رفتن به نوشته‌ها

آموزش رمز ارز به صورت گام به گام و نحوه سرمایه گذاری

امروزه بازار رمز ارز به یک محل سرمایه‌گذاری جذاب در سراسر جهان تبدیل‌شده‌ و توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. شما می‌توانید در هرکجای دنیا که هستید، با پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی خود را وارد بازار کرده و معامله کنید. اگرچه رمز ارز یک کلاس دارایی جدید و مهیج است، اما لازم است برای ورود، ماندگاری و درک نحوه کارکرد این سیستم؛ پیش از هر اقدامی از طریق تحقیق و استفاده از منابع موجود در حیطه آموزش رمز ارز به یادگیری بپردازید. در ادامه مطلب قصد داریم به مفاهیم اصلی این بازار اشاره‌کنیم:
سرفصل‌های این مقاله
آموزش رمز ارز
مانند هر روش آموزشی دیگر، لازم است معرفی و آموزش رمز ارز را با توضیح مفاهیم اولیه آن شروع ‌کنیم:
رمز ارز چیست؟
رمز ارز پول مجازی، رمزنگاری‌شده، غیرمتمرکز و مبتنی بر فناوری بلاک چین است. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های رمز ارزها این است که توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نشده و دولت‌ها در مدیریت و حفظ آن‌ها دخالتی ندارد.
ممکن است با محبوب‌ترین کوین‌ها، یعنی بیت‌کوین و اتریوم آشنا باشید، اما جالب است بدانید که امروزه بیش از ۵۰۰۰ رمز ارز مختلف در گردش هستند.
بسیاری از افراد همانند سایر بازارهای سرمایه‌گذاری (بورس، فلزات گران‌بها و…)، ارزهای دیجیتال را راهی کوتاه برای رسیدن به سودهای کلان می‌دانند. بااین‌حال، بد نیست بدانید ارزهای رمزنگاری‌شده مبتنی بر سیستمی هستند که بر اساس آن امکان پرداخت امن به‌صورت آنلاین فراهم است، بنابراین می‌توانید برای خرید کالا و خدمات مختلف از انواع ارزهای دیجیتال استفاده کنید.
همچنین تمام معاملات رمز ارزها توسط قدرت محاسباتی بسیار بالا تائید شده و نسبت به سایر روش‌های سنتی، هزینه معاملاتی در آن بسیار جزئی است. برای شروع سرمایه‌گذاری لازم است پیش از هر چیزی از آموزش رمز ارز استفاده کنید.
معرفی بیت‌‌کوین
بیت‌کوین که به‌اختصار به آن BTC نیز گفته می‌شود، اولین پروژه موفق رمز ارز است که در ژانویه ۲۰۰۹ ایجاد شد. ایده اصلی این رمز ارز در وایت پیپر بیت‌کوین توسط فرد یا گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو ارائه شد؛ اما لازم به ذکر است که بیت‌کوین یک فناوری متن‌باز (Open Source) است؛ به این معنا که هیچ فردی مالک یا کنترل‌کننده آن نیست؛ بنابراین کد منبع آن در اختیار عموم قرارگرفته و همه می‌توانند آن را بررسی و ویرایش کرده و درنهایت در بهبود و توسعه آن شرکت کنند.
در معاملات این رمز ارز از فناوری همتا به همتا استفاده می‌شود؛ یعنی زمانی که دو نفر با یکدیگر معامله می‌کند، هیچ بانک یا مرکزی به‌عنوان واسط و یا شخص ثالث میان آن‌ها وجود ندارد.
بیت‌کوین نه‌تنها اولین رمز ارز است، بلکه به‌عنوان محبوب‌ترین و باارزش‌ترین آن‌ها نیز شناخته می‌شود. تا تاریخ ۱ مارس ۲۰۲۱ بیش از ۶/۱۸ میلیون بیت‌کوین در گردش بوده و ارزش کل بازار آن حدود ۹۲۷ میلیارد دلار برآورد شده است.
آلت کوین چیست؟

پس از موفقیت بیت‌کوین؛ ارزهای دیجیتال دیگر باهدف رقابت با آن طراحی و وارد بازار شدند. به سایر ارزهای دیجیتال آلت کوین گفته می‌شود.AltCoin در لغت از دو کلمه Alternative و Coin تشکیل‌شده و به معنای سکه جایگزین است. برخی از آلت کوین‌ها عبارت‌اند از: Ethereum، Peercoin، Litecoin، Cardano و EOS.
آلت کوین‌ها ویژگی‌های مشترکی با بیت‌کوین دارند، اما از چند جهات با آن تفاوت دارند. برای مثال برخی از آلت کوین برای تولید بلاک یا اعتبار سنجی از سازوکار اجماع متفاوتی نسبت به بیت‌کوین استفاده می‌کنند. این رمز ارزها با ارائه قابلیت‌های جدید و اضافه مانند قراردادهای هوشمند و نوسانات قیمت، سعی دارند وارد رقابت با بیت‌کوین شوند.
ازآنجایی‌که آلت کوین‌ها برگرفته از بیت‌کوین هستند، قیمت آن‌ها نیز تمایل به تقلید از بیت‌کوین را دارد. بااین‌حال کارشناسان بر این باورند که با بلوغ اکوسیستم‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال و توسعه بازارهای جدید در آینده، حرکت قیمت آلت کوین‌ها مستقل از سیگنال‌های معاملات بیت‌کوین خواهد شد.
در حال حاضر ارزش کل ارزهای دیجیتال حدود ۵/۱ تریلیون دلار است و بیت‌کوین ۶۰% از ارزش کل بازار را در اختیار دارد.
بلاک چین و فناوری به‌کار رفته در آن
بلاک چین به معنای زنجیره‌ای از بلاک‌ها است. اطلاعات در بلاک‌های مجزایی ذخیره‌شده و پس از پر شدن، به زنجیره بلاک‌های قبلی اضافه و متصل می‌شود. به‌این‌ترتیب اطلاعات به ترتیب زمانی به یکدیگر متصل می‌شوند. درواقع می‌توان گفت بلاک چین نوع خاصی از پایگاه داده‌ است و تفاوت اصلی آن با یک پایگاه داده معمولی نحوه ذخیره اطلاعات در آن است.
اطلاعات مختلفی را می‌توان در بلاک چین ذخیره کرد؛ اما تاکنون رایج‌ترین کاربرد آن، استفاده به‌عنوان دفتر معاملات بوده است. به‌طورکلی بلاک چین از متدهای سازمان‌یافته برای اطمینان از یکپارچگی داده‌های معاملاتی استفاده کرده و از مؤلفه‌های اساسی بسیاری از رمز ارزها است.
در اکثر ارزهای دیجیتال از بلاک چین به‌صورت غیرمتمرکز استفاده می‌شود، بنابراین داده‌های (اطلاعات تراکنش‌ها) واردشده در این نوع بلاک چین‌ غیرقابل‌حذف و ویرایش هستند؛ درواقع همه اطلاعات (معاملات) به‌صورت دائمی در آن‌ها ثبت‌شده و برای همه افراد قابل‌مشاهده هستند.
برخی از کارشناسان معتقدند که بلاک چین و فناوری‌های مرتبط با آن، باعث اختلال در بسیاری از صنایع ازجمله امور مالی و حقوقی خواهد شد.
ماینینگ ارزهای دیجیتال

همان‌طور که تا به اینجا مشخص شد ارزهای رمزنگاری‌شده پول‌های دیجیتالی هستند که مانند سایر ارزهای سنتی (ارز فیات) توسط بانک‌های مرکزی کشورها چاپ نمی‌شوند. تنها راه ایجاد سکه‌های بیشتر و جدید استخراج یا ماینینگ آن‌ها است.
هر بار که رمز ارزی خریدوفروش می‌شود، اطلاعات مربوط به معامله در بلاک چین ذخیره می‌شود؛ بنابراین سابقه همه تراکنش‌ها در بلاک چین وجود دارد؛ اما برای آنکه تراکنش‌ها و معاملات انجام‌شده معتبر باشند، لازم است صحت آن‌ها توسط کاربران (ماینرها) دیگر شبکه، تائید شود. فرایند تائید تراکنش‌ها از بروز هزینه‌های مضاعف جلوگیری کرده و سبب یکپارچگی شبکه می‌شود.
ماینینگ رمز ارز، فرایندی است که توسط آن پس از تائید تراکنش‌ها و انجام محاسبات ریاضی (هش)، از طریق رمز ارز بومی بلاک چین، به ماینرها پاداش داده می‌شود.
در برخی موارد تعداد کل ارزهای دیجیتال یک بلاک چین محدود بوده و همین امر سبب حفظ و افزایش ارزش رمز ارزها می‌شود. برای مثال تعداد کل بیت کوین‌های بلاکچین بیت‌کوین، ۲۱ میلیون BTC بوده و تاکنون نزدیک به ۱۹ میلیون آن استخراج‌شده است.
مبادلات و امنیت ارزهای دیجیتال
برای خرید، فروش و مبادله ارزهای دیجیتال لازم است در کنار آموزش رمز ارز و یادگیری نحوه کارکرد آن‌ها از روش‌های ذخیره‌سازی و مبادلات آن نیز اطلاعاتی داشته باشید. در ادامه به این موارد می‌پردازیم:
تعریف کیف پول و نحوه استفاده از آن
کیف پول ارزهای دیجیتال راهی برای ذخیره و بازیابی رمز ارزها است. ممکن است نحوه ذخیره رمز ارز در کیف پول را مانند ذخیره‌سازی فولدرهای موجود در کامپیوتر تصور کنید؛ اما حقیقت این است که اطلاعات ذخیره‌شده در کیف پول به محل رمز ارز شما در بلاک چین اشاره دارد.
کیف پول دیجیتالی می‌تواند یک دستگاه فیزیکی، نرم‌افزار، اپلیکیشن، وب‌سایت آنلاین یا همان سرویس ارائه‌شده توسط صرافی‌های مبتنی بر رمز ارز باشد.
انواع کیف پول دیجیتالی

کیف پول گرم:

مانند سایر نرم‌افزارهای موبایل و کامپیوتر قابل دانلود بوده و مستقیم به اینترنت متصل می‌شود.
مزایای کیف پول گرم:

کیف پول گرم رایگان است و برای انجام معاملات روزانه گزینه مناسبی است.
معایب: به دلیل اتصال مستقیم با اینترنت درخطر حمله سایبری و هکرها قرار دارد.
انواع: کیف پول دسکتاپ، موبایل و وب (صرافی‌ها).
مثال: کیف پول موبایلی:Trust wallet، Bitcoin Wallet، GreenAddress، Atomic Wallet، BitPay
کیف پول دسکتاپ: Atomic wallet، Bitcoin Core، BitPay، Electrum و Exodus
کیف پول وب‌سایت (صرافی): Coinbase، Binance و…

کیف پول سرد:

کیف پول سرد یک وسیله کوچک، قابل‌حمل و شبیه به USB است. شما می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را در آن بارگیری و حمل کنید.
مزایای کیف پول سرد:

بهترین گزینه برای ذخیره طولانی‌مدت دارایی‌های ارزهای دیجیتال است، چراکه دارایی‌ها به‌صورت آفلاین ذخیره‌شده و خطر هک وجود ندارد.
معایب: کیف پول سرد قیمت نسبتاً بالایی دارد. امکان مفقود شدن آن نیز وجود دارد.
مثال: شرکت Trezor باقیمت ۶۰ تا ۲۰۰ دلار و شرکت Ledger با حدود قیمت ۶۰ تا ۱۲۰ دلار.

نحوه استفاده از کیف پول دیجیتالی
کیف پول کریپتوکارنسی با ذخیره کلیدهای خصوصی و عمومی امکان خرید ارزهای دیجیتال را برای معامله‌گر فراهم می‌کند. شما با کلید خصوصی کیف پول می‌توانید به‌حساب خود دسترسی پیداکرده و معامله کنید و یا اینکه رمز ارزهای خود را به یک نوع رمز ارز دیگر و یا ارز فیات تبدیل کنید.
زمانی که می‌خواهید رمز ارزی را خریداری و یا به هر نحوی دریافت کنید لازم است ابتدا آدرس منحصربه‌فرد ترکیبی از حروف انگلیسی (بزرگ و کوچک) و اعداد صادرشده توسط کیف پول را به فرد فرستنده وجه ارسال کنید.
درواقع آدرس کیف پول دیجیتالی مانند شماره‌حساب بانکی شما در دنیای حقیقی عمل می‌کند. به همین دلیل همان‌طور که انتشار شماره‌حساب بانکی خطری ندارد، ارائه آدرس کیف پول دیجیتالی برای انجام فرایند انتقال وجه ضروری بوده و خطری برای امنیت دارایی شما ندارد.
امنیت ارزهای دیجیتال چگونه تأمین می‌ شود؟
بلاک چین با داشتن فناوری پیچیده و فنی کار را برای هکرها دشوار و تقریباً غیرممکن کرده است. با استفاده از الگوریتم‌ها و تکنیک‌های رمزنگاری مانند رمزگذاری منحنی بیضوی، توابع هش، جفت کلید عمومی و خصوصی از اطلاعات بلاک چین و ورودی‌های بلاک محافظت می‌شود.
اما الگوریتم اصلی امنیت بلاک چین Proof of Work یا اثبات انجام کار است. POW الگوریتم اصلی اجماع در شبکه بلاک چین است که از آن به‌منظور تائید تراکنش‌ها و تولید بلاک‌های جدید در زنجیره بلاک چین استفاده می‌شود.
الگوریتم POW مبتنی بر محاسبات پیچیده ریاضی است. این محاسبات پیچیده توسط کامپیوترهای قدرتمند (ماینرها) انجام‌شده و با حل محاسبات، از شبکه پاداش دریافت می‌کنند.
الگوریتم دیگری که در تأمین امنیت بلاک چین دخیل است، الگوریتم Proof of Stake یا اثبات سهام است. برخی از بلاک چین‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که کاربران می‌توانند با خرید بخشی از رمز ارز بومی بلاک چین بخشی از سهام شبکه را خریداری کنند.
این افراد سهام خریداری‌شده را به شبکه اختصاص داده و بر اساس ارزش سهام و مدت‌زمان مسدود شدن آن در شبکه؛ از طریق شرکت در فرایند تائید تراکنش‌ها، پاداش دریافت می‌کنند.
علاوه بر امنیت بالای فناوری بلاک چین، انجام تراکنش‌ها به یک فرایند احراز هویت دوعاملی نیازمند هستند.
به‌عنوان‌مثال برای شروع معامله ابتدا نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید و پس‌ازآن لازم است کد امنیتی ارسال‌شده به ایمیل و یا خط تلفن همراه را وارد کنید.
برای حفظ امنیت دارایی‌‌ها لازم است سیستم احراز هویت دوعاملی کیف پول خود را فعال کرده و از رمز عبور مناسب استفاده کنید. همچنین باید رمز عبور و کلیدهای خصوصی و عمومی خود را در اختیار افراد دیگر قرار نداده و در جای امن نگهداری کنید.
امنیت کلیدهای خصوصی بسیار اهمیت دارد چراکه هر شخصی با دسترسی به کلید خصوصی می‌تواند به وجوه ذخیره‌شده در کیف پول دیجیتالی شما دسترسی پیداکرده و آن‌ها را به آدرس کیف پول خود منتقل کند.
درنهایت در بازار ارزهای دیجیتال هر سرمایه‌گذار مسئول محافظت از دارایی خود است. به این معنا که به دلیل عدم وجود نهاد رسمی پشتیبان، در صورت سرقت یا مفقود شدن رمز ارز مسئولیت آن، متوجه خود شخص است.
صرافی رمز ارز چیست؟

یکی از موارد اصلی در یادگیری و آموزش رمز ارز، شناخت صرافی مبتنی بر رمز ارز و استفاده از قابلیت‌های آن است؛ اما صرافی رمز ارز چیست؟ صرافی رمز ارز یک پلتفرم آنلاین برای ذخیره و مبادله رمز ارز است.
صرافی به‌عنوان یک واسطه میان خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال عمل کرده و با انجام تراکنش‌های از معامله‌گران حق کمیسیون دریافت می‌کند؛ بنابراین می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را در این بازار دیجیتالی خرید، فروش و تبدیل کنید.

معروف‌ترین صرافی‌های خارجی: Binance، Coinbase، CoinEx، Kraken، Exmo، Huobi Global، Bitfinex، Bitstamp، Gemini، Luno،io، Hotbit و…
معروف‌ترین صرافی‌های ایرانی: تبدیل، کریپتولند، نوبیتکس، والکس، رمزینک، کوین‌نیک، اکسیر، بیتستان و اکس‌کوینو

می‌توانید به‌دلخواه دریکی از صرافی‌های ایرانی و یا خارجی فعالیت کنید. در اکثر صرافی‌ها انجام معاملات جزئی و واریز و برداشت محدود در مراحل اولیه احراز هویت امکان‌پذیر است؛ اما اگر قصد دارید وجوه بالاتری را سرمایه‌گذاری کرده و در بازه‌های زمانی کوتاه وجه زیادی را از حساب صرافی خود به‌حساب بانکی انتقال دهید و یا از طریق معاملات مارجین و فیوچرز از صرافی مبلغی را وام گرفته و وارد معامله شوید.
لازم است حتماً مراحل احراز هویت را به‌صورت کامل طی کنید.
چند نکته مهم در هنگام انتخاب صرافی رمز ارز:
صرافی خارجی بدون نیاز به VPN:
اگر تمایل به فعالیت در صرافی‌های خارجی را دارید صرافی هات بیت به دلیل نداشتن مراحل احراز هویت، امکان ثبت‌نام از طریق شماره موبایل و ایمیل و درنهایت فعالیت بدون نیاز به VPN یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساکنین ایران است.
میزان کمیسیون صرافی:
در هنگام انتخاب صرافی مناسب به میزان کمیسیونی که صرافی در هنگام تراکنش‌های دریافت می‌کند توجه کنید. در برخی از صرافی‌ها هزینه‌ها در معاملات رمز ارز به رمز ارز صفر است اما در معاملات مربوط به تبدیل رمز ارز به فیات و بالعکس کمیسیون دریافت می‌شود.
حداقل مبلغ معامله:
برای خریدوفروش رمز ارز در صرافی‌ها یک حداقل مبلغ ترید تعیین‌شده که بر اساس آن میزان می‌توانید خریدوفروش انجام دهید. حداقل مبلغ معامله در برخی از صرافی‌ها بسیار بالا است؛ بنابراین لازم است در هنگام انتخاب صرافی به این نکته توجه کنید
شناخت گروه فعال در صرافی:
نام مهره‌های اصلی در صرافی‌های معتبر مشخص بوده و شما می‌توانید درباره سوابق آن‌ها جستجو کنید؛ بنابراین از عضویت در صرافی‌هایی که افراد فعال در گروه پشتیبانی آن‌ها مشخص نیست، خودداری کنید.
معایب فعالیت در صرافی‌های خارجی

به دلیل تحریم امکان انجام مراحل احراز هویت برای کاربران ساکن ایران وجود ندارد. در این مراحل واردکردن آدرس محل سکونت، عکس مدارک شناسایی و… ضروری است
برای ثبت‌نام و فعالیت در صرافی‌های خارجی لازم است از طریق VPN و تغییر آدرس IP وارد سایت شوید. لازم است در مراجعات بعدی به صرافی با همان IP اولیه در هنگام ثبت‌نام وارد سایت شوید.
اگر در هریک از مراحل انجام معامله و ثبت سفارش VPN قطع‌شده و IP عوض شود صرافی اکانت شما را مسدود کرده و دارایی‌هایتان بلوکه می‌شود.

مزایای فعالیت در صرافی‌های خارجی

در اکثر صرافی‌های باکیفیت و معتبر امکان استفاده از قابلیت Stop Loss وجود دارد. با استفاده از این ویژگی می‌توانید معاملات خود را از هرگونه ضرری محافظت کنید. به‌این‌ترتیب پیش از شروع معاملات حد ضرر خود را مشخص می‌کنید.
در برخی از صرافی‌ها امکان بیمه کردن دارایی وجود دارد. به این معنا که در صورت حمله هکرها به سایت صرافی دارایی‌های شما از طریق بیمه برگشت داده می‌شوند.

مزایای فعالیت در صرافی ایرانی

امکان خرید رمز ارز از طریق ریال
واریز و برداشت مستقیم از حساب بانکی ریالی
زبان فارسی سایت
دسترسی به بازارهای جهانی
پشتیبانی ۲۴ ساعته در تمام‌روزهای هفته
امکان انجام مراحل احراز هویت
واریز و برداشت در سطوح بالا
قابلیت پیگیری و شکایت

روش خرید رمز ارز از صرافی
در زبان ارزهای دیجیتال، به خریدارن Taker و به فروشندگان Maker گفته می‌شود. شما می‌توانید از طرق مختلفی مانند انتقال وجه از بانک به اکانت صرافی خود پول واریز کرده و رمز ارز خریداری کنید و یا برعکس با فروش رمز ارز، پول فیات دریافت کرده و وجه دریافت شده را به‌حساب بانکی خود منتقل کنید.
مراحل خرید رمز ارز در صرافی

برنامه تجاری خود را مشخص کرده و بر اساس آن یکی از صرافی‌ها معتبر را انتخاب کنید
به یک شبکه مطمئن اینترنت متصل شوید. (از WIFI مراکز عمومی استفاده نکنید)
یک حساب کاربری در صرافی‌ موردنظر ایجاد کنید.
مراحل احراز هویت شخصی که شامل مدارک شناسایی، حساب بانکی، آدرس و شماره تماس و…می‌شود را طی کنید
از طریق حساب بانکی مقداری ارز فیات (ریال، دلار و…) را به‌حساب کاربری خود واریز کنید
نوع و میزان رمز ارز را مشخص کنید
سفارش خود را دریکی از قسمت‌های Market و یا Stop Limit ثبت کنید.

درنهایت بهتر است بخشی از رمز ارز خریداری‌شده را برای انجام تریدهای جزئی در کیف پول صرافی نگه‌داری کنید و مابقی آن را دریکی از انواع کیف پول‌های معتبر رمز ارز ذخیره و نگهداری کنید.
باید ها و نباید ها در ترید کردن
سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال فراز و نشیب‌های بسیاری دارد. بدون یادگیری و استفاده از دوره‌های آموزش رمز ارز ممکن است سرمایه زیادی را از دست دهید. در هنگام ترید حتماً نکات زیر را در نظر بگیرید:
باید های تریدینگ

مدیریت ریسک:
برای بقا در این بازار مدیریت ریسک حرف اول را می‌زند. تکنیک‌های مختلف مدیریت ریسک مانند Stop-loss به شما این امکان را می‌دهد تا میزان ریسک را در هر معامله محدود کنید. تکنیک دوم این است که اگر در سه معامله متوالی متحمل ضرر شدید برای مدتی از معامله کردن دست بکشید.
ایجاد تنوع:
تنوع ایجاد کردن کلید اصلی در دنیای تجارت رمز ارزها است. گسترش سرمایه‌گذاری در انواع مختلف رمز ارز به شما در موفقیت کمک می‌کند. تمام سرمایه و معاملات خود را در یک نوع رمز ارز محدود نکنید. چراکه در غیر این صورت سقوط ارزش یکی از رمز ارزها، تمام دارایی شما به خطر می‌افتد.
تحقیق و بررسی:
اگر به فکر سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار ارزهای دیجیتال هستید لازم است قبل از هر چیزی تحقیقات لازم را انجام داده و در دوره‌های آموزش رمز ارز شرکت کنید. هیچ‌وقت یادگیری را متوقف نکرده و حتی پس از ورود به بازار همواره به تحقیق و یادگیری ادامه دهید.
اولین قدم قبل از سرمایه‌گذاری برای انجام تحقیقات مفید مطالعه وایت پیپر شرکت است. با دریافت اطلاعات لازم از مقاله سفید، می‌توانید بهترین راه سرمایه‌گذاری و عواقب احتمالی آن را مشخص کنید.
انتخاب استراتژی:
احتمالاً با داستان زندگی برخی افراد مواجه شده‌‌اید که با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ثروت زیادی کسب کرده‌اند؛ اما باید بدانید که این بازار روشی قابل‌اعتماد برای کسب درآمد بشمار نمی‌آید. برای دوام و موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال باید یک استراتژی تجاری مناسب داشته باشید تا به‌طور مداوم از بازدهی عالی برخوردار شوید.
شما از طریق استراتژی مشخص می‌کنید که آیا قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت را دارید و یا برای مدت کوتاهی وارد معاملات شده‌اید. از کدام شاخص‌های فنی می‌خواهید استفاده کنید؟ شاخص RSI، MACD و یا EMA؟ آیا تصمیم دارید از ربات‌های ترید استفاده کنید یا خیر؟
شما باید قبل از هر چیزی به این سؤالات با دقت پاسخ داده باشید.
حرکات بیت‌کوین را کنترل کنید:
منظور از حرکات بیت‌کوین اوج و فرود ارزش آن است. بیت‌کوین رهبر این بازار است و همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره شد اکثر آلت کوین حرکت بیت‌کوین را در بازار دنبال می‌کنند. دلیل اصلی آن است که بیت‌کوین پرکاربردترین رمز ارز در صرافی‌ها است. اگرچه تعداد زیادی از صرافی‌ها رمزارز بومی خود را دارند، مانند رمزارز BNB در صرافی بایننس؛ اما همچنان بسیاری از جفت رمز ارزهای در دسترس مانند BTC/ETH، BTC/LTC، BTC/ADA و BTC/TRX، مبتنی بر بیت‌کوین هستند؛ بنابراین ضرورت بیت‌کوین در هنگام معامله طیف گسترده‌ای از رمز ارزها، مشخص می‌شود.
قبل از شروع معامله قیمت بیت‌کوین را بررسی کرده و درباره عواملی که ممکن است بر قیمت آن اثرگذار باشد جستجو کنید.
برنامه‌ریزی بودجه:
قبل از سرمایه‌گذاری باید درباره بودجه خود برنامه‌ریزی کنید. حتی بهترین بازیگران بازار قبل از هر چیزی به بودجه خود توجه می‌کنند. هیچ‌گاه با سرمایه اصلی خود ریسک نکنید. با آن میزان از دارایی خود که تحمل از دست دادن آن را دارید، وارد بازار شوید.
سرمایه گذاری بلندمدت:
در بازار ارزهای دیجیتال نیز مانند سایر بازهای سرمایه مبتنی بر ارز فیات، باید سرمایه‌گذاری بلندمدت را در نظر داشته باشید. به‌محض مشاهده نوسانات قیمت به‌جای انتظار بازده بالا، تصور طولانی‌مدت از سرمایه‌گذاری خود داشته باشید.
به یاد داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بسیار بی‌ثبات بوده و ممکن است قیمت‌ها بر اساس تقاضای بازار و یا اظهارنظر مسئولان برخی کشورها در هر دقیقه و ثانیه تغییر کنند. به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند فقط بخشی از سرمایه راکد خود را برای مدت طولانی در بازار رمز ارزها سرمایه‌گذاری کنید.
نباید های تریدینگ

به دنبال تضمین نباشید:
هیچ تضمینی در بازار ارزهای دیجیتال وجود ندارد. نه‌تنها در رمز ارزها بلکه در هر بزار سرمایه دیگری مانند بورس نیز این موضوع صادق است. این بازارها اساساً قابل پیش‌بینی نیستند بنابراین تضمینی هم وجود ندارد.
اما این موضوع نباید باعث دلسردی شما شود بلکه می‌تواند باعث انگیزه شما شود تا در معاملات بااحتیاط و عاقلانه عمل کنید؛ و درنهایت لازم است با استفاده از استراتژی و روش‌های تریدینگ مناسب سود و زیان را پیش‌بینی کنید.
بدون برنامه وارد سرمایه‌گذاری نشوید:
همان‌طور که بدون برنامه‌ریزی و بررسی نقشه به مقصد جدیدی سفر نمی‌کنید؛ نباید بدون هدف و برنامه سرمایه خود را وارد بازار کنید. پایه و اساس یک سرمایه‌گذاری موفق در هر بازار سرمایه‌ای داشتن طرح تجاری است که هدف و نحوه رسیدن به آن را با جزئیات مشخص کند.
قبل از شروع معامله از خود بپرسید “هدف اصلی من چیست؟ و چطور می‌خواهم به آن برسم؟” برنامه‌ریزی درست نیازمند زمان، تحقیق، یادگیری و استفاده از برنامه‌های آموزش رمز ارز است؛ اما اگر بدون برنامه وارد شوید کاری که می‌کنید سرمایه‌گذاری نیست؛ قمار است.
بدون تحقیق رمز ارز نخرید:
قبل از خرید یک نوع رمز ارز خاص باید تمام اطلاعات ممکن درباره آن را جمع‌آوری کنید. برای مثال: هدف آن رمزارز خاص چیست؟ چه کسی و یا چه کسانی پشت آن هستند؟ بدون دانستن جزئیات رمز ارزی را خریداری نکنید.
بدون Stop loss معامله نکنید:
مشخص کردن حد ضرر در معامله یکی از راه‌های انجام معاملات موفق است. اگر از این تکنیک استفاده نکنید نمی‌توانید برای مدت طولانی در بازار ماندگار باشید. تنظیم میزان حد ضرر، شما را از معاملاتی که مطابق میل شما پیش نمی‌روند خارج می‌کند.
حریص نباشید:
طمع دشمن اصلی هر سرمایه‌گذار است. بهترین کار این است که در هنگام معامله طمع خود را کنترل کنید. استراتژی‌های مؤثر و کارآمد نیز با طمع سرمایه‌گذار به ضرر بزرگی تبدیل می‌شوند.
احساسی ‌ترید نکنید:
در هنگام تصمیم‌گیری در تجارت به‌ویژه در بازار ارزهای دیجیتال به‌هیچ‌عنوان احساسی برخورد نکنید، چرا که بی‌شک ضرر این دست از معاملات بسیار بیشتر از سود آن‌ها خواهد بود. داشتن یک ذهن باز و صبر در انجام معاملات درست و سودآور ضروری است.
در کنار بایدها و نبایدهای ذکرشده لازم است در هنگام انجام معاملات در بازار ارزهای دیجیتال آرامش داشته باشید. بسیاری از معامله‌گران به دلیل نوسانات بازار وحشت‌زده می‌شوند و ممکن است تصمیمات غیرمنطقی و هیجانی گرفته و دچار ضرر و زیان شوند. سرمایه‌گذار موفق باید از اخبار روز بازار رمز ارزها، آخرین تحقیقات و به‌روزرسانی‌ها آگاه باشد.
روش های چک کردن قیمت ارزهای دیجیتال
برخی از سایت‌ها با ارائه قیمت روز ارزها، مقایسه قیمت‌ها و نمودارهای مربوط به آن‌ها و همچنین اطلاعات مربوط به عرضه اولیه سکه (ICO) به معامله‌گران این امکان را می‌دهند تا با استفاده از این اطلاعات مفید، وارد معامله شوند.
سایت‌ های چک کردن قیمت رمز ارز:

coinmarketcap.com
tradingview.com
bitinfocharts.com
cryptocompare.com
worldcoinindex.com
Coinschedule
bitcointalk.org

عواملی زیادی بر قیمت لحظه‌ای رمز ارزهای اثرگذار هستند. شناخت این عوامل به شما در انجام ترید خوب کمک می‌کند.
عوامل مؤثر بر قیمت رمز ارزها

عرضه و تقاضا: میزان عرضه و تقاضا نقش بسیار مهمی در تعیین قیمت ارزهای دیجیتال دارد. به این معنا که هر چه تقاضا بیشتر باشد به همین میزان قیمت بالا می‌رود و بالعکس
هزینه‌های شبکه: هزینه اصلی تولید رمز ارز پاداش ماینرها است که توسط شبکه و از طریق رمز ارز بومی پرداخت می‌شود.
پدیده هالوینگ: هر چهار سال یک‌بار اتفاق افتاده و بر اساس آن پاداش ماینرها نصف می‌شود
محدودیت: محدود بودن میزان ارزهای دیجیتال در هر بلاکچین باعث می‌شود تا به دلیل محدودیت منابع ارزش دارایی افزایش یابد
کارمزد تائید تراکنش‌ها: هرچه کارمزد تائید تراکنش‌ها افزایش یابد به دنبال آن ارزش رمز ارزها نیز بیشتر می‌شود. این کارمزد در صورت عجله معامله‌گر برای تائید تراکنش به ماینر پرداخت می‌شود
مقررات و آئین‌نامه‌های مربوط به رمز ارز: در سال‌های اخیر دولت‌ها در تلاش هستند تا مقرراتی را درباره بازار ارزهای دیجیتال وضع کنند. هر چه این قوانین سخت‌گیرانه‌تر باشد؛ قیمت ارزهای دیجیتال نیز سقوط خواهد کرد.
اظهارنظر افراد مهم: به‌دفعات شاهد آن هستیم که با مصاحبه و توییت زدن افراد تأثیرگذار قیمت ارزهای دیجیتال تغییر می‌کند. اگر اظهارنظر انجام‌شده مثبت باشد قیمت ارزهای دیجیتال رشد می‌کند و بالعکس.
رسانه‌ها: هرچه رسانه‌ها زمان بیشتری را برای معرفی و آموزش رمز ارز صرف کنند، شناخت مردم نسبت به این بازار افزایش‌یافته و تمایل به سرمایه‌گذاری در این آن نیز بیشتر می‌شود. با افزایش تقاضا قیمت نیز افزایش می‌یابد.
فعالیت سرمایه‌گذاران اصلی (نهنگ‌ها): سرمایه‌گذاران اصلی یا به‌اصطلاح نهنگ‌ها، افراد یا مؤسساتی با سرمایه بسیار زیاد در بازار هستند. سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری مبالغ بالا و یا فروش کل سرمایه خود بر قیمت‌ها اثرگذار باشند. برای مثال نهنگی با فروش تمام دارایی ارزهای دیجیتال خود، حجم زیادی رمز ارز را وارد بازار کرده و باعث افت شدید قیمت‌ها می‌شود.
خبرهای بازار: به دلیل قدرت بسیار زیاد رسانه و سرعت‌بالای انتقال اخبار جدید، هرگونه خبر و گزارشی درباره این بازار بر قیمت آن تأثیرگذار خواهد بود. اخبار بازار اولین چیزی است که قبل از ورود به معامله باید به آن توجه کنید.
در دسترس بودن: اگر خریدوفروش یک رمز ارز به‌راحتی امکان‌پذیر باشد قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. به همین دلیل با قرار گرفتن یک رمز ارز در لیست صرافی‌های معتبر ارزش آن بیشتر می‌شود.
رقابت رمز ارزها با یکدیگر: با ورود رمز ارز جدید، درصورتی‌که رمز ارز تازه‌وارد از فناوری مشابهی که از قبل در میان سایر رمز ارزها وجود دارد استفاده ‌کند، باعث افزایش قیمت خواهد شد. برای مثال Ethereum و EOS هر دو در قراردادهای هوشمند و تسلط بر dApps با یکدیگر در رقابت هستند.
تحلیل‌ های موردنیاز ارزهای دیجیتال

برای موفقیت در بازار رمز ارزها به‌کارگیری تحلیل‌های تجاری بسیار اهمیت دارد. در هنگام یادگیری، تحقیق آشنایی با این تحلیل‌ها بخش مهمی از آموزش رمز ارز محسوب می‌شود.
تحلیل‌هایی که در هنگام ورود به بازار رمز ارزها به آن‌ها نیاز دارید عبارت‌اند از:
تحلیل بنیادی (Fundamental Analysis)
تحلیل بنیادی برای اولین بار در سال ۱۹۳۴ با انتشار کتابی درباره سرمایه‌‌گذاری به نام “Security Analysis” مطرح شد. در این کتاب نویسندگان عنوان کردند که سرمایه‌گذاران باید قبل از سرمایه‌گذاری در یک بازار سرمایه، به کلیه مبانی تجاری پیرامون آن توجه کنند.
لازم است سرمایه‌گذاران تمام جوانب را در نظر گرفته و تنها به تعداد انگشت‌شماری از عوامل تأثیرگذار بر وضعیت بازار اعتماد نکنند.
بر اساس تحلیل بنیادی ممکن است در ابتدا بازار یک دارایی را بیشتر و یا کمتر از ارزش حقیقی آن ارزش‌گذاری کند؛ اما باگذشت زمان و با اصلاح بازار ارزش واقعی دارایی مشخص می‌شود.
با اجرایی کردن تحلیل بنیادی، می‌توانید مشخص کنید که آیا یک دارایی به‌درستی ارزش‌گذاری شده است یا خیر و با در دست داشتن اطلاعات درست، بهترین تصمیمات را خواهید گرفت.
ازآنجایی‌که بازار ارزهای دیجیتال بسیار جوان است، به‌احتمال‌زیاد رمز ارزها بیشتر و یا کمتر از ارزش حقیقی‌شان ارزش‌گذاری می‌شوند.
با استفاده از تحلیل بنیادی در بازار ارزهای دیجیتال می‌توانید مشخص کنید که برای مثال رمزارز X بیش‌ازحد ارزش واقعی آن ارزش‌گذاری شده و از آن دوری‌کنید.
تحلیل تکنیکال (Technical Analysis)
تحلیل تکنیکال یا همان فنی به‌شدت کمی و مبتنی بر معیارهای اندازه‌گیری است. تحلیل تکنیکال برخلاف تحلیل بنیادی صرفاً به تحرکات قیمت بازار توجه دارد. تحلیل تکنیکال از مدل‌سازی ریاضی و علم آمار استفاده می‌کند و کاربردهای بسیار گسترده‌ای در خریدوفروش رمز ارز دارد.
سه اصل اساسی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

تاریخ تکرار می‌شود
همه‌چیز در بازار تخفیف می‌خورد
قیمت‌ها بر اساس یک‌روند مشخص حرکت می‌کنند

برای درک تحرکات قیمت بازار با استفاده از تحلیل تکنیکال باید به فاکتورهای مختلفی ازجمله میزان تقاضا رمز ارز درگذشته و حال، سازمان‌های نظارتی دنیا و روند اخیر جوامع رمزنگاری را در میان فاکتورهای بسیار دیگر بررسی کنید.
شما می‌توانید با استفاده از تحلیل تکنیکال الگوها، روند و احساسات بازار را درک کرده و با بررسی داده‌های تاریخی مانند قیمت و حجم معاملات حرکت قیمت‌ها را پیش‌بینی کنید.
هزاران رمز ارز وجود دارند و تاکنون بیش از ۱۰۰۰ مورد از آن‌ها به پروژه‌های شکست‌خورده تبدیل‌شده‌ و همچنان رمز ارزهای جدیدی در حال ظهور هستند. تنظیم نبودن بازار ارزهای دیجیتال در کنار عوامل دیگر می‌تواند این بازار را به یک مسیر خطرناک تبدیل کند.
یک تحلیل‌گر ممکن است از تکنیک‌های کمی و کیفی برای ارزیابی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استفاده کند. با استفاده از تجزیه تحلیل‌های بنیادی و فنی و یادگیری و استفاده از دوره‌های آموزش رمز ارز می‌توانید تصمیمات قابل‌اعتمادتری بگیرید.
مزیت‌ های سرمایه‌ گذاری در رمز ارز
مزیت‌های سرمایه گذاری در رمز ارز عبارت است از:
تراکنش آسان:
در بازارهای معاملاتی، باید برای انجام معامله هزینه‌های بالایی پرداخت کنید. این هزینه‌ها شامل هزینه کارگزاری، حق کمیسیون، کاغذبازی‌های اداری و بسیاری موارد دیگر می‌شود؛ اما در معاملات رمز ارز واسطه‌ها حذف‌شده و معاملات همتا به همتا انجام می‌شوند. این موضوع باعث افزایش امنیت شبکه و شفافیت معاملات می‌شود.
انتقال دارایی:
می‌توان از ارزهای دیجیتال برای انتقال مالکیت دارایی از یک شخص به شخص با پرداخت از طریق بیت‌کوین استفاده کرد. تمام مراحل در بلاکچین اتفاق افتاده و به شما در انجام معاملات راحت و ایمن کمک می‌کنند.
محرمانه بودن معاملات:
هنگامی‌که قصد انتقال پول از یک حساب بانکی را دارید، تاریخچه دقیق معاملات که شامل زمان، میزان، فرستنده و گیرنده وجه هستند، در دسترس بانک قرار می‌گیرد.
بهترین قسمت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال این است که هر معامله‌ای که انجام می‌دهید نسبت به سایر معاملات منحصربه‌فرد است. شما می‌توانید تنها بخشی از اطلاعاتی که مایل هستید برای طرف دوم معامله فاش کره و به اشتراک بگذارید.
تاریخچه مالی و هویت شخصی بخشی از حریم خصوصی معامله‌گران بوده و از آن محافظت می‌شود.
هزینه کم معامله:
در معاملات بانکی برای تمام تراکنش‌های لازم است هزینه‌ای را پرداخت کنید. درصورتی‌که در تراکنش‌های متعددی انجام دهید، در آخر ماه با هزینه معاملاتی زیادی مواجه خواهید شد؛ اما در ارزهای دیجیتال ماینرها هزینه تائید تراکنش‌ها را از شبکه دریافت می‌کنند و معامله‌گر هزینه‌ای را برای انجام تراکنش پرداخت نمی‌کند، تنها درصورتی‌که معامله‌گر تمایل داشته‌ باشد که در صف تائید تراکنش‌ها؛ زودتر از موعد تراکنش خود را به تائید ماینرها برساند لازم است هزینه‌ای را به ماینر پرداخت کند.
دسترسی راحت به دارایی:
اینترنت این امکان را به کاربران می‌دهد تا ارزهای دیجیتال را به‌راحتی و امنیت بالا جابه‌جا کنند؛ بنابراین تمام افرادی که به اینترنت دسترسی دارند می‌توانند از خدمات رمز ارزها استفاده کنند.
به‌طورکلی دسترسی آسان بازار ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن به‌منزله اقدام عجولانه و بدون یادگیری و آموزش رمز ارز نیست.
حفظ مالکیت دارایی:
در سیستم‎‌های بانکداری سنتی وقتی شخصی می‌میرد وجه موجود در حساب به وراث وی منتقل می‌شود و یا در صورت نقض شرایط سرویس‌دهی بانک، دارایی‌های موجود در حساب مسدود شده و دیگر امکان دسترسی به آن‌ها وجود نخواهد داشت؛ اما در صورت سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال شما تنها مالک کلیدهای خصوصی و عمومی دارایی خود خواهید بود.
امنیت بالا:
وقتی یک معامله‌ای را در بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌دهید امکان نقض‌ کردن و برگرداندن آن وجود ندارد. باوجود تکنیک‌های رمزنگاری از دست‌کاری اطلاعات تراکنش‌های و دارایی‌های ارزهای دیجیتال در برابر هکرها محافظت می‌شود.
تمرکز زدایی:
فناوری بلاک چین پایگاه داده سوابق تراکنش‌های است. غیرمتمرکز بودن بلاک چین باعث شده تا تنها دو طرف معامله یعنی فرستنده و گیرنده، درگیر فرایند تراکنش باشند؛ بنابراین هیچ شخص سومی نیست که معاملات شما را کنترل کند.
معرفی دوره رمز ارز پالس نیوز

همان‌طور که تا به اینجا مشخص شد اولین و مهم‌ترین فاکتور موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال تحقیق، یادگیری و استفاده از دوره‌های آموزش رمز ارز است.
پالس نیوز با توجه به تمایل روزافزون افراد برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال تصمیم گرفته تا با بهره‌گیری از اساتید مجرب و از طریق آموزش‌ ویدئوئی، فرایند یادگیری و آموزش علاقه‌مندان این بازار را سرعت بخشد تا در کنار پذیرش ریسک‌های احتمالی، مانند سرمایه‌گذاران حرفه‌ای سرمایه خود را وارد ارزهای دیجیتال کنید.
ویژگی‌ های دوره آموزش رمز ارز در پالس نیوز:

افرادی که در این روده ثبت‌نام می‌کنند تا پاپان دوره، در هر لحظه از پشتیبانی پالس نیوز بهره‌مند می‌شوند.
پس از به پایان رساندن دوره و در صورت شرکت در آزمون دو مرحله‌ای پایان دوره، پذیرفته‌شدگان موفق به دریافت مدرک رسمی و بین‌المللی سازمان فنی و حرفه‌ای خواهند شد.
سر فصل‌های کامل دروه شامل مجموعه‌ای از آموزش‌های لازم برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال می‌شود.
از طریق برگذاری آزمون‌های دوره‌ای تلسط شرکت‌کنندگان دوره بر مباحث سنجیده می‌شود.
دوره آموزش رمز ارز پالس نیوز حاوی ۱۲۵ ساعت آموزش زنده و مستقیم از طریق وبینار و ۷۵ ساعت فیلم آموزشی مجزا است.
در پایان دوره فیلم‌های آموزشی در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد. بنابراین امکان تماشای نامحدود و مرور مکرر مباحث وجود دارد.

خلاصه و جمع‌ بندی
رمز ارز یک واحد پولی نوظهور است که از زمان شکل‌گیری آن در سال ۲۰۰۹ تنها ۱۲ سال می‌گذرد. رمز ارز یک پول دیجیتالی، مبتنی بر پایگاه داده بلاک چین، مستقل از دولت‌ها، رمزنگاری‌شده و ایمن است.
اولین پروژه موفق حوزه ارزهای دیجیتال بیت‌کوین است. مدتی بعد از معرفی بیت‌کوین رمز ارزهای دیگر یا همان آلت کوین‌ها طراحی و عرضه شدند.
پس از عرضه چندین هزار آلت کوین همچنان بیت‌کوین باارزش‌ترین آن‌ها است.
شما می‌توانید با داشتن یکی از انواع معتبر کیف پول‌های دیجیتالی گرم یا سرد و با استفاده از آدرس کیف پول خود از طریق ارز فیات رمز ارز خریداری کنید. محافظت از کلیدهای خصوصی و عمومی و رمز عبور کیف پول به منزله حفاظت از دارایی شما است.
صرافی‌های ارزهای دیجیتال سایت‌هایی هستند که باهدف برقراری ارتباط میان خریداران و فروشندگان شکل گرفتند.
به دلیل تحریم‌های ایران صرافی‌های خارجی در مراحل احراز هویت و به‌طورکلی فعالیت ایرانیان سخت‌گیری‌ می‌کنند. به همین دلیل بهترین پلتفرم معامله برای ایرانیان صرافی‌های ایرانی معتبر هستند.
قبل از ورود به بازار لازم است قیمت روز را از طریق سایت‌های مربوط بررسی کرده و با یادگیری آموزش رمز ارز و استفاده از تحلیل‌های بنیادی و فنی وارد معامله شوید.
بررسی اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال، تحقیق و بررسی، داشتن برنامه، استفاده از استراتژی‌های کارآمد و به‌طورکلی داشتن هدف مشخص، کلید اصلی موفقیت در این بازار است؛ بنابراین یادگیری مداوم و استفاده از دوره‌های آموزش رمز ارز به شما در سرمایه‌گذاری کم ریسک کمک می‌کنند.

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *