رفتن به نوشته‌ها

آیا قیمت دلار به کمتر از ۲۰ هزارتومان می‌رسد؟

« در حال حاضر برای دلار با قیمت ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان هم خریداری در بازار وجود ندارد. تا چهارشنبه و پنج‌شنبه احتمالا هر روز بازار بریزد چون فروشنده خیلی زیاد است و خریدار نیست. این روزها تقریبا همه امیدوارند که اوضاع اقتصادی بهبود پیدا کند و کسی نه فقط در بازار ارز بلکه در هیچ بازاری خرید نمی‌کند»
این‌ جملات بخشی از گفته‌های یکی از فعالان عمده فروش بازار ارز است. به اعتقاد او در روزهای اخیر بیشتر فروشندگان برای فروش دلارهای خانگی به بازار مراجعه می‌کنند و عمده فروش در بازار از سوی آنان است تا مبادا پس‌اندازهایشان یک شبه دود شود و به هوا برود.
البته رفتار و گفته‌های دلالان و فعالان حرفه‌‎ای بازار هم بر این گفته‌ها صحه می‌گذارد. به نظر می‌رسد این هفته دلالان و سفته بازان که چم و خم بازار را بهتر می‌شناسند فرصت را غنیمت شمرده‌اند تا ارزهای خانگی را با پایین ‌ترین قیمت ممکن از مردم بخرند و در اسرع وقت با فضاسازی در بازار، اسکناس‌ها را با قیمتی بالاتر بفروشند.
یک قدمی دلار زیر ۲۰ هزارتومان
یکی از صرافان میدان فردوسی نیز درباره فضای این روزهای بازار ارز می‌گوید: «تیم بایدن از وزیر امورخارجه آن گرفته تا مشاورانش … همه در برجام بوده‌اند و این مسیر را طی کرده‌اند، با موانع کشور ما و خاورمیانه آشنا هستند این یعنی ممکن است بتوانند سریعا چالش‌ها را برطرف کنند و سیگنالی که می‌دهد این است که دولت قرار است دستش باز شود و صادرات و واردات رونق بگیرد»
همچنین به گفته این صراف در حال حاضر همچنان بازار از مسیر منطق اقتصادی خارج است و فعلا تابع اخبار هیجانی است. بنابراین تا وقتی اخبار مثبت ادامه داشته باشد ریزش در بازار به همین شکل ادامه دارد.به باور او دلار روند صعودی را احتمالا تا جایی ادامه می‌دهد که جزئیات مذاکره مشخص شود مثلا این که از ایران امتیازی درخواست کنند و ایران مقاومت کند.
با تمام گفته‌های متفاوتی که از سوی فعالان بازار ارز عنوان می‌شود به نظر می‌رسد آن‌ها در یک احتمال اتفاق نظر دارد: احتمال این که این هفته دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان برسد بسیار زیاد است.

 

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *