم. میتونید از مقاله بیت کوین چیست دیدن بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.